Чи сильно змінились ціни на квартири в Полтаві з початком війни
Полтава — місто з багатим культурним спадком, мальовничою природою та важливим стратегічним значенням. Вона знаходиться в центральній частині України, є важливим промисловим, освітнім та культурним хабом. Завдяки своїй багатій історії, культурній спадщині та комфортному розташуванню, Полтава є містом з великою перспективою для життя та розвитку.
У перші дні війни в Україні сфера нерухомості зазнала значних коливань. Ті, хто планував купити квартиру в Полтаві, поставили процес на паузу. Невизначеність майбутнього та неоднозначність цін стали головними чинниками спаду попиту. Тож, наскільки сильно змінились ціни на квартири в цьому місті з початком війни? Яка ситуація була у 2022 році та наскільки змінилася сьогодні? Розберімось детальніше в усіх аспектах.
Ціни на нерухомість у Полтаві до початку війни
До повномасштабного вторгнення Росії ринок нерухомості поступово набирав обертів. Вартість житла за квадратний метр стабільно зростала. Причиною цього були різні фактори, наприклад:
- Зростання попиту. Економіка країни, що розвивається, і безпосередньо, Полтавської області, а також загальне зростання рівня життя сприяли високій потребі в купівлі нерухомості. Хтось розглядав придбання для проживання, інші для інвестиції. Міграція з інших регіонів також вплинула на підвищення цін. Але при цьому не було різких стрибків, тому покупці із задоволенням вкладалися у купівлю будинків, квартир та комерційних приміщень.
- Обмеженість пропозицій. У Полтаві тільки розпочиналися активні забудови, їхня кількість не відповідала запитам. У зв'язку з цим ціни на ринку залишалися стабільно високими.
- Інвестиційна привабливість. Для збереження та примноження капіталу вкладення в нерухомість є найперспективнішими. Полтава — привабливе місто в центрі України, з розвиненою економікою, інфраструктурою та комунікаціями. Цим вона привертала увагу інвесторів.
Основна частина покупців купували нерухомість за допомогою спеціалістів. Пошук на таких авторитетних маркетплейсах, як DIM.RIA, давав швидкі та позитивні результати.
Ситуація на ринку нерухомості у перші дні війни
Спочатку ринок нерухомості істотно знизив активність. Війна викликала масову невизначеність, що призвело до зниження купівельної спроможності населення та зменшення попиту на житло. Падіння динаміки спостерігалося як на вторинному ринку, так і в новобудовах. При цьому навіть за старанного утримування цін, вони все одно просіли на 10-15%. Натомість фактором стримання стали логістичні проблеми, складнощі з постачанням матеріалів і відповідно їх подорожчання. Тому вартість не знижувалася суттєво.
Частина населення Полтави виїхала із міста. Так робили люди у різних регіонах України, побоюючись тяжких наслідків воєнних дій. Але навіть ті, хто залишився, стали обережнішими у фінансових питаннях і відклали плани щодо купівлі нерухомості. Така пауза викликала серйозні проблеми з цінами.
Ситуація з нерухомістю у Полтаві сьогодні
Через рік ситуація з нерухомістю почала стабілізуватися. Забудовники, рієлтори та покупці адаптувалися до нових умов. Попит почав зростати у зв'язку з високою міграцією та зацікавленістю переселенців в облаштуванні життя у більш безпечних регіонах.
За статистикою, 2024 року ціни на квартири в новобудовах зросли на 3-5%. Трохи менший показник на вторинному ринку. Чинниками такого зростання виступають:
- подорожчання будівельних матеріалів;
- інфляція в країні;
- бажання облаштовувати життя у комфортному регіоні.
Ось приклади вартості квартир на вторинному ринку:
- однокімнатна — близько $36000;
- двокімнатна квартира обійдеться в $52000;
- за трикімнатну слід віддати $62000.
Це прайс на початок 2024 року. Однокімнатні квартири подорожчали на 1%, двокімнатні — на 5%, а трикімнатні — на 3%. Якщо вам потрібні більш точні цифри по районах міста з урахуванням площі, стану. поверховості та інших ознак, то перейдіть за посиланням та перегляньте ціни.
Прогнози на вартість нерухомості у Полтаві
Поки що складно точно спрогнозувати подальший розвиток ринку нерухомості в Полтаві. Він багато в чому залежить від загальної ситуації в країні, економік, лінії фронту. Які міграційні потоки спостерігатимуться в майбутньому, наскільки стабільним буде бажання покупців купувати нерухомість. Можна спробувати передбачити деякі аспекти:
- Вартість житлових та комерційних об'єктів стабілізується на тому рівні, який відповідатиме купівельній спроможності. Після значного струсу та застою, чимало власників нерухомості та забудовників будуть зацікавлені в активних продажах.
- Зросте частка іпотечного кредитування. Дохід громадян зростає, але не до того рівня, щоб з'явилася можливість купувати житло без розтермінування. Лояльні умови іпотеки, пільгова відсоткова ставка сприяють отриманню іпотеки широкому колу споживачів. Такі програми, як є Оселя та інші державні розробки, підвищують попит у новому житлі.
- Збільшиться кількість нерухомості економкласу. У поточних та майбутніх умовах економічної ситуації значно знизилася кількість покупців на елітні будинки. Найбільш популярні саме економні апартаменти, які відповідають купівельній спроможності населення.
Полтава — чудове місце для постійного проживання. На початку війни в Україні ринок нерухомості сильно постраждав та призупинив динаміку. Проте сьогодні спостерігається підвищення капіталізації у цьому секторі. Прогнози оптимістичніші, ніж два роки тому. При цьому важливо враховувати не лише загальні тенденції на ринку, а й власні потреби у безпеці, спокої та фінансових можливостях. Варто розглянути різні райони міста, первинний та вторинний ринок, порівняти ціни та приймати виважене рішення.