«Дали укол і вона втратила свідомість»: жертви недобросовісних стоматологів

Нещодавно країну сколихнула новина про 29-річну хмельничанку, яку померла після видалення зубів мудрості. Як усе було — розповів її чоловік. Однак, на жаль, це не поодинокий випадок недбалості стоматологів. Ми зібрали для вас ще декілька історій, які назавжди переконають вас відповідально підходити до вибору лікаря.

Під час наркозу впала в кому

Оксана Гладій планувала встановити брекети. Для цього жінці необхідно було вирвати всі чотири зуби мудрості. Вона звернулася до однієї з приватних стоматологічних клінік Хмельницька, аби зробити процедуру під загальним наркозом.

Чоловіка Оксани Михайла попередили, що втручання триватиме 40-60 хвилин, пише Суспільне. По завершенню йому пообіцяли зателефонувати.

«Цей час пройшов — мені ніхто не телефонував. Я телефонував їм, трубку вони не взяли, це було десь напевно через півтори години після початку втручання. Потім вони перетелефонували, сказали, що все йде по плану», — розповів Михайло.

Через пів години чоловік дорогою до клініки дізнався, що сталося ускладнення. По приїзду він виявив, що в Оксани ускладнене дихання.

«Запитав перше, чому вона не заінтубована, чому її не під'єднали до апарату штучної вентиляції. Вони пояснили це тим, що в них немає ні ларингоскопа, ні інтубаційної трубки. В них був лише концентратор. Моніторування тиску було за допомогою електронного тонометра, пульсоксиметр був на пальці — було видно, яка сатурація. І все. Тобто, вона навіть не була підключена до монітора, на якому мало б бути видно, яка кардіограма, не було видно сатурацію повноцінно», — сказав чоловік померлої.

Карета швидкої доставила жінку до Хмельницького серцево-судинного центру у комі третього ступеня, що свідчить про ймовірну загибель кори головного мозку. Після понад місяця перебування в комі, 2 лютого 2023 року Оксана Гладій померла. У подружжя залишився трирічний син.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за статтею 140 Кримінального кодексу України. Нині триває судово-медична експертиза, результати якої допоможуть визначити чи це була лікарська помилка, чи неналежне виконання професійних обов’язків медичним працівником або ненадання допомоги.

Медсестра подумала, що пацієнтка втратила свідомість через хвилювання

На Закарпатті поліція розслідує ще одну справу, пов'язану з недбалістю стоматолога. Відомо, що 20-річна Богдана пішла, аби видалити зуб. Це був другий і останній візит до дантиста у житті дівчини, пише ТСН.

«Дали укол і вона втратила свідомість», — розповіла мати померлої.

У дівчини почала розвиватися алергічна реакція на знеболення, так званий анафілактичний шок. Медсестра, яка надавала Богдані першу допомогу, подумала, що пацієнтка втратила свідомість через хвилювання. Їй дали вдихнути нашатирний спирт.

В аптечці лежав рятівний у таких випадках адреналін. Однак лікарі ним не скористалися, а викликали швидку допомогу.

Згодом дівчина впала в кому. За кілька днів її перевезли в обласну лікарню, де вона і померла. Правоохоронці порушили дві кримінальні справи, за фактом смерті та неналежного виконання лікарем своїх обов'язків. Дантисту загрожує до двох років ув'язнення.

Померла у стоматологічному кріслі

Про ще один випадок недбалості повідомила Київська прокуратура.

Стоматолог ввів 48-річній пацієнтці знеболювальний препарат, після чого жінка раптово втратила свідомість. Їй робили непрямий масаж серця і штучне дихання, однак покращити стан не вдалося. Тоді, на противагу чинним протоколам, лікар не зробив пацієнтці ін’єкцію адреналіну.

Експертиза встановила бездіяльність лікаря. Стоматологу повідомили про підозру за фактом неналежного виконання професійних обов’язків, що спричинило смерть пацієнтки.

Реанімувати дитину не вдалося

Схожа трагедія сталася ще у 2017 році в одній з приватних клінік Маріуполя. Тоді чоловік привів свого дворічного сина на лікування зубів. Оскільки хлопчик панічно боявся, процедури вирішили проводити під загальним наркозом. Пізніше у матеріалах слідства вкажуть, що дитині зробили необхідні аналізи й на їхній підставі погодили план операції.

«О 9:10 ранку він разом з мамою пішов у кабінет. Там була анестезіологиня, яка одягнула дитині маску, щоб інгаляційним способом ввести "севоран". А внутрішньовенно ввели інші медикаменти. Потім йому зробили дихальну трубку, і за планом дитину перевели на штучну вентиляцію легенів», — йдеться у повідомленні.

За даними слідства, під час операції анестезіологиня не слідкувала за показниками медичного апарату, до якого був підключений хлопчик. Вона спілкувалася мобільним телефоном та навіть виходила з кабінету. Близько 10:00 лікарка помітила, що дитина посиніла і серцебиття сповільнилося. Операцію припинили й розпочали реанімаційні заходи.

«Більшість реанімаційних заходів лікарка робила порушуючи протоколи та інструкції. О 10:21 приїхала бригада екстреної медичної допомоги, яка продовжила реанімаційні заходи. Вже о 12:00 медики констатували смерть дитини», — повідомили слідчі.

Згодом експертиза встановила остаточну причину смерті хлопчика — в трубку потрапила марля. Анестезіологиня свою провину не визнала: мовляв, розмови телефоном були по роботі й нетривалі, а марля просто не пролізла б у дихальну трубку.

Суд вислухав усіх свідків і вирішив виправдати жінку. З приміщення приватної стоматологічної клініки зняли арешт.

***

Усі ці історії вчергове нагадують, що вибір лікаря і клініки справа серйозна і потребує певних знань. Обирати стоматолога за відгуками чи серед знайомих — чиста лотерея.

Що б ви хотіли запитати у стоматолога, але досі не мали змоги чи соромилися? Додавайте питання у форму за посиланням, а ми запитаємо в лікаря й опублікуємо відповіді окремою експертною колонкою.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Треш"