Держава в смартфоні в Полтаві не запрацює — витяг про прописку все ще потрібен

«Знищуємо штамп в паспорті і "папірець" до ID-картки. Ми спрощуємо топ-послугу, формат якої давно віджив своє. Зареєструвати місце проживання можна буде онлайн», — про це повідомили у Telegram-каналі міністра цифрових трансформацій Михайла Федорова.

5 листопада Верховна Рада України прийняла законопроєкт щодо скасування прописки в цілому. Його підтримали 238 депутатів.

«Тепер ви прямо у додатку або на порталі “Дія” зможете вказати адресу, за якою фактично проживаєте, та отримати підтвердження від власника житла. Жодних довгих прогулянок у ЦНАП тільки підтвердження в онлайні. Ми повністю змінюємо філософію прописки. Замість трьох установ, 30 днів очікування та папірців, — одна заява, яку опрацюють протгом першої доби. Оформити пенсію, документи або отримати медичну допомогу можна буде там, де ви живете, а не там, де живе ваша прописка. Місце реєстрації не даватиме людині право власності на житло, а лише повідомлятиме державу, де ви проживаєте. Зараз послуга працює в 7 містах в експериментальному форматі і незабаром буде доступна всім. Ну круто ж!» — повідомив Федоров у Телеграм-каналі.
poltavska-khvilia_xcwi/IWJ-GJpnR.jpeg
Скрін з телеграм-каналу Федорова

Сьогодні, 26 листопада, президент України Володимир Зеленський підписав цей закон. Тож скоро він набере чинності.

Що змінюється

Як повідомив Федоров, із набранням чинності закону українці зможуть:

  • оформити пенсію, документи або отримати медичну допомогу за фактичним місцем проживання, а не за пропискою;
  • повідомити державу про фактичне місце проживання, оскільки місце реєстрації не даватиме людині право власності на житло.

Окрім цього, похід до військкомату для отримання «прописки» стає непотрібним; а тергромади по всій Україні можуть вести реєстри в електронному форматі.

Федоров стверджував про те, що ці всі послуги «незабаром будуть доступні всім» — але це дуже сумнівно. У цьому «Полтавська Хвиля» переконалася під час спілкування з представниками кількох полтавських держустанов, яким для надання послуг іноді необхідний витяг до ID-картки або ж сторінка у паспорті з пропискою. Цікавились, чи стане зрештою для полтавців менше бюрократичних процедур.

Оскільки Полтава не потрапила у сімку міст, де ця послуга працюватиме в експериментальному форматі, керівники, працівники різноманітних держуправлінь не знають, як це позначиться на їх роботі. Деякі запропонували свої теорії, як це діятиме.

poltavska-khvilia_xcwi/ExQ_MJt7R.jpeg
Фото: informator.ua

Скасування прописки: як це що зміниться для полтавців?

Максим Курило, начальник відділу ЦНАП:

ЦНАП працюватиме у тому ж режимі, що і працював. Поки у нас цим питанням займається реєстраційна служба, яка приймає документи.

Щодо скасування прописки та нашої роботи тепер: ніяких нормативів для нас не надходило. Як тільки ми отримаємо коментар з цього приводу, з нашого боку будуть вжиті заходи відповідно до розпорядження.

Зараз Мінцифра дає інформацію, що ця послуга «скасованої прописки» поки що доступна лише у містах: Харків, Луцьк, Рівне, Вінниця, Маріуполь, Кривий Ріг, Хмельницький, Львів — тобто у містах, де є понад мільйон жителів. Це пілотний проєкт.

На мою думку, питання стоїть у складності зміни місця реєстрації, тобто відсутності взаємодії з центральною базою даних з реєстрами, які велися в різних форматах: від журналів до файлів Ексель, не пов’язаних між собою. Саме тому реалізація цього проєкту значно розтягнеться в часу. Я думаю, що буде проводитися робота по їх об’єднанню.

Поки що наш перелік послуг залишається незмінними, а повідомлень про зміни від уповноважених осіб не надходило.

Олександр Цись, директор полтавського ГРУ ПриватБанку:

Скасування прописки це абсолютно нормальна законодавча ініціатива. На клієнтах це ніяк не відіб'ється. Зараз усі вони цифровізовані, тож скасування прописки ніяк не вплине на стосунки клієнта і банка. Наразі, у кожного є смартфон, який є і фінансовим телефоном. Тож за його номером ми можемо ідентифікувати клієнта у будь-якій точці світу чи України й надати йому будь-яку послугу, яку необхідно. Тож ніяких складнощів таке рішення уряду не викличе.

Юрій Сулаєв, речник ГУНП у Полтавській області:

А яким чином скасування прописки може відобразитися на роботі поліції? Ми на прописку не звертаємо уваги. Тож для правоохоронців нічого не змінюється, ми як працювали, так і працюватимемо.

Державна міграційна служба, Подільський відділ міста Полтава:

Позаяк закордонний паспорт не прив’язується до прописки — тут він ніяк не потрібен. А от для оформлення ID-картки, можливо, знадобиться форма №13 із ЖЕО. Якщо ЖЕО скаже, що прописки нема — то буде адреса триматися «на довірі». Але це мої припущення. Як держава скаже робити — так і вчинимо.

Вікторія, полтавська нотаріуска:

Доки немає нормативних документів, ми коментарі давати не можемо. Ще ніхто не ознайомився із текстом закону, з тим, що саме змінюється. Тож як можна розповідати про дію того, що ще невідоме?

Шевченківський відділ РАЦС в м. Полтава:

РАЦС займаються реєстрацією шлюбу, тож ми цим займатимемося у незалежності від наявності чи відсутності прописки.

Ольга, сімейний лікар у Полтавській міській клінічній поліклініці №4

Зараз не по прописці йде запис і прийом у сімейних лікарів, а за місцем проживання. Наприклад: ти можеш бути приписана в Києві, а проживати в Полтаві, і ти йдеш в лікарню за місцем свого проживання, там укладаєш декларацію, або до будь-якого лікаря, до якого хочеш. За місцем проживання найпростіше, бо ти можеш викликати лікаря додому, і це буде на його території обслуговування населення. Всі ж сімейні лікарі закріплені за своїми територіями. Тому це нововведення для пацієнтів лікарень не створить нових складнощів.

Нагадаємо, кабмін скасував обов’язкове переведення виплат пенсій та соціальних допомог на карткові рахунки

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар