Чому в полтавських магазинах досі продають російські товари

Полтава. 2023 рік. Дев'ять років війни, півтора року минуло після повномасштабного вторгнення. На полицях магазину EVA досі товари, у яких штрихкод починається цифрами 46. Штрихкод країни агресора. На жаль, цей магазин — не виключення. Чи не в кожному супермаркеті можна знайти товари з російськими штрихкодами або товари компаній, які не вийшли з російського ринку після лютого 2023.

poltavska-khvilia_xcwi/14yg4yj4R.jpeg

Розберемося, чому так відбувається.

АТБ, Посад, Аврора, Та-Да, EVA, PROSTOR — чи не кожен з нас буває в цих магазинах. Є ті, хто бере товари, які купував завжди. Є ті, хто почав уважніше придивлятися до упаковок і оминати компанії, які не вийшли з росії на час повномасштабного вторгнення, а є ті, хто досі купує товари сумнівними штрихкодами. Не свідомо. Просто в голові не вкладається, що в українських містах вони ще можуть бути.

Ми пройшлися магазинами міста та розповімо вам про ситуацію в них. А ще поспілкувалися з менеджерами мереж аби дізнатися, чому на полицях досі російські продукти.

Як ми дізнавалися, що товар російський?

Російські товари мають штрихкоди, що починаються з цифр «46». Якщо бачите таке на упаковці, це — продукт країни-агресора.

poltavska-khvilia_xcwi/LSWj_cjVR.jpeg
Фото ФБ Відсіч

А ще, перед відвідинами магазину ми промоніторили компанії, щоб розуміти, які з них російські та звернути увагу на певні товари в магазинах. У цьому нам допоміг чат-бот Boycott russia.

poltavska-khvilia_xcwi/XYYkVsC4R.jpeg

А тепер повернемося до полтавських магазинів

Скажемо чесно — ми йшли цілеспрямовано. Тому вишукували товари з російським описом або українськими наліпками. На них зазвичай пишуть, що поставок немає з 24 лютого 2024 року.

Boycott russia нам "розповів", що Тема, Агуша, Чай Grinfild, Веселий молочник, йогурти Чудо, косметика Faberlik, макарони Макфа, Вухатий нянь, Бархатние ручки належать росіянам. Їх і пішли шукати.

EVA

poltavska-khvilia_xcwi/ych6Awj4g.jpeg

У мережі магазинів досі є товари з російськими штрихкодами. Знайти їх було не важко, зважаючи, що етикетки таких продукцій виконані російською мовою. Отож, ми знайшли воскові смужки, зубну пасту та засоби для депіляції.

poltavska-khvilia_xcwi/FMAHtwCVg.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/YgPNtQj4g.jpeg

Як це пояснила компанія

Дані товари поставлені лінії магазинів Єва постачальниками — резидентами України. Дана інформація про виробників та імпортерів зазначена на упаковці в маркуванні українською мовою. Товари завезені, імпортовані на територію України, згідно встановлених законодавству вимог. Упаковка (етикетка) товарів містить всю необхідну інформацію про дані товари на державній мові відповідно до законів України про забезпечення функціонування української мови як державної та інших нормативних актів.
Процес виробництва складний та довготривалий. Саме тому на упаковках залишається текст російською мовою та вказані дані імпортерів з рф.
Виробники докладають усіх зусиль для заміни існуючих упаковок на такі, що не матимуть російського тексту та згадок про імпортерів в рф.
Продаючи даний товар Лінія магазинів Єва жодним чином не порушує вимог чинного законодавства України.

Аналогічне пояснення нам дали і в кол-центрі. Операторка Карина подякувала за звернення, запитала адреси магазинів у яких ми бачили товар і пообіцяла, що компанія обов'язково на це зреагує. До того ж, запропонувала зателефонувати, коли питання владнають.

Магазин Аврора

poltavska-khvilia_xcwi/VaU60Qj4g.jpeg

Жодного товару російською мовою або з російськими штрихкодами ми не знайшли. Авжеж, на початку вторгнення у магазинах був товар, який вони маркували. Але час минув — товар зник.

Та-Да

poltavska-khvilia_xcwi/hNzR1Qj4g.jpeg

Наші читачі неодноразово зверталися з проханням перевірити саме цю мережу магазинів. Однак, після ретельної інспекції ми не виявили товарів з ворожими штрихкодами. Крем «Бархатние ручки» замінили на уже український з англійською назвою. Для привернення уваги на ньому виробники також пишуть, де виготовлено.

Ми поспілкувалися з оператором кол-центру та адміністратором одного з магазинів. Обидвоє підтвердили, що товари були. Одна з причин чому їх прибрали — звернення та скарги споживачів.

Товар з російським маркуванням розпродали зі знижками. Виручені кошти направили на благодійність. Те що лишилося — не продовжили продавати. Відправили на утилізацію.

Тобто ще раз, простими словами — якщо вам не подобається, то телефонуйте на гарячу лінію або пишіть скарги. Лише тоді вас почують.

АТБ та ПОСАД

poltavska-khvilia_xcwi/0dBiJQj4R.jpeg

У супермаркетах ми не знайшли продуктів з росії. Так, тут, як і в інших магазинах міста є товари, які виробляють компанії, що не покинули ринок нашого "любого" сусіда. Але ні москальських виробників, ні товарів зі штрихкодом 46 ми не побачили.

PROSTOR

poltavska-khvilia_xcwi/bdqm1wjVg.jpeg

У магазині ми знайшли пасту з російськими штрихкодами та воскові смуужки Veet. Це товари не російського виробництва. Але штрихкод у них країни-агресора.

poltavska-khvilia_xcwi/Z7_AtQj4R.jpeg

На прохання пояснити чому так, операторка Єлизавета зі служби підтримки відповіла, що це не російські товари. Нічого з росії не імпортується і такого бути не може.

Ми попрохали пояснити, чому тоді на продукції російський штрихкод, якщо поставки не з росії. Пані запевнила, що це не можливо і попросила скинути фото товару у Вайбері. Лише тоді поообіцяли дати роз'яснення.

До слова, якщо ви звичайний покупець у якого не надто багато часу на дзвінки у службу підтримки — рекомендуємо вам не телефонувати в PROSTOR. З'єднання з оператором ми чекали дев'ять хвилин. Номер, за яким можна відправити фото у Вайбер чекали ще понад дві.

Не можемо не зауважити, що спілкування з операторами мережі EVA було значно приємнішим ніж спілкування зі службою підтримки PROSTOR. Представники першої одразу зреагували на наше звернення у соцмережжах і дали роз'яснення по телефону. Тоді як у останній мережі прохання дати пояснення доводилося повторювати. А відповіді, до речі, ми так і не отримали.

poltavska-khvilia_xcwi/BtvUpQjVR.jpeg

Що особисто ви можете зробити, аби з полиць Полтави зникли російські товари, або товари, що напряму пов'язані з країною-агресором, хоч і виготовлені в Україні.

poltavska-khvilia_xcwi/jIAm4yC4g.jpeg

Суспільний резонанс завжди привертає увагу. А ті компанії, які дорожать своєю репутацією — завжди вас почують. Споживайте з розумом. І не їжте макарони Макфа.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення: 1 коментар

Написати коментар
  • В
    Василь
    3 січ.
    На все свій час під сонцем хто сіє вітер пожне бурю,ті що кажуть ето ненаша вайна і торгують далі будуть гірко жаліти за все.
    Відповісти