Як називали дітей на Полтавщині наші пращури

Ви ніколи не задумувалися, за яким принципом наші предки обирали імена своїм дітям чи хто називав їх? Адже ім’я для українців було важливим фактором у житті. Тому в народних традиціях його вибір оточений численними правилами.

Донедавна в Україні більш популярними були закордонні ймення, незвичні, які вирізнялися б на тлі інших. Нині ж ми повертаємося до свого коріння та називаємо дітей іменами, які були поширені в Україні понад сто років тому.

Агафія, Аделіна, Глафіра, Дорофія, Елеонора, Емілія, Ілона, Каміла, Лада, Лаура, Лея, Марічка, Рада, Серафима, Стефанія, Юстина, Ярина, Всеволод, Гордій, Дем'ян, Кузьма, Леон, Лука, Любомир, Мирон, Натан, Орест, Савелій, Серафим, Соломон, Теодор, Тимур, Тихон, Феофан, Ян — це імена, якими полтавці називали дітей у 2022 році. Однак це радше виключення. Бо ж найбільш популярними у 2022 році були ті, що користувалися попитом і 120 років тому.

Тоді це був своєрідний ритуал, який надавав смислове навантаження малюку на все життя, адже новонароджений отримував інформаційний і емоційний посил від своїх родичів, які ніби програмували його майбутнє наперед.

Досить поширеним явищем у минулому столітті було називати дітей на честь батьків. Доньок як матерів, а синів як тат чи дідусів. Важливо давати ймення нащадку на честь родича, який не помер. В іншому випадку — називати на честь померлого вважалося лихим знаком.

Однак, ця традиція занепала в радянські часи, тут причиною були війни, репресії, політика комуністичної партії. Популярним стало називати на честь політичних «вождів» та державних свят.

Оскільки раніше вибір імені був зумовлений церковним календарем то можливість назвати дитину не за календарем була малою. Проте на один день у календарі припадало вшанування пам’яті багатьох святих, часто навіть кількох святих-жінок, і з цього переліку імен можна було обирати ім’я (вибір робили батьки або священик).

Наприклад, якщо у вас народиться дитина 2 квітня і ви ніяк не можете обрати їй ім'я, можна звернутися до календаря та подивитися, хто цього дня святкує день янгола. Цим раніше і послуговувалися.

2 квітня – Іван, Клавдія, Марія, Василь, Віктор, Віссаріон, Герман, Максим, Мирон, Микита, Олександра, Парасковія, Світлана, Севастян, Сергій, Уляна. Як бачимо — вибір не малий.

Також відомо, що раніше дітей називали попи у церквах. Згадки про це знаходимо у художньому творі Івана Нечуя-Левицького «Микола Джеря»:

«Ту дівчину звали Нимидорою. Піп був сердитий на її неслухняного батька й надав його дітям таких іменнів, що всі люди на селі ніяк не могли убгати їх собі в голову, а баба-повитуха ніколи не могла донести в своїй голові того ймення додому і губила його на поповому порозі».

Ми опрацювали 3000 метричних записів ХХ століття, аби дізнатися, які імена давали наші пращури своїм дітям 120 років тому. Визначили, які з них були популярними, а які малопоширені та порівняли з тими, які нині користуються попитом на території Полтавської області.

На початку минулого століття зустрічаємо імена, які нині малопоширені: Пріська, Свирид, Мелашка, Параска, Пилип, Семен, Вустя, Пантелей, Антін, Ївга, Никифор, Юхим, Явдоха, Лукія, Корній, Кузьма, Одарка, Онофрій, Оксен, Харитон, Нестор, Харитина, Каленик, Федосія, Химка, Прокіп, Архип, Терентій, Лукина, Ілько, Виривон, Степанида, Никон, Фекла, Христофор, Сільвестр, Порфирій, Лук'ян, Мусій, Сидір, Пелагея, Лаврентій, Оверко, Гапка, Горпина, Ивва, Домаха, Химка, Трофим, Федора, Дементій, Єфросинія, Орина, Омелян, Полікарп, Леон, Єлісей, Савелій, Оришка, Агафія, Капітоліна, Марфа, Махтей, Арихтей, Секлета, Килина, Єлисовета, Фегона, Хівря, Кіндрат, Олита, Купріян, Вісійон, Сизон, Улита, Сила, Нефтодій, Калістрат, Мавра, Овсій.

Разом з тим, подибуємо й імена, звичні для нашого часу Сава, Ганна, Яків, Марія, Катерина, Іван, Василь, Лука, Федір, Микола, Ольга, Марина, Наталя, Тарас, Настя, Варвара, Марина, Соломія, Давид, Євген, Денис, Віра.

Найпопулярнішими іменами на початку минулого століття були:

  • Іван;
  • Василь;
  • Андрій;
  • Семен;
  • Григорій.

Жінок же найчастіше називали:

  • Марія;
  • Ганна;
  • Явдоха;
  • Катерина;
  • Ольга.

Як бачимо, це імена, які й нині користуються популярністю. Разом з тим, ми не зустріли, досліджуючи документи імен Ксенія, Ірина, Світлана, Дарина. Натомість знайшли: Оксану та Оксенію, Орину, Фотинію та Одарку.

Чи змінилося щось зараз?

Попри зростання кількості унікальних і незвичних імен, хлопчиків найчастіше у 2022 році в Полтавській області називали: Артемами, Богданами, Данилами, Дмитрами, Іванами, Максимами, Матвіями, Назарами, Платонами, Романами та Тимофіями.

Найпоширенішими жіночими іменами стали: Аліса, Анна, Валерія, Варвара, Єва, Єлизавета, Катерина, Мілана, Олександра та Софія.

Ім'я має важливе значення для людини. Це певний код та слово, яке найчастіше буде чути дитина у своєму житті. І лише від батьків та рідних залежить, яке воно буде.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Тексти"