Війна та жіноче здоров’я. У Полтаві надають безкоштовну гінекологічну допомогу: куди звертатися

Від перших тижнів повномасштабної війни життя кожного українця опинилося під загрозою. Але чимало специфічних загроз з’явилося для жінок і дівчат. Зокрема йдеться про фізичне та сексуальне насильство, особливо на окупованих територіях. А це і ризики ВІЛ, і травми, і хвороби, і небажана вагітність. Серед інших проблем – передчасні пологи, завмирання вагітності на ранніх термінах, порушення менструального циклу. І це не вичерпний перелік.

Кожна жінка має один раз на рік відвідувати гінеколога – це аксіома. У матеріалі ми розкажемо, куди безкоштовно можуть звернутися жінки та дівчата, зокрема з вразливих категорій.

До вразливих категорій можуть, наприклад, належати переселенки. У жінок, які залишили все життя в іншому регіоні, часом бракує коштів або елементарно немає інформації — де і як отримати медичні послуги далеко від дому. До цього також додається стрес, пережитий через вимушений переїзд.

Звичайний візит до гінеколога може стати викликом і для маломобільної жінки, адже не всі будівлі та кабінети пристосовані до прийому пацієнток з порушенням опорно-рухового апарату. Зрештою, скарги на здоров’я можуть виникнути у будь-якої жінки, незалежно від доходу, соціального статусу та віку. А надто, коли йдеться про проблеми, спричинені війною.

Гінекологічний кабінет, де надають якісну і безоплатну допомогу

Поширені проблеми з жіночим здоров’ям, зокрема і ті, що спричинила війна, розв’язують у гінекологічному кабінеті для збереження репродуктивного здоров’я в Полтаві, облаштованого в рамках проєкту БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї». Про його роботу розповіла завідувачка консультативно-діагностичної поліклініки, КП «Перинатальний центр II рівня ПМР» Варвара Бережна.

За її словами, до кабінету найчастіше звертаються жінки з Маріуполя, Миколаєва, Сум, Охтирки, Харкова. Тобто сусідніх областей, які постраждали від війни. На початку вторгнення основним запитом були безпечні пологи. Жінки шукали обладнані бомбосховища, аби народити дитину в більш спокійному місці.

«У нас є укриття в підвальному приміщенні пологового будинку. Там облаштована операційна пологова зала та післяпологові палати. Під час тривог всі жінки спускаються туди з персоналом та дітьми. Якщо відбувалися пологи, то вони відбувалися там», — пояснила Варвара Анатоліївна.

Пізніше, коли минув перший шок та паніка, до цього запиту додалися ще хвороби, спричинені пережитим стресом. Гінекологиня називає поширену проблему — так звану «аменорею воєнного часу», тобто припинення менструації.

Причиною цього можуть бути сильні переживання та потрясіння: обстріли, різка зміна звичного життя, втрата близької людини, служба чоловіка на фронті й багато іншого. На думку Варвари Бережної, над лікуванням можуть працювати гінеколог і психіатр у тандемі, аби усунути не лише симптоми, а й причину.

«Стрес негативно впливає на репродуктивну систему. У жінок все контролюється корою головного мозку, де виробляються основні статеві гормони. У разі порушення цього процесу у жінки будуть проблеми із вагітністю, виношуванням», — додала завідувачка поліклініки.

Безпека, насильство, небажана вагітність

Війна підвищила ризики насильства, спрямованого на жінок. Воно може бути як фізичним, сексуальним, так і психологічним. І хоча постраждати може будь-яка жінка чи дівчина незалежно від віку, освіти чи соціального статусу, однак існує багато стереотипів та упереджень, що заважають правильно реагувати на подібні випадки. За даними досліджень, постраждалі жінки часто вважають, що до лікаря потрібно йти лише тоді, коли травми дуже серйозні. Їх також зупиняє страх, що медпрацівник повідомить про це поліцію.

Варвара Анатоліївна констатує: у 2023 році кількість жінок, які звернулися в кабінет через насильство, стала більшою. І тут постраждалі можуть бути впевнені у нерозголошенні та фаховій допомозі.

Без письмової згоди жінки лікарі кабінету не мають права повідомляти про випадки насильства до поліції.

«Жінка може не казати хто вона, але їй в будь-якому випадку нададуть допомогу. Цілодобово. Тобто якщо вона не захоче звертатися до правоохоронних органів, то ніхто не телефонуватиме в поліцію. Звісно ж, це не стосується випадків насильства над неповнолітніми», — наголосила лікарка.

Жінки, які пережили насильство, приходять до кабінету з травмами зовнішніх і внутрішніх статевих органів, інфекціями, що передаються статевим шляхом, небажаною вагітністю та іншими проблемами. Фахівці тут забезпечені всіма необхідними медикаментами для надання допомоги.

Деякі дівчата можуть не звертатися по послугу із медикаментозного переривання вагітності, бо банально не знають куди. Дехто не може придбати відповідні препарати власним коштом. А якщо жінка проживає у невеликому населеному пункті, то побоюється, що про таку покупку дізнаються односельці.

Відсутність інформації, коштів і осуд оточення змушують їх шукати методи переривання вагітності, які можуть нашкодити здоров'ю та становити загрози життю. Тож важливо знати, що у гінекологічному кабінеті для збереження репродуктивного здоров’я є препарати екстреної контрацепції та препарати для медикаментозного переривання вагітності, які за потреби надають безкоштовно.

Хворобі краще запобігти, ніж лікувати

Люди регулярно проводять техогляд автомобіля, оновлюють вдома ремонт чи техніку, але при цьому іноді недбало ставляться до власного організму. Варто пам'ятати, що профілактика — краще, ніж лікування. Щонайменше, це швидше і дешевше.

«Деякі стани жінка може помітити лише коли їх вже важко буде вилікувати. Натомість фахівець зможе вчасно визначити зміни в організмі під час огляду і за допомогою аналізів. Це може запобігти серйозному захворюванню», — переконує Варвара Анатоліївна.

Куди звертатися

Гінекологічний кабінет для збереження репродуктивного здоров’я жінок діє у Перинатальному центрі II рівня, працює з НСЗУ – тобто за програмою медичних гарантій обстеження і стаціонарне лікування надається безкоштовно. Кабінет повністю забезпечений медичними розхідними матеріалами: антисептиками, оглядовими наборами, інструментами для забору аналізів. В лікарні забезпечують комплекс лабораторних обстежень у будь-який час.

Під час прийому жінка спершу потрапляє до оглядової, де відбувається первинне консультування з лікарем, збір анамнезу і ухвалюється рішення про подальші дії. Далі проводять гінекологічний огляд і забір аналізів.

Також у кабінеті є мала операційна, де за потреби проводять хірургічні втручання. Вона оснащена апаратом вакуумної аспірації порожнини матки, портативним УЗД-апаратом та монітором, який відстежує показники організму під час операції. Кабінет має необхідні препарати для екстренної допомоги, анестезії, стерильні інструменти для операцій, подачу кисню тощо. Також тут є окрема палата, у якій жінка може перебувати під наглядом лікарів до та після операції.

Пацієнтки можуть звернутися до центру через застосунок Helsi, сформувати там запис і проконсультуватися. Навіть українки, що тимчасово виїхали за кордон, можуть записатися на онлайн-консультацію.

Адреса кабінету: Полтава, вулиця Олеся Гончара, 27В.

Публікація створена в рамках спільного проєкту БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» та Міжнародної федерації планування сім’ї (IPPF) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ у справах Співдружності та Розвитку Великої Британії (FCDO).

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин
Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Тексти"