Держава в смартфоні в Полтаві не запрацює — витяг про прописку все ще потрібен

«Знищуємо штамп в паспорті і "папірець" до ID-картки. Ми спрощуємо топ-послугу, формат якої давно віджив своє. Зареєструвати місце проживання можна буде онлайн», — про це повідомили у Telegram-каналі міністра цифрових трансформацій Михайла Федорова.

5 листопада Верховна Рада України прийняла законопроєкт щодо скасування прописки в цілому. Його підтримали 238 депутатів.

«Тепер ви прямо у додатку або на порталі “Дія” зможете вказати адресу, за якою фактично проживаєте, та отримати підтвердження від власника житла. Жодних довгих прогулянок у ЦНАП тільки підтвердження в онлайні. Ми повністю змінюємо філософію прописки. Замість трьох установ, 30 днів очікування та папірців, — одна заява, яку опрацюють протгом першої доби. Оформити пенсію, документи або отримати медичну допомогу можна буде там, де ви живете, а не там, де живе ваша прописка. Місце реєстрації не даватиме людині право власності на житло, а лише повідомлятиме державу, де ви проживаєте. Зараз послуга працює в 7 містах в експериментальному форматі і незабаром буде доступна всім. Ну круто ж!» — повідомив Федоров у Телеграм-каналі.
poltavska-khvilia_xcwi/IWJ-GJpnR.jpeg
Скрін з телеграм-каналу Федорова

Сьогодні, 26 листопада, президент України Володимир Зеленський підписав цей закон. Тож скоро він набере чинності.

Що змінюється

Як повідомив Федоров, із набранням чинності закону українці зможуть:

  • оформити пенсію, документи або отримати медичну допомогу за фактичним місцем проживання, а не за пропискою;
  • повідомити державу про фактичне місце проживання, оскільки місце реєстрації не даватиме людині право власності на житло.

Окрім цього, похід до військкомату для отримання «прописки» стає непотрібним; а тергромади по всій Україні можуть вести реєстри в електронному форматі.

Федоров стверджував про те, що ці всі послуги «незабаром будуть доступні всім» — але це дуже сумнівно. У цьому «Полтавська Хвиля» переконалася під час спілкування з представниками кількох полтавських держустанов, яким для надання послуг іноді необхідний витяг до ID-картки або ж сторінка у паспорті з пропискою. Цікавились, чи стане зрештою для полтавців менше бюрократичних процедур.

Оскільки Полтава не потрапила у сімку міст, де ця послуга працюватиме в експериментальному форматі, керівники, працівники різноманітних держуправлінь не знають, як це позначиться на їх роботі. Деякі запропонували свої теорії, як це діятиме.

poltavska-khvilia_xcwi/ExQ_MJt7R.jpeg
Фото: informator.ua

Скасування прописки: як це що зміниться для полтавців?

Максим Курило, начальник відділу ЦНАП:

ЦНАП працюватиме у тому ж режимі, що і працював. Поки у нас цим питанням займається реєстраційна служба, яка приймає документи.

Щодо скасування прописки та нашої роботи тепер: ніяких нормативів для нас не надходило. Як тільки ми отримаємо коментар з цього приводу, з нашого боку будуть вжиті заходи відповідно до розпорядження.

Зараз Мінцифра дає інформацію, що ця послуга «скасованої прописки» поки що доступна лише у містах: Харків, Луцьк, Рівне, Вінниця, Маріуполь, Кривий Ріг, Хмельницький, Львів — тобто у містах, де є понад мільйон жителів. Це пілотний проєкт.

На мою думку, питання стоїть у складності зміни місця реєстрації, тобто відсутності взаємодії з центральною базою даних з реєстрами, які велися в різних форматах: від журналів до файлів Ексель, не пов’язаних між собою. Саме тому реалізація цього проєкту значно розтягнеться в часу. Я думаю, що буде проводитися робота по їх об’єднанню.

Поки що наш перелік послуг залишається незмінними, а повідомлень про зміни від уповноважених осіб не надходило.

Олександр Цись, директор полтавського ГРУ ПриватБанку:

Скасування прописки це абсолютно нормальна законодавча ініціатива. На клієнтах це ніяк не відіб'ється. Зараз усі вони цифровізовані, тож скасування прописки ніяк не вплине на стосунки клієнта і банка. Наразі, у кожного є смартфон, який є і фінансовим телефоном. Тож за його номером ми можемо ідентифікувати клієнта у будь-якій точці світу чи України й надати йому будь-яку послугу, яку необхідно. Тож ніяких складнощів таке рішення уряду не викличе.

Юрій Сулаєв, речник ГУНП у Полтавській області:

А яким чином скасування прописки може відобразитися на роботі поліції? Ми на прописку не звертаємо уваги. Тож для правоохоронців нічого не змінюється, ми як працювали, так і працюватимемо.

Державна міграційна служба, Подільський відділ міста Полтава:

Позаяк закордонний паспорт не прив’язується до прописки — тут він ніяк не потрібен. А от для оформлення ID-картки, можливо, знадобиться форма №13 із ЖЕО. Якщо ЖЕО скаже, що прописки нема — то буде адреса триматися «на довірі». Але це мої припущення. Як держава скаже робити — так і вчинимо.

Вікторія, полтавська нотаріуска:

Доки немає нормативних документів, ми коментарі давати не можемо. Ще ніхто не ознайомився із текстом закону, з тим, що саме змінюється. Тож як можна розповідати про дію того, що ще невідоме?

Шевченківський відділ РАЦС в м. Полтава:

РАЦС займаються реєстрацією шлюбу, тож ми цим займатимемося у незалежності від наявності чи відсутності прописки.

Ольга, сімейний лікар у Полтавській міській клінічній поліклініці №4

Зараз не по прописці йде запис і прийом у сімейних лікарів, а за місцем проживання. Наприклад: ти можеш бути приписана в Києві, а проживати в Полтаві, і ти йдеш в лікарню за місцем свого проживання, там укладаєш декларацію, або до будь-якого лікаря, до якого хочеш. За місцем проживання найпростіше, бо ти можеш викликати лікаря додому, і це буде на його території обслуговування населення. Всі ж сімейні лікарі закріплені за своїми територіями. Тому це нововведення для пацієнтів лікарень не створить нових складнощів.

Нагадаємо, кабмін скасував обов’язкове переведення виплат пенсій та соціальних допомог на карткові рахунки

Ярослава Фоніна

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар