Раніше односолодове віскі виготовляли переважно в Шотландії. Зараз великим асортиментом може похизуватися Ірландія, Канада, Японія, США. Прихильники міцних спиртних напоїв нерідко постають перед труднощами класифікації віскі. Тому варто демістифікувати найцінніший сорт.
Що таке односолодове віскі
За статистикою, тільки 10% шотландського скотчу можна зарахувати до односолодового. Решту — до змішаних сортів. Різницю можна описати так:
- Односолодове віскі виготовляється в межах однієї винокурні. За основу купажованих спиртних напоїв, до складу яких входить солод і зерно, беруться спирти різного походження. Інколи — з різних країн.
- У складі дистиляту — лише один сорт зерна. Найчастіше — ячмінь. Бленд може виготовлятися з різних злакових культур.
- Односолодове віскі не завжди розливається з однієї бочки. Це здебільшого суміші спиртів. Якщо бочки виготовлені в межах однієї винокурні, продукт класифікується як «односолодовий».
- Спирт витримується не менш як три роки. Це регламентовано законом Шотландії, однак в інших країнах немає настільки чітких рекомендацій.
Односолодове віскі має відповідати загальному смаковому профілю, яким славиться бренд. Якщо взяти за основу спирт з однієї бочки, то смак різко й помітно змінюється. Тому для виготовлення фірмових позицій використовується купаж. Дистилят з однієї партії зберігається для особливих випусків, коли компанія може експериментувати зі смаковими акцентами.
Смак і аромат односолодового віскі
Дистилят описують як дубовий і деревний, із димними й торф’яними нотками. Показник димності випливає з тривалості контакту ячменю з торфом у процесі сушіння. Після витримки в дубових бочках смак стає збалансованим, з’являються солодкі акценти з пряними мотивами.
Якщо порівнювати з купажем, то односолодове віскі відрізняється однорідним смаком, оскільки виготовляється з одного злаку. Бленд також може бути м’яким і різностороннім, однак визначитися з індивідуальними смаковими вподобаннями можна лише після дегустації.
Як пити односолодове віскі
Оскільки продукт дорогий і престижний, його краще пити в чистому вигляді. Він також може стати основою для приготування особливих коктейлів, наприклад культового Манхеттену.
Без втрати якості знизити концентрацію алкоголю можна, якщо додати лід або 3–4 краплі холодної води. Такий спосіб дає змогу вивільнити нові смаки й аромати, особливо в напоях із мінімальною витримкою, у яких палітра поки недостатньо збалансована.