Новий закон про виплати: військовим дозволили самим вирішувати, хто їх отримає
Війна викриває нові сірі плями в законодавстві. Так руки законодавця дійшли й до виплат військових, що потрапили в полон або стали заручниками, а також зниклих безвісти. Вже через два місяці ці кошти розділятимуть за нової системою, затвердженою законом № 3995-IX.
«Полтавська хвиля» продовжує цикл блогів, які для нас готує помічниця адвоката, спеціалістка у сфері адміністративного права Ксенія Надтока.
Яка була проблема раніше?
Коли військовий потрапляв в полон чи безвісти зникав виплати за нього отримували члени його сім'ї. В цьому списку є дружина, ті, кого він утримував, законні представники неповнолітніх дітей або батьки. Першочергово, кошти надходили дружині й лише якщо її немає – їх порівну отримували інші члени родини.
Так, виникала ситуація, коли батьки військового чи інші люди, які живуть його коштом, втрачали право на виплати. А сам військовий при поверненні додому не мав коштів на реабілітацію, комуналку чи оренду житла.
Це також провокувало ситуації, коли дружини військових, які вже розлучались, призупиняли цей процес, аби отримувати виплати за чоловіка, «забираючи» їх в інших членів сімʼї.
Відповідно до Міноборони зверталось чимало родин військовослужбовців з проханням змінити «несправедливе» законодавство.
Що і зробили.
Як буде тепер?
Військовий має право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження про виплату його грошового забезпечення одній чи декільком людям за його вибором. При цьому, він може визначити навіть розмір частки у відсотках для кожного.
Це розпорядження почне діяти після захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти.
Справжність підпису військовослужбовця на особистому розпорядженні засвідчує командир військової частини або нотаріус.
Цікаво, що військовий може вказувати в цьому розпорядженні навіть тих, з ким не має родинних звʼязків. Це нововведення отримало багато позитивних відгуків від військовослужбовців, оскільки тепер кошти не будуть автоматично надходити родичу, з яким військовий навіть не спілкувався, а навпаки — можуть бути передані дійсно близькій людині.
Кабмін протягом трьох місяців має владнати механіку застосування цього закону та дати відповіді на питання: кому подаватимуться такі розпорядження і де зберігатимуться, чи зможе військовий змінити думку і якщо так, то скільки разів і що для цього потрібно і так далі.
Також важливо подбати про забезпечення достовірності підпису військового в такому розпорядженні, оскільки є ймовірність фальсифікації таких документів з метою отримання виплат.
А якщо такого розпорядження не буде?
Тоді кошти рівними частками поділять між родичами першої черги:
- дружина (чоловік);
- законні представники малолітніх дітей та дітей з інвалідністю;
- батьки.
За винятком тих, хто вже отримує аліменти від військового, і батьків військового, які позбавлені батьківських прав.
Цікаво, що навіть найближчим родичам буде виплачена не вся сума, а не більш ніж половина. Інша половина залишиться на зберігання для військового.
Якщо таких родичів у військового немає, кошти в рівних частинах поділять між родичами другої черги:
- повнолітні діти;
- рідні брати (сестри), законним представником яких є військовослужбовець.
Їм можуть виплатити не більш як 20% виплати, а 80% залишаються військовому.
Виплати здійснюватимуть щомісячно та припинять:
- після повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками;
- інтернування військовослужбовців або їх звільнення;
- визнання їх судом безвісно відсутніми чи оголошення судом померлими.
Якщо відсутнє розпорядження військового та всі члени родини, що описані вище, відсутні, виплати після оголошення їх судом померлими включаються до складу спадщини.
Ці положення не стосуються військових, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини або дезертували зі Збройних Сил України.