Чи можна вакцинуватися людям із алергіями та хронічними захворюваннями – відповідь Полтавського центру громадського здоров'я

Станом на 30 квітня 2021 року в Україні першу дозу вакцини отримали вже більш ніж 702 тисячі людей. На сьогодні в чергу на вакцинацію вже записались більше ніж 504 тисячі.

Для імунізації використовують вакцини Covishield/AstraZeneca, CoronaVac/Sinovac, Biotech (прямі закупівлі), а також Comirnaty/Pfizer-BioNTech, AstraZeneca-SKBio (отримані через глобальну ініціативу COVAX). Проте чи є обмеження щодо вакцинації, розповіли у Полтавському центрі громадського здоров'я.

Як вказують у Центрі, людям з алергією в анамнезі потрібно ознайомитись зі складом вакцини в інструкції на сайті Державного експертного центру МОЗ України, на сайті vaccination.covid19.gov.ua та запитати про нього в медпрацівників, які проводять вакцинацію.

У рідкісних випадках може виникати тяжка реакція на вакцину – анафілактичний шок. Вона може проявитися в перші секунди чи хвилини після щеплення. Саме тому людей просять залишитись у пункті щеплення ще на пів години, щоб у разі серйозної алергічної реакції (анафілактичного шоку) їм надали вчасну і правильну медичну допомогу.

Людям з алергією на пилок чи пил можна вакцинуватись проти COVID-19. Побутові та сезонні алергії – протипоказання для вакцинації.

Люди з полінозом чи алергійним ринітом можуть вакцинуватися навіть у період загострення хвороби.

«Люди з онкологічними хворобами також можуть щеплюватись. Такі люди в групі ризику і можуть важко перехворіти на COVID-19 або померти. Вакцини не можуть спричинити захворювання навіть на тлі імуносупресії, бо не є живими «повноцінними» вірусами. Втім, імуносупресія може означати, що вакцинація не матиме належного ефекту. Попри це, якщо у вас буде шанс зробити щеплення, краще вакцинуватися, аби захистити себе», – йдеться на сайті.

Люди з аутоімунними/системними захворюваннями можуть вакцинуватись. Застереження у випадку вакцинації людей з імуносупресією пов’язані не з безпекою (можливими реакціями на вакцину), а з ефективністю вакцинації для них. У таких людей імунна відповідь на вакцину може бути не оптимальною. Проте лікарі все одно радять захиститися, оскільки це може спрацювати у боротьбі з ковідом, яка може виявитися смертельною.

ВІЛ-позитивні люди також можуть вакцинуватись. Люди з ВІЛ – у групі ризику щодо тяжкого перебігу COVID-19.

Окрім цього, слід вакцинуватися людям з бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями, діабетом.

Для вакцинації людей із серйозними порушеннями згортання крові (коагулопатіями) використовують тонку голку (розмір 23G або меншого розміру), після введення вакцини сильно натискають на місце введення (без тертя) протягом щонайменше 2 хвилин. Пацієнту або членам сім’ї обов’язково повідомляють про ризик розвитку гематоми від ін’єкції.

Ярослава Фоніна

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар