«Воюємо не тільки на фронті, а й в тилу»: трохи про співпрацю Полтавщини зі США

У Полтаві провели міжнародну онлайн-конференцію під назвою «8+ років незламності українського народу». Організатори — ГО «Містохаб» разом із полтавськими волонтерами та громадськими діячами зі США обговорили виклики, з якими нині у воєнний час зіткнулися українці.

Війна України з росією стала справжнім випробуванням на стійкість для українців. Без підтримки міжнародних партнерів ця боротьба може затягнутися ще на кілька років, виснажуючи як нашу державу, так й решту країн-союзників. Саме тому нині надважливо консолідувати зусилля на прискоренні перемоги українського народу та всього демократичного світу над російською навалою.

Війна в Україні: ситуація на Полтавщині

«До війни Полтавська область за останні 2 роки набирала широких обертів. Були завершені довгобуди, відкривалися лікарні, закінчили полтавську філармонію, реконструювали Краєзнавчий музей. Перспектива на 2022 рік була колосальною. І враз — усе втратило барви», — повідомила заступниця голови Полтавської військової адміністрації Катерина Рижеченко.
Катерина Рижеченко

За її словами, коли в Україні почалася війна, першими, хто згуртувався і почав щось робити, були волонтери.

«Нині ми маємо задачі, певний шлях, яким ми йдемо. Єдина проблема — ракетні удари росії, яких ми зазнаємо щодня. Усе інше — це задачі. Під час війни Полтавщина стала прихистком для більше ніж 190 тисяч офіційно зареєстрованих переселенців. Це Харківська, Донецька, Сумська і Луганська області. За перші дві доби війни через нашу область проїхало понад 3 мільйонів людей, які зупинялися у нас мінімум на добу. Тож зараз наша задача — забезпечити усіх цих людей», — повідомила Катерина Рижеченко.

Також, вказує посадовиця, є ще кілька завдань, які необхідно розв'язати. По-перше, організувати освітній процес з вересня. По-друге, забезпечити усіх теплом, оскільки попереду зима.

Щодо гуманітарної допомоги, то її потік зменшується. Саме тому область налагоджує контакти із міжнародними партнерами.

«Дійсно, зараз Україна переживає складні часи, — повідомив Олександр Лемешко, заступник голови Полтавської обласної ради, — І Полтавщина, у цій ситуації — гуманітарний тил, який забезпечує прифронтові регіони».

Такі важливі волонтери

Як вже вище вказувала Катерина Рижеченко, одними із перших, хто згуртувався і вирушив допомагати як військовим, так і цивільним, були волонтери.

«У той день, коли все почалося, усе здавалося нереальним. Ще у перші дні ми з друзями згуртувалися й почали створювати платформи, на яких ми могли спілкуватися, допомагати військовослужбовцям, обмінюватися ресурсами. За кілька днів ми об’єднали кілька сотень підприємців. Як зараз пам’ятаю, коли Полтава за невеликий проміжок часу стала єдиним цілим. Хтось купував необхідні речі для військових, хтось колотив коктейлі Молотова… Саме тоді запрацював отой трикутник: влада - бізнес - громада. І це було настільки потужно, — розповіла волонтерка і нині військовослужбовиця Катерина Бабіч, — Уся волонтерська діяльність стала можливою завдяки різним людям: вчителям, лікарям, депутатам тощо».
Катерина Бабіч

За словами Катерини Бабіч, нині для Полтавщини важливо взаємодіяти з європейською та американською спільнотою. Зі свого боку волонтери обіцяють максимально облегшити цю комунікацію: складати детальні списки усього необхідного й без «води», зконтактовувати з військовослужбовцями, направляти саме цільову допомогу. Бо тоді, по-перше, допомога потрапить саме до тих, кому вона потрібна, і не буде «перебору» з чимось одним і нестачі з іншим.

