Діти сучасної війни. Яким росте нове покоління українців

Донедавна термін «дитина війни» асоціювався з Другою світовою. Та минає ось уже 10 років, як триває російсько-українська війна. За цей час підросло нове покоління українців, у яких наші сусіди намагаються вкрасти дитинство. Країну з якими цінностями вони будуватимуть?

Аби відповісти на це питання, ми розкажемо історію однієї з тисяч полтавських родин. Ця розповідь не увійде до підручників історії, і саме тому ми маємо говорити про неї голосно – аби не зрадити велику сміливість ще маленьких людей. Сміливість жити й мріяти.

poltavska-khvilia_xcwi/yZkYqWaSg.jpeg

Матеріал створено в межах спільного проєкту з пʼятьма незалежними українськими редакціями з різних регіонів, аби показати вплив війни на ціле покоління. Посилання на тексти наших друзів шукайте внизу.

poltavska-khvilia_xcwi/KJK4-haIg.jpeg
«23 лютого у мене була вистава “Ми діти твої, Україно”. А мені завжди після вистави купують подарунки, якщо я гарно виступлю. Тоді вже було пізно і мама пообіцяла, що купимо завтра. Пам'ятаю, як я проснувся радісний, бо зараз підемо в магазин. А мама каже, що війна почалась».

Так Максим запам'ятав перший день вторгнення. Хлопчик живе у Полтаві з мамою. Невдовзі йому буде 10 років. Усе його життя триває війна.

«Коли тривога була, ми спали в коридорі. Ви бачили отам в коридорі коврик? По ньому тоді ще ніхто не ходив, і я з мамою на ньому спав. Страшно було. Я думав як так, що таке сталось», — пригадує Макс.

Хлопчик говорить про війну, як щось буденне. Певною мірою так і є, бо це наша нова реальність. І діти також це відчувають.

poltavska-khvilia_xcwi/KfL69ZaSg.jpeg

Мама Юлія каже, що спершу син звичайно хвилювався, багато плакав, але вони постійно говорили про це. На всі питання жінка намагалася відповідати прямо, аби не надягати рожеві окуляри. Тепер у Максима є своя позиція — дитяча, але принципова.


Батьки Макса, Юлія та Андрій, познайомилися у 2013 році, коли у повітрі вже відчувалася напруга. Через рік пара побралася, а у вересні 2014-го у них народився син.

poltavska-khvilia_xcwi/BD_YqW-Sg.jpeg

На той час Силам Оборони вдалося відбити низку міст, зупинити наступ росіян, а дипломатичні зусилля закінчилися підписанням Мінських угод. Пізніше стане зрозуміло, це було умовне затишшя перед бурею.

Тато хлопчика, Андрій, тоді був спецпризначенцем. Через місяць він вирушив на Схід. Юлія лишилася сама з немовлям на руках.

«Це зараз, коли почалась повномасштабка, ми всі перелякалися, але розуміли, що так може бути. А тоді, я пам'ятаю як його відправляють, а я не знаю ні куди, ні навіщо. Я лишаюся з малою дитиною на руках…» — пригадує жінка.

Чоловік повернувся, коли сину було майже пів року.

poltavska-khvilia_xcwi/EwVRCZ-Sg.jpeg

Після того з певною періодичністю Андрій продовжував виконувати бойові завдання, а нині воює у штурмовій бригаді. Зараз вони з Юлією розлучені, але чоловік часто спілкується з сином і бере його в гості, коли навідується до Полтави.

«Тато іноді приїжджає і забирає мене, якщо може, на один-два дні. Ми граємось або кудись їздимо. Літом можемо в аквапарк поїхати, а зимою в кафе. Я розповідаю йому про школу. Тато добрий», — розказує хлопчик.
poltavska-khvilia_xcwi/1kdp4ybSR.jpeg

***

Макс навчається у четвертому класі. З гордістю показує свій торішній табель, де всі оцінки відмінні. Завдяки старанням бабусі, яка допомагає з домашніми завданнями й підтримує онука, всі предмети даються хлопчику легко.

Та шкільною освітою він обмежуватися не хоче, час від часу просить записати його то на футбол, то на плавання, то на робототехніку. І це при тому, що вже вчить англійську, ходить на гурток журналістики, програмування та патріотичні заняття.

poltavska-khvilia_xcwi/nMbPqZaSg.jpeg
«Його інтереси, на відміну від часу і фінансових можливостей нашої родини, необмежені», — жартує Юля.

До вторгнення хлопчик говорив російською. Мабуть, через мультики й оточення друзів, міркує мама. А потім під час плетіння сіток вони познайомилися з харківською з родиною, яка через війну опинилася у Полтаві.

