Масло, мясо и молочка: что еще подорожало и упадут ли цены на продукты

У 2021 році в Україні різко подорожчало кілька груп товарів. Перші дві позиції займають харчі і лише третє місце за газом.

Про це повідомляє ВВС.

Так, недешева соняшникова олія за рік подорожчала в Україні майже на 60%.

При цьому Україна є найбільшим у світі виробником та експортером соняшникової олії.

Окрім цього, подорожчали і молочні продукти. За рік, від жовтня минулого року молокопродукти подорожчали менше, ніж на 10%. Також зросла вартість і на цукор — майже на 50%. Дорожчають також яйця та хліб, м'ясо та овочі. І навіть такий стратегічний для українців товар, як сало.

Як свідчить Індекс цін на харчі Організації з харчів та сільського господарства ООН (FAO), від жовтня 2020 року продукти харчування подорожчали на 31,3%.

Найшвидше зростають ціни на зерно та рослинні олії. Останні лише за жовтень зросли на 10% і нині є на рекордному рівні. А нинішні ціни на зерно, за даними FAO, є на 22% вищими, ніж рік тому. Якщо ж розглянути пшеницю окремо, за рік вона подорожчала майже на 40%.

Чому збільшуються ціни?

Для кожного окремого продукту — своя причина. У світі здорожчання пшениці пов’язане з сильними посухами одразу в кількох країнах-провідних експортерах: Канаді, США та Росії.Через це зібрали менші врожаї, які можуть зменшуватися щороку. І до цього треба готуватися.

Окрім цього, на аграрний ринок тисне боротьба з глобальним потеплінням, адже біопаливо виготовляють із цукрової тростини, рослинних олій та кукурудзи. Саме тому перехід на біопаливо, морози та поганий врожай — це перші сигнали щодо здорожчання цукру та олії.

Окрім цього, до здорожчання продуктів призвела і пандемія та її наслідок — розірвані ланцюжки постачання.

Також на ціни на харчі впливає дорогий газ, менша пропозиція та більший попит на добрива.

В Україні, як стверджує міністр аграрної політики Роман Лещенко, уряд контролює ситуацію. За його словами на ринку буде вдосталь якісної пшениці попри великий експорт.

Заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький, у свою чергу, каже що з цукром також не буде проблем. Оскільки неврожай буряків і дефіцит цукру залишилися у минулому році. У 2021 році врожай набагато кращий, виробництво цукру має зрости, тож ціни на нього мають знизитися.

За даними Держстатистики, це вже відбувається — за жовтень ціни на цукор знизилися на 3%. Хоча це не дуже помітно, оскільки, як ми писали вище, ціни вже зросли на 50% за рік.

Врожай соняшника у 2021 році також один з найвищих. Але ціни на цю культуру дуже залежать від експорту. Україна є найбільшим у світі експортером соняшникової олії, а внутрішній ринок може спожити не більше десятої частини від виробленого аграріями.

Поки ціни на олію не падають більше за 1,6%.

Крім того, цього року в Україні один із найбільших врожаїв гречки, дефіцит якої і ціни традиційно привертають увагу українців, а також рекордний врожай кукурудзи.

Показники врожаїв дають надію Національному банку на те, що пік інфляції Україна пройшла у вересні, коли цей показник досяг відмітки у 11%. І є сподівання, що до кінця року ріст цін потроху вгамується до однозначної цифри.

Але цей показник буде дуже далеким від поставленої центральним банком мети у 5%. Як прогнозує НБУ, саме цієї цифри вдасться досягти лише до кінця 2022 року.

Як справи з цінами у Полтаві?

«Полтавська Хвиля» порівняла ціни на продукти минулорічні з тими, які зараз. І виявила, що гречка та макаронні вироби у Полтаві здешевшали. Тоді як яйця, молокопродукти та овочі навпаки стали дорожчими.

Ціна на олію зросла в кілька разів.

Пропонуємо вам переглянути фотоколажі з цінами на продуктив березні 2020 року і листопаді 2021.

За даними Державної служби статистики, наприкінці минулого року кілограм курячого філе коштував 91,71 грн. У липні 2021 року вартість піднялася до 109,7 грн за кілограм. Тобто за півроку куряче м'ясо подорожчало на 19,6%.

У грудні 2020 кілограм яловичини продавали за 144,82 грн. У липні цього року ціна на нього становила 162,45 грн за кілограм. Отже, з початку року яловичина подорожчала на 12,2%.

Свинина подорожчала на 4,2% з початку року. У грудні 2020 року в роздрібній торгівлі кілограм цього м'яса коштував 115,86 грн, а в липні – 120,67 грн. За півроку свинина подорожчала на 4,2%. У Полтаві ціни на м''ясо у межах 100-200 гривень за кілограм. Так, домашню качку можна придбати за 109 гривень за кг, м'якоть яловичу - 175 гривень за кг, яловичу грудинку - 99.90 за кг, філе куряче - 115 гривень за кг, курячу тушку 71 грн за кг.

Щодо хлібу, то у 2021 році вартість на хліб зросла на 16% у порівнянні з його ціною у липні 2020. На початку минулого року кілограм хліба коштував 20,67 грн, на початку цього – 23 грн.

Зараз вартість хліба складає близько 23-25 гривень.

Зважаючи на те, що мінімальна зарплатня складає 6500 гривень, а мінімальна пенсія становить 1854 гривні, зростання цін таки суттєво б'є по кишені.

Нагадаємо, що дітям-сиротам та сім'ям загиблих учасників АТО, яким держава купила житло, нададуть субсидії

Ярослава Фоніна

Еще с рубрики: "Социум"

Последние публикации

Обсуждение

Написать комментарий