Чому Китай і росія ближчі, ніж будь-коли — 5 питань і відповідей від New York Times

Як пише видання The New York Times, нинішня зустріч між лідерами Китаю та росії знаменує собою ключовий момент у поглибленні відносин між двома державами. Адже візит лідера Китаю Сі Цзіньпіна у Москву для зустрічі з президентом росії володимиром путіним — це поїздка найбільш високопоставленого світового лідера до росії ще з часів до пандемії коронавірусу.

poltavska-khvilia_xcwi/q-gviif4g.webp

Західні офіційні особи будуть уважно стежити за зустріччю, яка відбудеться більше ніж через рік після повномасштабного російського вторгнення в Україну. Захід буде вивчати, наскільки далеко Китай може зайти, щоб виступити посередником у конфлікті. Китайські офіційні особи сформулювали зустріч частково як місію сприяти конструктивним переговорам між росією та Україною, хоча офіційні особи США скептично поставилися до недавніх зусиль Китаю стати глобальним миротворцем. Ось п’ять речей, які варто знати про відносини між Китаєм і росією:

Китай і росія — союзники?

Китай і Росія не є формальними союзниками, тобто вони не зобов’язалися захищати один одного за допомогою військової підтримки. Але ці дві країни є близькими стратегічними партнерами, і ці відносини поглибилися під час війни в Україні, коли росія ставала все більш ізольованою від багатьох інших країн. Китайські офіційні особи заявили, що нинішні відносини досягли «історичного максимуму».

Партнерство підживлюється спільною метою – послабити американську владу та вплив. Відносини між Китаєм і росією не завжди були такими теплими. Обидві сторони були запеклими противниками в 1960-х роках і зіткнулися в 1969 році через спірну територію вздовж їхнього кордону, що викликало побоювання у можливому ядерному протистоянні між двома країнами.

poltavska-khvilia_xcwi/BgiOimfVR.webp

Дві країни також змагаються за вплив у Центральній Азії, регіоні, який кремль давно вважав своєю територією, але який стає дедалі важливішим для геополітичних та економічних амбіцій Китаю. Китай будує все більше залізниць, автомагістралей і енергетичних трубопроводів у колишніх радянських республіках, таких як Казахстан і Узбекистан, які все ще покладаються на росію як на важливого партнера.

Наскільки близькі Сі Цзіньпін і володимир путін?

Безпосередньо перед початком війни в Україні в лютому 2022 року вони публічно заявили, що відносини їхніх країн «нічим не обмежені».

Вони неодноразово проводили як формальні, так і неформальні зустрічі, а зі слів путіна, між ними «найтепліші стосунки».

Російський диктатор зазначив, що вони зустрічалися близько 40 разів за останні роки й завжди знаходили час поговорити на заходах «без краваток».

Які економічні відносини між росією і Китаєм?

Економічні зв’язки між Китаєм і росією значно зміцнилися після анексії росією Криму. У той час Китай допоміг росії уникнути санкцій, запроваджених адміністрацією президента Барака Обами, які мали перекрити доступ росії до світових ринків.

poltavska-khvilia_xcwi/MlE1mif4g.webp

Після посилення санкцій проти росії та початку повномасштабної війни в Україні минулого року Китай допоміг постачати багато продуктів, які росія раніше закуповувала у західних союзників, включаючи комп’ютерні мікросхеми, смартфони та сировину, необхідну для військового обладнання. Торік загальний товарообіг між росією та Китаєм зріс.

Чого путін хоче від Китаю?

путіну потрібен Китай, щоб допомогти зміцнити його економіку, яка постраждала від західних санкцій. Для російського лідера Китай — порятунок для інвестицій і торгівлі. Після того, як минулого року західні країни обмежили закупівлі російської сирої нафти та природного газу, Китай допоміг компенсувати падіння, купуючи більше енергетичних ресурсів у росії.

За словами офіційних осіб США, на початку війни в Україні росія попросила у Китаю військове обладнання та економічну допомогу. Американські офіційні особи нещодавно заявили, що Китай розглядає можливість надання зброї росії для використання в Україні. Це твердження, яке Китай активно заперечує.

poltavska-khvilia_xcwi/kyKJmiB4R.webp

Китай утримується від засудження вторгнення росії в Україну, попри те, що зовнішня політика Китаю базується на принципах суверенітету та територіальної цілісності. Попри те, що Китай представляє себе нейтральною стороною у війні в Україні, він підтримує російські наративи, звинувачуючи США та НАТО в розв’язанні конфлікту. Але Китай також вагався і вагається, щоб повністю підтримати росію. Потрясіння та нестабільність, спричинені війною, можуть загрожувати зростанню Китаю та ускладнити його зусилля щодо зміцнення економічних зв’язків у всьому світі.

У вересні минулого року, після особистої зустрічі путіна та Сі, російський диктатор констатував, що Китай висловив «питання та занепокоєння» щодо війни в Україні.

Чого Сі хоче від росії?

Китай хоче, щоб путін приєднався до нього як союзник-однодумець у протистоянні домінуванню США та Заходу. У російській пресі в понеділок, напередодні візиту, Сі зазначив, що Китай і росія повинні співпрацювати, щоб подолати виклики їхній безпеці, включаючи «згубні акти гегемонії, домінування та залякування».

Сі дотримувався жорсткої позиції щодо того, що він називає американськими зусиллями стримати підйом Китаю. Він зображує Китай як націю в облозі – подібно до того, як путін це робив у своїх промовах щодо росії. Сі закликав китайську промисловість зменшити свою залежність від західних технологій і привітав зростання Китаю як доказ того, що йому не потрібно приймати західні політичні цінності.

poltavska-khvilia_xcwi/VCRbiif4g.webp

Окрім того, Китай купує у росії відносно передову зброю для модернізації своєї армії, і обидві країни активізували спільні військові навчання. Так, наприклад, минулого року, коли президент Байден відвідував Токіо, Китай і росія відправили бомбардувальники над морями північно-східної Азії як демонстрацію своєї сили.

Подякуй авторам!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.

Полтавська хвиля

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар