Теплий затишний дім – те, що асоціюється з безпекою. Особливо нині, напередодні холодів та з загрозою перебоїв електропостачання. Власники пічок, камінів, дров’яних котлів та інших подібних опалювальних приладів заздалегідь заготовлюють дрова. Потрібні вони й тим, хто хоче розтопити лазню або приготувати щось на мангалі. Всі ці люди потребують допомоги дровоколів, аби робота не перетворювалася на тяжке випробування. Які ж бувають види дровоколів та як вибрати дровокол – модель, що найбільше підходить для ваших потреб?

Ручні дровоколи
Розглянемо й традиційний варіант, хоча сучасним і більш популярним способом розколювання деревини можна вважати лише гідравлічні дровоколи (колуни). Ручні, або як їх ще звуть, механічні дроворуби, працюють, використовуючи як джерело енергії фізичну силу людини. Це така собі класика. Такі дроворуби мають гострі клини або леза, які подрібнюють деревину. Як би вони не виглядали, принцип дії елементарний: лезо вбивається в деревину за допомогою удару.
Які мають плюси:
- мобільність, легко переносити;
- простота конструкції та використання, зручні розміри;
- не потребують живлення;
- не потребують регулярних витрат на паливо;
- екологічні.
Які мають мінуси:
- не настільки ефективні, продуктивні та швидкі, як гідравлічні дровоколи;
- процес може стомлювати, потребує фізичної сили та навичок;
- не дуже підходять для великих колод.
Гвинтові дровоколи
Клин, який обробляє деревину, зроблено в формі гострого конуса. Він не вбивається, а поступово загвинчується у колоду, яку кладуть боком. Живиться електроенергією. Не дуже
розповсюджений тип, адже через незакріплену деревину підвищена небезпека травмуватися.
Які мають плюси:
- більш ефективні, ніж ручні, але менш, ніж гідравлічні;
- мають відносно невелику вартість.
Які мають мінуси:
- травмонебезпечні;
- залежні від джерела електроенергії;
- не мають такої потужності, як гідравлічні.
Гідравлічні дровоколи

Решта видів інструменту має гідравлічний циліндр, який змушує працювати лезо. Ця система в рази підвищує силу впливу. Такі типи дровокола роблять процес менш виснажливим і значно продуктивнішим. Їм просто впоратися з твердими породами, величезними та широкими деревами. Гідравлічні дровоколи поділяються на електричні та бензинові.
Електричні дровоколи
Цей вид інструменту оснащений електричним двигуном і використовує його силу, аби змусити рухатися лезо. Робота дровокола забезпечується за рахунок електроживлення.
Які мають плюси:
- не вимагають значних фізичних зусиль;
- застосовуються для обробки великих обсягів деревини;
- висока точність.
Які мають мінуси:
- залежать від електропостачання;
- менш мобільні;
- потребують регулярного технічного обслуговування.
Бензинові дровоколи
Обладнані двигунами внутрішнього згоряння, які працюють на бензині. Це гарне рішення в тих випадках, коли поблизу робочого місця немає електромереж. Бензинові дровоколи здатні легко перетворити колоди на дрова просто у лісі.
Переваги:
- мобільність, незалежність від електропостачання.
Недоліки:
- викиди шкідливих речовин, може бути неприємний запах бензину;
- необхідно регулярно купувати пальне;
- потребують регулярного технічного обслуговування.
Який дровокол кращий?

Спробуємо перелічити всі моменти, які варто врахувати. Отже, з чим треба визначитися ще до того, як вибрати дровокол:
- розмір заготовок. Які колоди та в якому обсязі плануєте розколювати? Від цього залежить необхідна потужність. При мінімальних потребах вас влаштують ручні дровоколи, при значних – електричні чи бензинові. Два останніх види обирають зазвичай для промислового використання.
- твердість деревини. З м’якою деревиною проблем не буде з будь- якою моделлю. А ось якщо йдеться про великі стовбури, сучкуваті пні, особливо міцну деревину - краще вибрати бензиновий або електричний дровокол.
- розташування робочого місця. Якщо воно поруч з домом, де завжди є доступ до електрики, логічно обрати електричний дровокол. Якщо зрубані дерева у віддалених місцях - краще вибрати бензиновий варіант.
- бюджет на покупку та обслуговування. Скільки грошей плануєте виділити на придбання? Що складніша модель, то вища ціна. Врахуйте, так би мовити, приховані платежі: всі гідравлічні дровоколи потребуватимуть додаткового обслуговування, а бензинові – ще й витрат на паливо.
На які параметри звернути увагу при покупці?
Потужність: Переконайтеся, що інструмент впорається з вашими завданнями без перенавантаження.
Ефективність: різні моделі здатні обробляти різну кількість дров за однаковий період.
Безпека при роботі: велика перевага – безпечність при експлуатації. Такі захисні елементи як подвійні ручки, система автоматичної зупинки, надійне кріплення дадуть змогу уникнути травм.
Мобільність: якщо дровокол доведеться регулярно переміщувати, врахуйте його вагу та розміри. В пригоді стануть моделі з колесами.
Тип двигуна: надайте перевагу надійним маркам та перевіреним моделям двигунів.
Інші технічні характеристики: зважте на такі характеристики, як рівень шуму, можливість обертання, наявність додаткових функцій.
Якість: відомі виробники гарантують якість своїх продуктів.
Відгуки користувачів: почитайте про реальний досвід використання певної моделі. Так можна оцінити його плюси та мінуси, а також отримати додаткову інформацію.
Знання характеристик різних видів дровоколів дасть вам змогу зробити обґрунтований вибір та знайти найкращий для вашої конкретної ситуації варіант.