Готуйте гроші: скільки доведеться витратити на шкільну форму

Щороку у Полтаві наприкінці серпня починають працювати шкільні ринки. Їх розташовують у центрі по вулиці Соборності біля ЦУМу та в мікрорайоні Алмазний (поряд із магазином «Сільпо»).

Щоправда цьогоріч міськрада відмовилася надавати дозвіл на відкриття ринку в центрі міста. А торгувати у мікрорайонах відмовилися підприємці. Компроміс так і не знайшли.

Саме тому полтавці мають купувати шкільні речі на Центральному ринку, в магазинах чи на інтернет-сайтах.

Шкільна форма на ринку

Центральний ринок у Полтаві раніше був популярним місцем для покупок. Проте зараз, як зауважують продавці, клієнтів на шкільний одяг майже немає.

Окрім цього, вибір речей також досить невеликий. Є лише кілька яток, розкиданих по всьому ринку, знайти які досить непросто. Так, наприклад, по центральних рядах форму майже не продають. Є дві-три ятки, де серед повсякденного одягу висять кілька білих блузок чи класичних спідничок.

Якраз біля такої ятки стоїть пані Наталія. Вона продає футболки, майки, блузки, сорочки. Увесь товар привезений з Туреччини.

«Якість – 100% натуральні тканини. Це льон, котон, батист. Якість усім подобається, але не подобаються ціни. Кажуть, що надто дорого. Ну а по 300 гривень уже зараз нічого немає. Я продаю жіночі блузи та сорочки за 850 гривень. Але я ж і гарантую, що вони добре носяться, приємні до тіла та якісні», – розповідає пані Наталка. Каже, що вже 28 років займається продажем одягу.

Поки ми там – до неї підходить клієнтка, просить показати білу сорочку. Пані Наталя пропонує білу оверсайз.

Каже, що зараз кожен клієнт на вагу золота. Оскільки на ринок вже майже ніхто не ходить. Чому – не знає.

Пані Наталія одягає клієнтку

Навпроти неї ятка з брюками та джинсами. Там стоїть мати із сином років 15. Обирають чорні джинси. Каже, що ціни притомні, штани можна купити за 600-800 гривень.

«Збираю сина на навчання. Проблем із вибором не маємо, бо у нас у закладі освіти немає великих вимог до одягу. Лише обов’язкові чорні джинси чи брюки. Тому ми купимо штани, а рубашку не будемо. Носитиме минулорічний одяг», – розповідає пані Світлана.

У сусідніх кількох рядах шкільного одягу не було взагалі. Наступну ятку із формою вдалося знайти вглибині ринку. Біля неї – батько із дитячим портфеликом на спині. Поруч із ним донька у білій водолазці та чорній спідниці. Трохи далі – дружина зі ще двома дівчатками дошкільного віку. На питання, чи є проблеми з вибором, каже, що немає.

«Думаю, якщо людина ходить на ринок вже не перший рік скуплятися, то в неї є визначені точки, де вона бере одяг. Ми зараз обходили цілий ринок, ціни більш-менш однакові. І все одно прийшли до знайомої. Цього року купуємо блузки і спідничку, плануємо витратити до тисячі гривень», – розповідає полтавець Михайло.
Донька Михайла

У цьому ж ряду продає шкільний одяг для дівчат Вікторія Ситник. Каже, що зараз майже немає людей. При цьому, не лише в будні, а й на вихідні.

«Набагато менше купують зараз, бо ніхто не знає, що буде завтра. Чи знову карантин чи ні. Тому цього року надзвичайно мало покупців. Більше того, вибір теж невеликий, оскільки багато швейних підприємств цього року взагалі відмовилися приймати замовлення та купувати тканину на пошив форми. Також дуже велика проблема з тим, що товар з Туреччини стоїть на митниці по кілька тижнів. Наприклад, моє замовлення зараз на митниці, і хто знає, коли воно прийде», – розповідає продавчиня. Каже, що ціни на товар майже не піднімалися, лише на гривень 15-20. У неї можна придбати блузку від 250 до 390 гривень, спідницю – 250- 450; брюки – від 400 гривень, джинси – близько 530.
Пані Вікторія із клієнткою

Її сусідка по яткам пані Наталія продає шкільну форму для хлопчиків. У неї якраз клієнти – пані Діана та її син. Мама розповідає, готова витратити на сина-другокласника близько 10 тисяч гривень.

«10 тисяч це ще по-божеськи. І це тіки на одного хлопчика. Ми за ці гроші закупимо канцелярію, рюкзак, костюми, сорочки, спортивну форму, взуття. І дуже сподіваємось, що вкладемось».

Продавчиня костюмів пані Наталка зауважує, що зараз ціна на костюми дуже вигідна.

«У минулому році у мене вони вартували 1450 гривень, у цьому 1500. Майже не подорожчали. І це при тому, що знайти підприємство, яке б їх відшило, було дуже важко. Із кількох, до яких я зверталася, лише одне закупило у цьому році сировину для пошиття. Причини відмова від форми та карантин».

Пані Наталя зауважує, що продавати костюми для хлопців дуже важко. Оскільки форму купують більше дівчатам, ніж хлопцям.

Що у магазинах

У магазинах ціни на шкільну форму такі ж, як і на ринку. Спідниці та сорочки на дітей можна придбати в межах 400 гривень, брюки – близько 600, а блузки – 300-400. Для підлітків одяг вартуватиме дорожче гривень на 100-200 гривень.

Ціна на костюми на дівчат (піджак, спідниця та брюки) стартує від 1000 гривень, костюми для хлопців (штани та піджак) від 1200.

«Ми плануємо витратити близько 10 000 гривень, у нас дитина йде якраз у перший клас. Дешевше ніяк не вийде, оскільки тільки сам рюкзак коштує 1500 гривень. А ще форма, канцелярія…», – розповідає полтавка Ірина. Вона разом із чоловіком купує одяг дитині в «Епіцентрі».

Щодо інтернет-магазинів, то в них вибір значно більший. Знайти одяг можна на будь-який смак та гаманець. Так, наприклад, на сайті на кшталт Prom.ua штани від 300 гривень, блузи від 150, спідниці від 180, піджаки від 150. Можна і дешевше, але якість буде низька.

На сайті виробників вже дорожче. Спідниці вартують від 550, блузки – від 450 гривень, штани – від 550. Костюми від 1600 гривень, а сорочки для хлопців – від 460 гривень.

Кілька слів про ранці

Аби придбати якісний рюкзак із ортопедичною стінкою, слід викласти не менше 1000 гривень на ринку. А у магазинах – від 1200 гривень. Так, у магазині «Юліс» такий коштуватиме близько 1000-1500, в «Епіцентрі» – від 1500.

Скільки вартуватиме одягнути дитину

Отже, зважаючи на ціни, найдешевше підібрати одяг в інтернет-магазинах. Тут Можна вкластися і у дві тисячі гривень.

Якщо купувати на ринку, менш як три тисячі витратити не вдасться.

І кілька слів про канцелярію

Зошити, ручки та інше необхідне шкільне приладдя можна придбати як на центральному ринку, так і в магазинах. Найбільший вибір товарів у магазині «Юліс».

Зошити можна придбати від 1 грн 80 коп (Юліс та Аврора). Ручки - від двох гривень. Пенали коштують від 30 до 250 гривень, щоденники від 16 гривень.

Загалом на канцелярію доведеться витратити не менше 500 гривень.

Ще з рубрики: "Соціум"