Як у громадах Полтавщини жінки освоюють нові професії та відкривають власний бізнес

Впродовж року в області діє проєкт, який допомагає жінкам з вразливих категорій ставати економічно незалежними. Завдяки йому учасниці опановують різні професії й можуть потім влаштуватися на омріяну роботу чи почати власну справу. Ми поспілкувалися з учасницею програми та організаторами й розповідаємо як це працює.

«Мені треба було піднімати всю родину»

Ірина Міщенко – переселенка з Луганщини. До Полтавської громади жінка з родиною переїхала у березні 2022 року через постійні обстріли рідного міста.

«Я тільки приїхала, то одразу знайшла роботу й не була безробітною. Мій чоловік дуже важко переносив переїзд і адаптувався довго. Я зрозуміла, що він розгубився, і мені треба піднімати всю родину».

Перший час жінка працювала на полі — збирала малину. Пізніше Ірина влаштувалася до сільського магазину. Проте, за її словами, там не було кар’єрного зростання і її не влаштовували умови праці. Вона побачила у соцмережах оголошення про жіночі центри працевлаштування й звернулася за допомогою.

«Я цілеспрямовано йшла з думкою, що хочу стати фітнес-тренеркою», – ділиться Ірина Міщенко.

Раніше жінка працювала бухгалтером й спортивної освіти у неї не було. Тому до центру вона звернулася із запитом відкрити власну справу.

Шлях до мрії

На курсах у жіночому центрі працевлаштування жінці розповіли всі нюанси професії:

«Ми навчалися по дві-три години на день, конспектували, тренерка розповідала як правильно тренувати людей, як поводитися з дітками, як користуватися обладнанням у залі», – ділиться жінка.

Згодом пані Ірина задумалась над відкриттям власного залу. Тому навчання поєднувала з організаційними процесами: шукала приміщення, закуповувала обладнання для залу та дізнавалася, як відкрити ФОП. Але тут виникли певні складнощі.

«Ми довго не могли знайти кімнату для залу, адже це невеличке село».

З цим допомагала та підтримувала Ірину її кар’єрна радниця. Зрештою, у лютому цього року жінка відкрила свою справу – зал у селищі Лютенка.

«Жінки худнуть, діти тренуються, хлопці змінюють свій спосіб життя, отак і працюємо в залі».
Фото з особистого архіву Ірини Міщенко
Фото з особистого архіву Ірини Міщенко

Жінка зазначає, що ціни у неї помірні. Вона хоче популяризувати здоровий спосіб життя, тому робить все, щоб люди мали змогу займатися.

«Найскладніше було пережити суспільний осуд, оце тикання пальців, насмішки, бо це маленьке село. Для людей краще відкрити кафешку, де можна випивати, ніж зал, де розвиватимуть діток», – ділиться Ірина.

Програма «WE ACT II: Діємо задля жінок та їхніх можливостей»

Згідно зі статистикою Державної служби зайнятості, у 2023 році в Україні понад 106 тисяч жінок не мали роботи. Причинами безробіття часто стають складні життєві обставини. Також на цифру вплинула й повномасштабна війна.

Щоб розв’язати цю проблему міжнародний фонд ООН в Україні відкрив 20 центрів жіночого працевлаштування у чотирьох областях: Полтавській, Миколаївській, Сумській та Дніпропетровській.

Минулого року на Полтавщині такі центри з’явилися у Гадячі, Миргороді, Лубнах, Пирятині та Глобиному. Там жінки здобувають професію, влаштовуються на роботу або відкривають власну справу.

«У нашому центрі жінка може зареєструватися на бажаний курс навчання. Ми працюємо по квартально, у кожному кварталі до 20 людей можемо навчати», – розповідає регіональна координаторка проєкту Марія Кір’янова.
Марія Кір’янова

У центрі можна навчатися на:

  • кухарку;
  • пекарку;
  • піцейолу;
  • флористку;
  • майстриню у б’юті сфері;
  • швачку;
  • трактористку;
  • керамістку;
  • на IT-спеціальності.
Навчальні курси. Фото надала Марія Кір’янова
Навчальні курси. Фото надала Марія Кір’янова

Курси тривають не більше двох тижнів, залежно від спеціальності. Їх створюють від запитів клієнток центрів. Після навчання жінкам також видають безплатний стартовий набір для роботи, який дозволяє комфортно працювати перший час. Наповнення таких пакетів залежить від обраної професії.

«Якщо ми говоримо про б'юті сферу, то це фарби різні, очищення для макіяжу, пінцети й все необхідне для того, щоб жінка перший час могла працювати, а вже потім, коли вона почне заробляти свої перші кошти, зможе оновити цей набір, щоб їй було комфортно продовжувати в цій сфері», – говорить регіональна координаторка проєкту Марія Кір’янова.
Стартовий набір для Ірини Міщенко. Фото надала Марія Кір’янова

Як це працює у громадах

У центрах з жінками працюють кар’єрні радниці, які супроводжують їх під час всього навчання.

Кар’єрна радниця – працівниця центру, яка приймає жінок із їхніми запитами, консультує та підтримує впродовж навчання.

Вона виконує такі обов’язки:

  • консультує під час написання резюме;
  • організовує зустрічі з можливими роботодавцями та допомагає пройти співбесіду;
  • організовує навчальний процес;
  • підтримує під час навчання;
  • інформує про вебінари та зустрічі з різними спікерами.

Кар’єрна радниця Гадяцької громади Леся Зливко, говорить, що до центру кожного дня звертаються жінки з різними запитами.

«У нас проходить дуже багато вебінарів та навчань для наших учасниць, організовуємо це все згідно з запитами дівчат. Часто проводимо зустрічі з різними спікерами», – розповідає кар’єрна радниця Леся.
Леся Зливко

За словами жінки, найчастіше у їхній громаді клієнтки центру хочуть пройти курси навчання у б’юті сфері: це бровістки, візажистки, майстрині манікюру та масажистки. Проте виробничі професії теж мають попит.

«У нашій громаді ми вивчили вже шестеро жінок на курсах трактористок. У нас є потреба в цій професії – жінки виявляють бажання працювати у таких напрямах», – розповідає Леся Зливко.
Фото надала Марія Кір’янова

Також вона зазначає, що після завершення навчання продовжує комунікувати зі своїми клієнтками.

«Я продовжую з ними спілкуватися за чашечкою кави та підтримувати, ні з ким я не втратила зв’язок».

Як звернутися за допомогою

Жіночі центри працевлаштування працюють у п’яти громадах. Отримати допомогу можна безпосередньо в центрі або за телефоном:

  • Гадяч вул. Драгоманова 4/1, тел: 38 098 838 16 38;
  • Глобине вул. Центральна 281, тел: 38 098 838 15 91;
  • Лубни вул. Віктора Новікова 2, ауд. 129, тел: 38 098 838 12 76;
  • Миргород, вул. Гоголя 120, каб. 10, тел: 38 098 838 14 49;
  • Пирятин вул. Соборна 42 каб. 55, тел: 38 098 838 13 52.

Звернутися можуть ВПО, дружини та матері військових або полеглих воїнів, жінки, які зазнали домашнього й гендерного насильства. Також у центрі зазначають, що допомагають всім дівчатам, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Від початку проєкту у Полтавській області 10 тисяч жінок отримали консультації, 469 жінок пройшли навчання у центрах, а – 256 працевлаштувалися та відкрили свою справу.


Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Марія Тристан

Ще з рубрики: "Тексти"