5 диво-майданчиків Полтави. Куди звернутися, щоб у дворі з’явився дитячий майданчик

Неважливо скільки людей мешкає у місті. Є речі, які завжди будуть пріоритетними. Серед таких об’єктів інфраструктури і дитячі майданчики. Будують їх переважно коштом місцевих бюджетів.

Зазвичай, проєктанти намагаються зробити їх не тільки безпечними, але й передусім привабливими та яскравими. Напередодні дня захисту дітей ми вирішили проаналізувати як справи з розвитком об’єктів для дитячого дозвілля та відпочинку у Полтаві. Адже не важливо говоримо ми про місто-мільйонник чи містечко на 300 тисяч жителів.

Авжеж, дитячий майданчик — перше місце розваг, коли у вас є дитина. Утім, залишки радянських дитмайданчиків з ракетами і каруселями важко назвати приємним місцем для прогулянок, як з огляду на безпеку, так і з естетичної точки зору. Тож, у вихідні родини вибираються зі своїх мікрорайонів і шукають розмаїття. Ми знайшли у Полтаві 5 майданчиків, які відрізняються від тих стандартних, які розташовані у більшості дворів.

Майданчик 1. Парк на Браїлках. Побудований за ініціативи Вадима Ямщикова коштом міського бюджету.

Майданчик 2. Майданчик у парку Перемога. Нові атракціони Полтаві подарували німецькі партнери з організації GIZ. Місто витратило гроші лише на монтаж атракціонів фінського виробництва.

Майданчик 3. Майданчик «Райський двір» на Садах-2. Побудований після перемоги у “Бюджеті участі” 2017 року. Авторка проєкту — Олена Чірікова-Зоріна.

Майданчик 4. «Територія дитинства» у спільному дворі будинків Гожулівської 28, 26, 24, 30. Цей проєкт також переміг у “Бюджеті участі”.

Майданчик 5. Сквер “Матері і дитини” на зупинці ОЦЕВУМ оновили коштом місцевого бюджету.

Натомість все частіше у полтавських групах мами шукають поради:

Кореспондентка «Полтавської хвилі» вирішила перевірити, яка ситуація з майданчиками у спальних районах міста — пройшлася від зуп. Лялі Убийвовк до зупинки Меблевий, аби зрозуміти, на якому ігровому просторі граються діти.

Ці майданчики давно не фарбовані, довкола них росте висока трава, а подеколи самі гойдалки та гірки в аварійному стані. Мами на майданчиках говорять, що інших немає, а дитині гуляти десь треба. Тому і задовольняються тим, що є. Чи можна щось змінити у своєму мікрорайоні та покращити ігрову зону для дітей?

Ми дізналися у юристів і депутатів, що потрібно зробити, аби у дворі з’явився сучасний і, головне, безпечний! дитячий майданчик.

Що робити, аби з’явився майданчик?

Для роз’яснення, куди звертатися жителям, які хочуть обладнану ігрову територію, ми звернулися до ексдепутата міської ради Юрія Синяка.

«Ви шукаєте депутата по своєму виборчому округу. Записуєтеся до нього на прийом і приносите лист-звернення. Лист-звернення пишеться від однієї особи, яка вказує у шапці своє ім’я, адресу і телефон. Аби депутат міг з нею контактувати. Окрім того, до звернення додається аркуш з підписами жителів мікрорайону. Чим більше підписів — тим реальніші шанси».

До речі, можете вважати себе щасливчиком, якщо мешкаєте в багатоповерхівці. Бо людей більше. І депутати з більшим бажанням допомагають, там, де живуть потенційні виборці. А не там, де вулиці малозаселені. Приміром, у приватних секторах.

Пан Юрій говорить, що існує чотири шляхи:

1. Безпосередньо через депутата, який буде представляти ваші інтереси у міськраді. Але пам’ятайте, що депутат має бути у коаліції. Якщо ваш обранець з опозиційної партії, шанси отримати майданчик близькі до нуля.

2. Віднести лист-звернення в управління ЖКГ (Стрітенська, 19), яке і займається встановленням майданчиків.

3. Написати лист-звернення на ім’я профільного заступника з питань ЖКГ.

4. Звернутися з листом до міського голови. А вже той перенаправить його до виконавців.

Як працюють депутати?

