«Найбідніші ФОПи Європи»: як полтавські підприємці вимагали скасувати фіскалізацію. ФОТО, ВІДЕО
7 грудня по обіді понад півсотні підприємців Полтавщини вийшли під стіни місцевої ОДА з вимогою залишити ФОПам спрощену систему оподаткування і позбавити їх від обов'язку користуватися касовими апаратами.
Так Полтавщина приєдналася до всеукраїнської акції підприємців, які виступають проти надмірної, на їхню думку, фіскалізації.
Попри надокучливий лютневий дощ зі снігом і пронизуючий вітер, учасники акції гуртуються під стінами ОДА, поки організатори встановлюють звукопідсилювальну апаратуру на ґанку будівлі.
Протестувальники стоять купками, тримають в руках прапори, а плакати з гаслами «ФОП — основа нації — ні фіскалізації» та іншими лозунгами просто встромили в кучугури снігу під деревами, вочевидь, аби не мерзли руки.
Близько 13:00 на сходи біля будівлі виходить жінка і російською мовою пропонує розпочати мітинг з виконання гімну України.
Гімн лунає з колонок, проте мітингувальник якщо й підспівують, то досить в'яло, а натомість тихо перемовляються між собою. Зрештою мікрофон до рук бере один з організаторів акції Андрій Голонець.
— Вітаю всіх! Ви всі мене знаєте, і я вас майже всіх, теж, — виголошує чоловік і отримує у відповідь оплески та схвальні вигуки.
Голонець відразу намагається задати тональність акції, інколи не добираючи слів у своїй промові:
— Фіскалізація, яка накрила нашу країну, є злом для нас. Зараз статус підприємця в нашій країні занижений до такого ступеня, що мама не горюй. По телебаченню ми неплатники податків, ми винні, що лікарі, вчителі не отримують достойну зарплату чи пенсію. В усьому винні ми.
На своїх шкірах відчули, коли локдауни були, ту подачку в 8 тис. грн, за які nhb місяці сиділи й повинні були заплатити податки. Тепер подивіться, як це було в Європі. У великих країнах мікробізнес був звільнений від податків. Там отримали велику компенсацію в євро, в доларах ці малі підприємці, а нам в додаток ще й фіскалізацію нав'язали.
Підприємці підходять ближче до колонок. То тут, то там роздають коментарі журналістам: майже кожен розповідає власну історію, як нові правила оподаткування вплинули на бізнес.
Так, наприклад, жінка середнього віку скаржиться, що торгує біжутерією, а також фурнітурою. Це — маса різноманітних товарів, які «не вміщаються в пам'ять касового апарату». Крім того з її слів, доводиться оплачувати роботу бухгалтера, що для її невеликої справи - непомірне фінансове навантаження.
Її «колега по нещастю» додає - навіть при всьому бажанні, підприємці не можуть вчасно здавати фінансову звітність у податкову, тому що «сервери не витримують», а у випадку невчасного подання документів - штрафи платитимуть ФОПи.
У цей час зі сцени «не злим тихим словом» згадують президента Зеленського, в якого «повірили люди», як зазначив один зі спікерів.
— Коли йшов на вибори наш шановний пан президент Зеленський він казав "ФОПы маленькие, мы их трогать не будем". І почали з ФОПів. У 2019 році перші законопроєкти — це фіскалізація ФОПів, —- бідкається чоловік з мікрофоном.
Один з організаторів акції Анатолій Лєонтьєв продовжує:
— Схаменіться і почніть працювати для народу. 3 лютого Гетманцев сказав таку фразу: "ФОПи в Україні самі бідні ФОПи в Європі". Класно. Епоха бідності закінчилася. Тепер будемо найбідніші ФОПи в Європі.
Приблизно за годину після початку акції пан Анатолій зачитує звернення підприємців до державної та обласної влади. З будівлі виходить працівниця ОДА та поліціянт, які забирають документ.
Як пояснили нашим кореспондентам учасники акції, сьогодні вони не планують радикалізувати протест і підкреслюють, що це мирна акція. Водночас анонсують, що 17 лютого протест продовжиться у багатьох містах України з головною акцією під стінами Верховної Ради у Києві.
Нагадаємо, що з 1 січня всі платники єдиного податку другої – четвертої груп мають бути «фіскалізовані» — встановити касове обладнання й видавати чеки за всі розрахункові операції. На сайті Верховної Ради 2 грудня зареєстрували законопроект №6376 щодо відтермінування до 1 січня 2023 року строків розширеного застосування РРО платниками єдиного податку.
Фото Станіслав Пантелей, відео Іван Козаченко
Нагадаємо, що полтавці підтримали петицію про відмову від використання газу на «вічному вогні».