Як у Решетилівці створюють унікальні вишиванки (відео)
У Решетилівці працює єдиний в Україні центр вишивки та килимарства, де створюють унікальні вишиванки ручної та машинної роботи.
Ще до створення центру в Решетилівці працювала фабрика імені Клари Цеткін. Підприємство пропрацювало майже століття, але вже з 2005 року фабрика не функціонувала. Тоді з'явилася ініціатива створити окремий центр вишивки та килимарства.
«Виникла ідея відродити колишню, відому на весь світ фабрику, але вже не як виробництво, а як культурно-просвітницький центр задля збереження цих ремесел, які побудували тут в Решетилівці. Тобто, це вишивка і килимарство», — розповіла керівниця всеукраїнського центру вишивки та килимарства Надія Вакуленко.
Центр створили постановою Уряду у 2018 році, а відкрили його в приміщенні художнього ліцею. На той час керівниця працювала в закладі викладачкою, але погодилася очолити новостворений центр.
«Фабрика перебувала у плачевному стані. Уявіть, з 2005 року вона не функціонувала. Це розбиті приміщення, закинута територія, але на той час держава виділила певні кошти. Частина з яких пішла на закупівлю обладнання, частина на капітальний ремонт цих приміщень».
У 2019 році для центру почали набирати колектив та закуповувати обладнання. Наразі в центрі працює близько 60 майстрів, але, за умови відновлення фабрики, на роботу зможуть взяти 100 працівників.
Проте, ще до створення центру колектив художнього музею працював над подачею технології вишивки «білим по білому» до національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. Над цим проєктом майстри працювали майже два роки. Уже у 2017 році вишивку «білим по білому» внесли до реєстру.
«Продовжували цю роботу для того, щоб внести наші ремесла, вишивку, килимарство до національного переліку. Також продовжили роботу, щоб ці два елементи внести до репрезентативного списку ЮНЕСКО як світове надбання людства».
За словами керівниці центру Надії Вакуленко, у Решетилівці ремесла вишивки та килимарства передаються від покоління до покоління.
«Обовязково в сім’ї хтось займався вишивкою, а хтось килимарством. Це традиція Решетилівки. Тому підготували пакет документів і сподіваємося, що технологію вишивки "білим по білому" внесуть до репрезентативного списку ЮНЕСКО».
Для міжнародної організації важлива умова, аби ремесло передавалося від майстра до учня. Вакуленко говорить, що ця традиція збереглася в Решетилівці.
«У нас є навчальний заклад, де передаються знання від майстрів до учнів. Є багато творчих родин. Це і моя сім'я також. Популяризація вишивки "білим по білому" йде в усі часи. Навіть, в оті застійні 90-ті роки».
Нагадаємо, що Міністерство культури України передало номінаційні досьє трьох елементів для включення до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, в тому числі і решетилівської вишивки «білим по білому».
Подякуй автору!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.