Для чистоти експерименту ми звернулися до депутатів Шевченківської районної ради, які представляють округ №4. У розмові з кожним наша кореспондентка говорила як мама і як журналістка видання. Що ми отримали:

Василенко Ігор Олексійович, депутат від партії «За Майбутнє» сказав, що майданчик встановити можна, але наразі він у лікарні і сам допомогти не може. Проте на вайбер прислав контакти тих, до кого можна звернутися на час його відсутності.

Зайцев Володимир Віталійович, депутат від партії «Європейська Солідарність» слухавки не взяв. За номером, який він вказав на сайті ми почули жіночий голос. Панянка не представилася. Але пообіцяла передати наші контакти пану Зайцеву, запросила нас до нього на прийом і повідомила, що для встановлення майданчика потрібно принести лист-звернення та підписи жителів мікрорайону. Увечері нам перетелефонували ще раз і сказали звертатися за допомогою з будь-яким питанням.

Ще одна представниця партії «За Майбутнє» Кір’янова Марія Андріївна на сайті номера свого телефону не зазначає. Написали їй у фейсбуці, але протягом дня відповіді на своє питання так і не отримали.

Коли ваші шанси на встановлення майданчиків збільшуються?

На жаль, у місті не існує Програм зі встановлення дитячих майданчиків, як на Львівщині, Закарпатті, у Миколаєві та інших регіонах. Це значно б спростило просування ідей жителів. Тому полтавцям залишається використовувати інструменти, які можуть допомогти.

1. Краще діяти все-таки через депутата округу. Ви бачите його, можете контролювати його роботу і регулярно цікавитися, чи займається він розв'язанням вашого питання

2. Можна записатися на сесію. Виступити зі своєю проблемою перед депутатами. Тоді є шанси, що вас почує більшість.

3. Ще один варіант — подати заявку на Бюджет участі. Якщо ваш проєкт опиниться в 10-ці — є ймовірність, що на його фінансування виділять кошти.

Дитячі майданчики і законодавство

Ось як коментує ситуацію зі встановленням майданчиків юрист В’ячеслав Курило:

«Насправді існує декілька законодавчих інструментів для того, щоб ініціювати питання встановлення у дворі дитячого майданчику.
Перший інструмент, полягає у наданні своєму депутатові доручення щодо ініціювання встановлення дитячого майданчику. Доручення має бути підтримане більшістю учасників зборів. Депутат своєю чергою, має довести це доручення до відома ради, чи її органів. Надалі депутат місцевої ради має періодично інформувати вас про результати розгляду радою та її виконавчими органами доручення.
Ще один варіант — направлення до голови місцевої ради індивідуального, чи колективного звернення. Законодавство вимагає, щоб у зверненні зазначалося прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу (застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається).
Можна спробувати подати електронну петицію. У разі якщо вона набере необхідну кількість голосів, депутати вимушені будуть її розглянути та повідомити вас про прийняте рішення. Крім того, в багатьох громадах існує так званий «громадський бюджет» або «бюджет участі». В цьому випадку необхідно написати та подати проєктну заявку затвердженої форми на встановлення дитячого майданчика і додати необхідні документи».

Реконструкція чи будівництво. Що ви обираєте?

Якщо ви просуваєте ідею про створення майданчику і ваш депутат активно в цьому допомагає, пам’ятайте — добитися згоди на встановлення не означає встановити. Зазвичай, жителі отримують позитивні відповіді на свої листи-звернення. Але у тих відповідях немає жодної конкретики. Швидше за все ви прочитаєте, що майданчик з’явиться, коли будуть гроші.

До речі, знайти гроші на реконструкцію, заміну гойдалки чи встановлення однієї гірки — значно реальніше. Це потребує менше фінансових вливань. Процедура та ж сама — лист-звернення із підписами, співпраця з депутатом.

І нарешті, якщо раптом у вашому дворі активні батьки і ви самі, за власні кошти поставили у своєму дворі гойдалку (як біля будинків на пров. Токарний, 7 і Токарний, 9), а тепер звертаєтеся до депутата з проханням встановити там ще й гірку — будьте готові до того, що ця процедура тотожна реконструкції.

Майданчик на Токарному, який батьки облаштували самостійно

Як кажуть: «Если очень захотеть — можно в космос полететь». Але ми додамо: здається в космос полетіти реальніше, ніж домогтися встановлення майданчика у себе у дворі.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Соціум"