Ящірки і тхори: хто ще живе вдома у полтавців

«Завжди мріяла про хамелеона. Вони такі цікаві: міняють колір, такі акуратні, а ще вони мають такий довгий язик!», — розповідає Юлія. Вона разом з чоловіком прийшла в зоомагазин придивитися тваринку та дізнатися ціни на їх утримання.

Серед тварин, які їх цікавлять, — різноманітні плазуни та ящірки.

«Купують не тільки хамелеонів, ще у нас розбирають павуків-птахоїдів, популярністю користуються бананоїди та еублефари», — повідомляє Анастасія. Вона — вже більше трьох років працює продавцем у зоомагазині. Каже, що працівники мають бути спеціалістами у догляді за тваринами. Оскільки у самому магазині проживає кілька десятків рибок, папуги, гризуни, ящірки, змії та павуки. А ще тут можна купити різноманітний живий корм, за яким також потрібен відповідний догляд.
Анастасія

«Полтавська Хвиля» поспілкувалася із полтавцями та продавцями у зоомагазинах і дізналася: яких незвичайних чи екзотичних тваринок заводять вдома містяни? І скільки коштує їх утримання.

Тхори

Одні із популярних гризунів, яких заводять поціновувачі незвичайних тварин, це тхори. Їх можна придбати у господарів, які займаються їх розведенням. Як свідчать дані сайту OLX, ціна на тхорів стартує від 1000 гривень. Проте найчастіше зустрічається ціна 2500 гривень.

Фретка, фуро або тхір домашній — домашня тварина, одомашнена форма дикого тхора. Багато власників домашніх тхорів використовують саме слово «тхір», а не «фретка», оскільки слово «фретка» досі не стало загальновживаним.

«Запах є, аби його не було, то треба вимивати її туалет двічі в день — зранку і ввечері. Але якщо вчасно прибирати, то все добре. Тхориця майже увесь час спить, до 20 годин. Дуже любить все гризти, псує одяг. Особливо їй подобається взуття. Вона згризла підошву моїх улюблених кросівок, тож тепер знаю, що їх не треба лишати на підлозі. Стіни, як кішка, не дере», — розповідає полтавка Любов.
Любов Рубцова, власниця тхориці

Її тхориці всього кілька місяців. Дівчина каже, що великих складнощів піклування про тваринку не викликає. Головне — вчасно годувати та прибирати за нею.

«Їсть спеціальний корм, який продається у зоомагазинах, яйця та яловичину», — каже Любов. За її словами, вона б не рекомендувала заводити тхора, якщо в родин є маленькі діти. Оскільки ці гризуни дуже довго звикають до людей. І можуть кусатися аж до крові.

Працівники зоомагазину рекомендують виділити тхорам цілу кімнату, якщо є така можливість. У приміщеннях не повинне бути щілин і отворів, у яких можуть застрягти фретки, необхідно прибрати з меж доступу квіткові горщики, сміттєві відра, оскільки вони їх обов'язково розсиплють. Люблять звірки й гризти гуму, тому необхідно виключити їхній контакт з гумовими оболонками дротів і прокладками.

Якщо ж ви плануєте поселити тхора у клітці, то вона має бути достатнього розміру. Її вартість починається від 2000 гривень. Клітка має бути у темному місці, аби тваринка могла там ховатися.

Окрім цього, тхорів вигулюють на спеціальному повідку, спорядженому двома лямками, які обхоплюють тулуб тварини.

Еублефари

За словами працівника одного із полтавських зоомагазинів Сергія, це одна із найменш вибагливих ящірок. Оскільки їй достатньо лише лампи денного світла та термокаменів. Також їй можна придбати поїлку та якісь прикраси для тераріуму. До слова, цій ящірці достатньо дуже маленького тераріуму, оскільки вона не дуже активна.

«Гратися з нею треба акуратно, але можна хоч кожний день. Просто старатися не придавлювати їй хвіст, оскільки вона, як і бананоїди, швидко скидає хвіст», — каже Сергій.

