Чим відомі козаки, іменами яких названі вулиці Полтави
14 жовтня українці відзначають свято Покрови. Покрову дуже пишно святкували запорізькі козаки. А все тому, що саме цього дня вони одного разу перемогли в бою велику армію турків. Козаки вирішили, що Богородиця вберегла їх від біди і вкрила від ворогів.
«Полтавська хвиля» розповість вам про те, чим відомі козаки, іменами яких нині назвали полтавські вулиці.
Іван Сірко
Український полководець, легендарний кошовий отаман Запорізької Січі й усього Війська Запорізького Низового. Здобув перемогу в 65 боях.
Жоден український гетьман і отаман не здобув стільки перемог над кримсько-татарськими і турецькими ордами, як кошовий Іван Сірко. Головною метою своїх походів він ставив визволення співвітчизників з полону Османської Порти та Кримського ханства. Його боялися вороги навіть після смерті.
Іван Виговський
Український військовий, політичний і державний діяч. Сформував і очолив козацький уряд при гетьмані — Генеральну військову канцелярію. Займався розробкою і був присутнім при укладанні Зборівського, Білоцерківського та Переяславського договорів.
В умовах загрози війни з Московією, яка виступила на боці антигетьманських сил, уклав Гадяцький договір із Річчю Посполитою, за яким козацька Україна перетворювалася на Велике князівство Руське — третю складову Речі Посполитої. За договором проголошувався Руським гетьманом і чигиринським старостою.
Під час козацько-московської війни 1658–1659 років вщент розбив московитів під Конотопом за допомоги кримського хана Мехмеда IV. Проте поступово втратив підтримку оточення через невдоволення козаків Гадяцьким договором.
Петро Дорошенко
Український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького Правобережної України, очільник Гетьманщини.
Дорошенко був активним противником союзу з Московською державою.
Будучи гетьманом, провів ряд важливих реформ – встановив митну лінію, карбував власну монету, провадив колонізацію незалежних земель, утворив новий Торговицький полк, здійснював заходи по реорганізації внутрішнього життя українських земель.
У 1667 році уклав військовий договір з Кримським ханством та розпочав воєнні дії в Галичині, змусивши польський уряд визнати автономію Правобережної України та встановив українсько-польський кордон на річці Горинь.
Пилип Орлик
Український політичний, державний і військовий діяч, Генеральний писар, Гетьман Війська Запорозького у вигнанні, поет, публіцист. Один із упорядників «Договорів і постанов» — конституційного акту, який іноді називають «першою в світі Конституцією», фактично — козацького суспільного договору.
Підтримував І. Мазепу в його намаганні створити спілку за участю Польщі та Швеції для унезалежнення України від влади російського царя Петра I.
На посаді гетьмана уклав союзні договори зі Швецією, Османською імперією та Кримським ханатом. Дипломатичні заходи Орлика сприяли тому, що Османська імперія оголосила війну Російській державі.
Петро Конашевич-Сагайдачний
Український полководець і політичний діяч, гетьман реєстрового козацтва, кошовий отаман Запорізької Січі. Організатор успішних походів запорозьких козаків проти Кримського ханства, Османської імперії та Московського царства. Меценат православних братств та опікун братських шкіл.
На Запорозькій Січі він мав величезний авторитет. Його організаторські здібності добре проявилися у вишколі запорожців та створенні регулярних частин війська. Залізна дисципліна, яку всіляко підтримував Петро Сагайдачний, зробили свою справу досить швидко. Військо стало якісно найкращим в Європі. Надзвичайну сміливість козаки тепер стали поєднувати із тактичними та стратегічними факторами військового мистецтва. Османська імперія страждала від походів Сагайдачного, особливо нападів з моря.
Він очолював морські походи козаків на Стамбул, Трапезунд, Синоп. Розробив і вдосконалив козацьку тактику морського бою на «чайках» — швидкохідних човнах.
Григорій Граб'янка
Полковник Гадяцького полку, автор одного з відомих козацьких літописів – Літопису Граб'янки.
У складі делегації козацької старшини на чолі з наказним гетьманом Павлом Полуботком подавав на розгляд російському уряду Коломацькі чолобитні (про скасування Малоросійської колегії та вибори гетьмана) – його підпис стоїть найпершим серед старшини Гадяцького полку. За наказом імператора Петра І всі члени делегації, які на той час перебували в Санкт-Петербурзі, були заарештовані. Граб'янку разом з іншими ув'язнили в Петропавлівській фортеці. Лише після смерті Петра І їх звільнили і Григорій Граб'янка повернувся додому.
Іван Мазепа
Гетьман Війська Запорозького, Голова козацької держави.
Іван Мазепа став першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву упродовж майже 22 років. Це був період економічного піднесення України-Гетьманщини, піднесення церковно-релігійного життя та культури. Коштом Івана Мазепи збудовано, реставровано та оздоблено велику кiлькicть церковних та громадських споруд.
На початку XVIII століття, в умовах Північної війни, гетьман Іван Мазепа в союзі з польським королем Станіславом Лещинським та шведським королем Карлом ХІІ спробував реалізувати свій військово-політичний проект, метою якого був вихід з-під протекторату Московської держави і утворення на українських землях незалежної держави.
Данило Апостол
Данило Апостол був прихильником політики гетьмана Івана Мазепи та одним з активних учасників розроблення положень українсько-шведського союзу. Однак перейшов на бік Петра І.
Данило Апостол активно впроваджував судову реформу. Він видав спеціальну інструкцію про реорганізацію полкових, сотенних і сільських судів, охороняв права селян, захищав від наступу козацької старшини права міст. За його гетьманства було укладено зводи українського права. Данило Апостол опікувався українським купецтвом, захищаючи його інтереси перед російською владою.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.