«З лютого велика кількість людей об’єдналася навколо “Полтавського Батальйону Небайдужих”, “Оборони Полтави”, “Полтавської Платформи” та інших організацій. Це свідчить про те, що рівень довіри до волонтерів такий же високий, як і до ЗСУ. Це важливо, бо робота над перемогою ведеться не тільки на фронті, а й в тилу», — повідомила Наталія Гранчак, депутатка обласної ради, співзасновниця «Батальйону Небайдужих».
Наталія Гранчак

Про ще одну волонтерську організацію «Полтавська Платформа» розповіла Катерина Залевська:

«”Полтавська Платформа” працює вже 8 років і 8 років допомагає українським військовим у боротьбі за мир. 141 день назад, коли Росія розпочала війну, ми, полтавські волонтери, готові були стати надійним тилом ЗСУ. Власне, “Полтавська Платформа” — це дев’ять волонтерів: громадські діячі, підприємці, АТОвці. Ми щодня працюємо, аби забезпечити і військових на передовій, і оборонців у містах. Наша мета — це підвищення боєздатності українських захисників. Ми маємо пріоритет роботи — це забезпечення бійців аптечками, спецтехнікою, квадрокоптерами, раціями, тепловізорами».

За словами Катерини, організація встигла забезпечити військових транспортом, спецтехнікою, одягом. Але потреби на фронті є завжди. І нині, як розповідає Катерина, їм не вистачає партнерів та їхньої підтримки.

Також допомагає військовим громадська організація «Оборона Полтави». Вона, за словами представниці Наталії Баранник, забезпечує не лише військових, а й цивільних із територій, де нині ведуться бої. Так, людям доставляють продукти, одяг та інші необхідні для проживання речі.

Для того, аби зібрати кошти, «Оборона Полтави» співпрацює з «Містохабом», разом організації проводять розважальні заходи, де збирають кошти. Також «Оборона Полтави» відкрила свій магазин з патріотичним мерчем, вторговані кошти з якого також направляють на ЗСУ.

Інформаційний фронт: чому ЗМІ теж важливі

Діяльність волонтерів була б менш ефективною без допомоги ЗМІ, які розповсюджують інформацію не лише про досягнення, а й про збори і потреби військових та цивільних.

Головний редактор видання «Полтавська хвиля» Віталій Улибін розповів американським партнерам про досягнення полтавських медій у протидії фейкам та документуванні воєнних злочинів росія та поділився проблемами, з якими нині стикають незалежні ЗМІ.

Віталій Улибін
«Незалежні засоби масової комунікації нині переживають важкі часи. З одного боку війна спричинила падіння рекламного ринку, який був основним видом прибутку для ЗМІ, з іншого держава, хоч і констатує занепад незалежних і суспільних медій, нічого не робить задля їхньої підтримки. "Полтавськиій хвилі" пощастило закумуювати певний резерв, завдяки якому у перші місяці редакція мала можливість спокійно їздити на деокуповані території, передову лінію фронтів та фіксувати злочини й збирати матеріали для документальних проєктів. Але наразі ми вже бачимо, що без підтримки західних партнерів, без програм для ЗМІ є великий ризик загибелі більшості регіональних медій, позаяк довго працювати на волонтерських умовах без засобів для існування, витрат на пальне та обладнання неможливо», — наголосив головред ПХ.

Серед іншого він зауважив на нагальних потребах: засобах захисту, аптечках, турнікетах та фото-, відеообладнанні, адже нині редакції не можуть зібрати кошти на дороговартісну техніку.

США й Україна: чому нам необхідно співпрацювати

Нині вагому допомогу Україні у боротьбі з окупантами надає саме США. Нині у Сполучених Штатах існує програма, яка не лише допомагає отримати фінансування від США для України, а й займається підтримкою комунікації між містами-побратимами. Мова йде про «Відкритий світ», представники якого взяли участь у конференції.

«Нам вдалося досягти великого прогресу. Ми спілкуємося щоденно з лідерами Конгрессу, з різними конгресменами, сенаторами, допомагаємо їм у подорожі в Україну, вони дуже активно вибивають фінансування, військове обладнання. У тому числі й те, що може захистити небо України, — повідомив Льюїс Маданік, представник програми «Відкритий світ» з Вашингтону, — Ви знаєте, ми всі дуже страждаємо від цієї війни. Ми приймали п’ять груп українських ветеранів, лікарів, психологів, психіатрів 24 лютого. Вони прилетіли до Америки 22 лютого, і дізналися про початок війни вже будучи в США. Ці люди одразу виїхали в Україну, а ми зібрали для них десятки тисяч доларів, аби ті могли закупити усе необхідне для роботи з пораненими».

