Яким звірствам піддаються в’язні у тюрмах Північної Кореї: найґрунтовніше дослідження в історії

Позасудові страти, зґвалтування, примусові аборти, ув’язнення без суду, тортури, позбавлення достатньої кількості їжі, після чого в’язні змушені їсти навіть комах… Це лише деякі зі знущань, яким піддаються в’язні у тюрмах Північної Кореї.

Цього тижня НУО Korea Future, використовуючи інтерв’ю з сотнями екс-в’язнів і свідків злочинів, офіційні документи, супутникові знімки, архітектурний аналіз і цифрове моделювання пенітенціарних установ, представила найґрунтовніше дослідження на цю тему.

“Метою не є зменшення рецидивної злочинності та підвищення громадської безпеки. Мета полягає в тому, щоб ізолювати від суспільства осіб, чия поведінка суперечить підтримці єдиної влади верховного лідера Кім Чен Ина», — йдеться у звіті.

Korea Future використовувала свідчення очевидців і супутникові зображення, щоб нанести на карту 206 місць ув'язнення в кожній провінції Північної Кореї.

Наприклад, у звіті представлено випадок трьох людей, які були ув’язнені після спроби перетнути кордон. Одна з учасниць цієї групи змушена була зробити аборт на сьомому чи восьмому місяці вагітності; іншого годували лише 80 грамами кукурудзи на день, після чого його вага впала з 60 кілограмів до 37 кілограмів протягом місяця, а сам він “доповнював свій раціон» тарганами і гризунами; третя людина була змушена перебувати у незручних позах до 17 годин на добу протягом 30 днів.

Водночас, Північна Корея заперечує звинувачення у порушеннях прав людини у своїх в’язницях, часто стверджуючи, що вони є частиною організованої США кампанії проти неї.

«Я не відчував себе людиною»

Представники Korea Future та ООН кажуть, що багато ув'язнених стають настільки дегуманізованими через жорстоке поводження, що починають відчувати, що заслуговують на це і втрачають саме поняття прав людини. Одна колишня ув'язнена, яку утримували трохи більше року тільки за те, що поскаржилася владі на свою житлову ситуацію, порівняла поводження з нею як з твариною. «Це було так, ніби ми були кроликами, яких тримали в камері і давали їжу з-за ґрат… до нас ставилися не як до людей», – зазначила вона на умовах анонімності CNN.

Її камера була близько двох квадратних метрів - «я знаю це, бо ми спали зигзагоподібно, і чиїсь ноги торкалися моїх плечей».

«Ми не повинні рухатися в камері. Ми повинні були сидіти, поклавши руки на боки, і дивитися вниз. Ми не повинні були розмовляти, тому все, що ви чуєте — це дихання людей», розповіла екс-ув’язнена. З її слів, годували там лише кукурудзою, змішаною з рисовими висівками — це корм для тварин.

«Як цього може бути достатньо? Коли ви снідаєте, то з того моменту, як відкладаєте ложку, ви відчуваєте голод. Це все трава, яка не має жодної поживної цінності, тож ви постійно відчуваєте голод. Ви виглядаєте як скелет. Я не відчувала себе людиною. Думаю, що краще було б бути мертвим, ніж так жити», - каже екс-ув’язнена.

Політв'язні

Північна Корея вже давно стикається з заявами про тортури та жорстоке поводження у своїх таборах для політичних в’язнів. Розслідування ООН у 2014 році показало, що Пхеньян використовував цей тип таборів, щоб стримувати інакомислення, і що в них утримувалося до 120 000 осіб. За останні кілька десятиліть сотні тисяч політичних в’язнів загинули в таких таборах через різноманітні звірства.

Але Korea Future стверджує, що подібні методи жорстокого поводження використовуються «систематично» і у звичайних в'язницях, і у спеціалізованих пенітенціарних установах для “політичних”, тому тут особливої різниці немає.

«Затриманих перевиховують через примусову працю, ідеологічне навчання та карну жорстокість з метою примусу до беззаперечної покори та вірності Верховному вождю», - зазначається у звіті про методи роботи з політичними ув'язненими.

При цьому Кім Чівон з Korea Future, який брав інтерв’ю у багатьох з тих, хто вижив, стверджує, що у цих людей просто не було в голові поняття тортур, вони вже сприймали це як належне. «Їм завжди казали в колонії, що вони зробили щось погане. Тож вони просто думали, що вони погані люди, і за це їх карали. Це було глибоко вкоріненим у їхньому мисленні», – каже Кім Чівон .

«Думав, що не можу так жити»

Чоловік, який вижив і чиї свідчення були використані у звіті Korea Future, розповів CNN, що його кілька разів затримували за втечу, зокрема у 2000 та 2017 роках, після того, як він перетнув кордон із Китаєм у пошуках роботи.

Хоча він описав, що під час другого перебування у в’язниці тюремні охоронці ґвалтували затриманих жінок, а його били та змушували ходити, схиливши тіло під прямим кутом, він все ж сказав, що умови були кращими, ніж його перший досвід. «Раніше нам доводилося повзати на руках і колінах, але в 2017 році ми могли встати і ходити. Все, що вам потрібно, це зігнути спину вперед на 90 градусів під час руху», — розповів він.

Він сказав, що щонайменше п’ять осіб утримувалися в одній кімнаті площею 6,6 квадратних метрів, яка не мала опалення. Але в 2017 році їм принаймні дали ковдри, на відміну від 2000 року.

Екс-в’язень помітив низку інших “позитивних” змін на краще: за його словами, у 2017 році він отримував триразове харчування і таку саму їжу, як і міліція, на відміну від 2000 року, коли його раціон був лише овочевим супом. «У 2000 році нас називали сучими синами», — сказав він. «Але в 2017 році нас називали товаришами».

Хоча, попри “покращення”, у нього була спроба вчинити самогубство: «Я думав, що не можу так жити, тому розбив вікно в кімнаті та схопив шматок скла. Поліцейський охоронець зайшов до мене в кімнату, і на його очах я вдарив себе в живіт».

Джеймс Хінан, представник Управління ООН з прав людини в Сеулі, зазначив, що багато втікачів просто не мали поняття про права людини. Одним із перших кроків у допомозі їм було навчити їх визнати насильством те, що з ними сталося.

«Комісія ООН і більшість інших організацій дійшли висновку, що катування та жорстоке поводження, які відбуваються в цих установах, досягають рівня злочину проти людяності», - стверджує він.

Подякуй авторам!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.

Полтавська хвиля

Ще з рубрики: "Новини"