Еублефари — підродина ящірок з родини геконових. Самці досягають 25-30 см, самки менше, близько 20 см. Живуть вони досить довго, в середньому ви можете очікувати, що ваш вихованець проживе близько 10 років, хоча багато самців живуть і до 20 років.

За словами Сергія, вартість еублефар — близько 1500 гривень.

Бананоїди

Велетенські гекон-бананоїди — найбільші представники родини Diplodactylidae з інфраряду Геконоподібних (Gekkota). Це ящірки з масивним тулубом і коротким хвостом, які виростають до 36 см в довжину. Вони значно більші за багатьох споріднених з ними видів, які мешкають на материку.

Бананоїди — також популярні рептилії. Їх також можна знайти у зоомагазинах Полтави. Вартість —1500-1600 гривень.

Харчуються вони, як і хамелеони та еублефари — цвіркунами та зоофобусами. Умови утримання — такі ж, як і для еублефара.

Проте є у цих ящірок особливість, яка може ускладнити життя господарю тварини. бананоїди дуже швидкі, тому утримати її в руках буває дуже проблематично.

Хамелеони

«У нас він ще зовсім малюк», — розповідає Сергій. Він тримає у руках пластиковий контейнер із цвіркунами. Кілька пересаджує у склянку та ставить у тераріум до хамелеона.

Хамелеон помічає рух і починає повільно пересуватися у сторону їжі.

«Ми годуємо наших утриманців щодня. Хамелеонам та ящіркам даємо цвіркунів, присипаних кальційованою пастою. Іноді, але не кожен день, даємо зофобусів. Проте нечасто, бо це дуже білкова їжа», — поки Сергій розповідає, хамелеон пришвидшується і залазить у склянку.

Хамелеони — родина ящірок, яка налічує 2 підродини та 10 родів. Найбільш відомі своєю здатністю змінювати колір тіла.

За словами Сергія, вартість хамелеона — близько 1300 гривень.

Павук

Як вказав Сергій, у полтавські зоомагазини завозять павуків-птахоїдів. Для них утримання мало чим відрізняється від змій чи ящірок. Так само потрібен тераріум, лампи, теж треба підтримувати необхідний рівень вологи та температури.

«Птахоїдів привозять підлітками. Вони невеликі, їх вартість — близько 300 гривень», — каже Сергій.

Маїсовий полоз

«Тут у нас маїсовий полоз. Він — ще підліток. Чрез юний вік, він не звичний до рук, тож треба акуратно. Може кинутися, — За словами Сергія, їх купують ті, хто має добре облаштований тераріум. Оскільки рептиліям необхідні певні умови, — Рептиліям треба підтримувати постійну вологість та температуру. обов’язково мати ультрафіолетову лампу, оскільки без неї рептилії не линяють та у них не засвоюється вітамін D».

Екзотичні тварини: кілька слів про утримання

За словами Сергія, треба екзотичну тварину треба купувати тим, хто зможе забезпечити їй належні умови існування. А це:

  • їжу (вартість від 500 гривень для ящірок та від 100 для змій. Останні їдять мишей, раз на два тижні);
  • тераріум (від 2000 гривень);
  • заміна ультрафіолетової та інфрачервоної лампи раз на пів року. Вартість кожної - від 150 гривень;
  • термокамені, на яких гріються ящірки (від 200 гривень)

За словами спеціалістів, ці всі умови забезпечать тваринам гарне життя без хвороб. Для Полтави це особливо актуально, оскільки лікарів для рептилій та плазунів у Полтаві немає.

Працівники зоомагазинів радили звернутися у одну із клінік Полтави — начебто там є спеціалісти, які займаються лікуванням рептилій та плазунів. Проте ця інформація не підтвердилася.

«Ми екзотичних тварин не приймаємо. Окрім собак та котів, ми займаємося тхорами, морськими свинками, пацюками, хом’яками, мишей. Навіть папуг не лікуємо теж», — розповів головний лікар цієї ветклініки Юрій Мироненко.

Якщо ж тваринка таки захворіла — то треба звертатися у клініки Києва, Харкова, Дніпра.

Нагадаємо, що 22-річна ветеринарка врятувала котів від пожежі.

Ще з рубрики: "Тексти"