За словами Льюїса Маданіка, він сподівається, що мир скоро настане.

«Ми всі відчуваємо підтримку наших друзів із Америки, — розповіла народна депутатка Марина Бардіна, — Завдяки програмі “Відкритий світ” я мала можливість бути присутньою у сенаті США під час голосування про допомогу Україні.Тому ми беззаперечно переконані і вдячні за всю ту підтримку, яку отримуємо. Маємо надію, що важка артилерія, озброєння буде все більше постачатися і нарощуватися».

За словами депутатки, нині українці разом зі США виборюють демократію, свободу і право на життя й існування. Тоді як дії з боку росії — це справжній тероризм.

Марина Бардіна
«Ніхто не розуміє і не знає, допоки триватиме війна. І тут світ повинен мати план на майбутнє. Що робити тоді, коли Україна виграє, що буде через рік-два, якою буде росія, з путіним чи іншим диктатором, чи взагалі розпадеться. Маю надію, що відносини світу, України з росією базуватимуться на жорстких умовах, коли ми вимагатимемо від росії відповідати за всі вчинені злочини, коли ми зможемо створити міжнародний трибунал, який свідчитиме про всі злочини на території України», — повідомила Марина Бардіна.

Як Полтава співпрацює із Ірондеквойтом

Ірондеквойт, який знаходиться поблизу міста Рочестер, штат Нью-Йорк, — місто-побратим нашої Полтави. Договір про партнерство уклали у 1991 році. Саме тому Ірондеквойт співпрацює з багатьма полтавськими організаціями, а під час війни допомагає коштами та «гуманітаркою».

Irondequoit

Як розповідає Олег Лебедько, головний менеджер кредитової спілки Ukrainian, нині в самому Рочестері та передмісті живе до 40 тисяч українців. Для них всіх створені комфортні умови: є українські церкви, усілякі освітні осередки тощо.

«Думаю, що ці всі зв’язки, які налагоджує наша громада з Полтавою та іншими українськими містами, дуже корисні. Особливо під час війни, — розповідає Олег Лебедько, — Якщо говорити конкретно про Полтаву, то ми співпрацюємо з "Полтавським Батальйоном Небайдужих", збираємо гуманітарну допомогу, співпрацюємо з нашою владою».

Серед організацій, які тісно співпрацюють з Україною та, зокрема, з Полтавою, є американський «РокМайдан», який створили у 2014 році.

«Ми тісно співпрацюємо з “Полтавським Батальйоном Небайдужих”, з Полтавою. Надаємо медичну і гуманітарну допомогу. Також ми намагаємося працювати з владою США, аби питання України не відходило на задній план. Щодо співпраці на майбутнє, то ми плануємо отримати від ваших волонтерів списки усього необхідного. Звісно, що прямо всім ми забезпечити не зможемо, але хоча б шукатимемо те, що дійсно необхідне», — повідомив представник «РокМайдану» Володимир Павлюк.

За словами співзасновниці «Полтавського Батальйону Небайдужих» Олександри Сиротенко, нині Полтава має вантажі від «РокМайдану». Туди входять аптечки для наших воїнів, нещодавно отримали пожежні костюми для рятувальників, які працювали на згарищі «Амстору», що у Кременчуці. Значну частину медикаментів, яку також надіслали не так давно, уже розподіляють між полтавськими лікарнями.


Кілька слів про онлайн-конференцію

Організувала захід ГО «Містохаб». Учасниками від Полтави стали військові, представники міської та обласної рад, представники громадських і волонтерських організацій та випускники програми «Відкритий світ» Конгресу США.

Від Сполучених Штатів взяли участь представники міської ради Ірондеквойта, української діаспори Ірондеквойта, члени Союзу Українок Америки, Льюїс Маданік, представник програми «Відкритий світ» (Вашингтон), представник US-Ukraine Foundation, ROC Maidan, СУА, представники української суботньої школи, бібліотека при University of Rochester.


Нагадаємо, що в Україні запустили додаток для жінок, які потерпають від домашнього насильства.

Ще з рубрики: "Соціум"