«Вони говорили такою чистою і красивою українською мовою, і дорослі, і діти. І Максим також повністю перейшов. Я думаю, саме ця родина дала йому такий поштовх», — додає жінка.
poltavska-khvilia_xcwi/hlZy3Z-Sg.jpeg

Хлопчик пояснює, що зараз важливо говорити українською, бо так ми підтримуємо Україну.

«Це просто не дуже добре, коли говорять не тією мовою, яка тобі рідна. А так я думаю, що у кожного своє рішення як розмовляти», — говорить Максим і додає, що російську вже потроху забуває.

Дорогою до школи починається повітряна тривога — загроза балістики. У коридорі малого вже чекають однокласники, тож він швидко зникає за дверима.

poltavska-khvilia_xcwi/5HbyqWaSR.jpeg

Тривога наздоганяє Макса і на гуртку з журналістики в ОЦЕВУМі, тож заняття починається одразу в укритті. Аби розворушитися і розім'яти мозок, починають з популярної гри «Еліас», коли треба пояснити одне одному слово, не називаючи його. Аби зробити це якомога швидше, діти вдаються до простих, всім зрозумілих описів:

poltavska-khvilia_xcwi/VHlRCW-Sg.jpeg

— Коли ракета прилітає.

— Вибух.

— Куди люди збираються.

— Підвал.

Неможливо не помітити зачіску Максима — коса як у вікінга. Згадується біблійна притча про Самсона, чия надлюдська сила ховалася у довгому волоссі. Пізніше хлопчик пояснить, чому вирішив не стригтися.

poltavska-khvilia_xcwi/iFW8qZaIg.jpeg

Керівниця гуртка Ірина Синягівська працює з мамою Макса пліч-о-пліч в ОЦЕВУМі багато років, тож хлопчик фактично росте у неї на очах. Жінка каже, що покладає на нього неабиякі надії:

«Це дитина, яка розуміє з півслова. Звичайно, мені треба мотивувати його, як і будь-яку дитину, але в нього дійсно виходить прекрасно. Нехай ці кроки поки маленькі, але він виросте. Головне не втратити в ньому цю жилку до письма й інтерес».

Під керівництвом пані Ірини її учні пишуть військовим листи, роблять янголят тощо. На думку жінки, це допомагає малечі тримати зв'язок з реальністю та не забувати, що війна триває. Вона зауважує, що Макс у цих темах проявляє надзвичайну серйозність.

«Коли вдома, у школі й позашкіллі про це говорять правильно, то дитина не боїться, а захоплюється, не страждає, а пишається. Ось це важливо. Мама зуміла втримати у ньому баланс дитинства. Він вміє проговорити свої почуття, а не носить їх у собі», — додає Ірина.

Заняття добігає кінця. Хлопчик записує домашнє завдання і вирушає на наступний гурток у центр спецпідготовки «Скіф».

poltavska-khvilia_xcwi/qOIGjWaSg.jpeg

«Скіф» заснували у 2015 році для підготовки спортсменів, до служби в армії, поліції, та інших силових структурах. Тут навчають дорослих та дітей, без вікових обмежень. Основа підготовки — рукопашний бій. Він дає можливість сформувати характер, нормальну фізичну кондицію і витривалість. Крім цього тут формують навички стрільби за допомогою пневматичних гвинтівок.

Тренер Сергій Чепіжний зберігає в залі майже ідеальну дисципліну. Його тон суворий і водночас спокійний. Малому пощастило з оточенням, адже є на кого рівнятися і з кого брати приклад.

poltavska-khvilia_xcwi/EEaUqZ-SR.jpeg

— Рівняйсь! Струнко! Слава Україні!

— Героям слава! — хором відповідають вихованці віком від 7 до 15 років.

Під час розминки Максим швидко розчервонівся, виглядає старанним і зосередженим. Його удари можна назвати сильними й чіткими, як на дев’ятирічного хлопчика. Він займається тут четвертий рік і має жовтий пояс зі смужкою.

poltavska-khvilia_xcwi/fYFQ3Z-Sg.jpeg

Сергій Чепіжний називає хлопця характерним. За роки тренувань чоловік помітив у ньому бажання завжди бути першим, а це важливо у спорті.

«У нього постійно є конкурент по рівню навичок, з яким вони змагаються на межі, то один перемагає, то другий. Фізично розвинений добре, тобто перспективний спортсмен. І по стрільбі у нього хороші результати, і по рукопашному бою є призові місця. Він рідко коли здається», — зазначає Сергій.
poltavska-khvilia_xcwi/8XQkjW-SR.jpeg

Впродовж заняття стає зрозуміло — хлопчик має лідерські якості. Максиму вдається бути значущим у різних компаніях, від наймолодших до найстарших. Однак під час спарингів дружня атмосфера різко змінюється на конкуренцію. І хоч хлопцю дістається старший і вищий суперник, Макс намагається брати спритністю.


На поличці над Максимовим ліжком акуратно стоять гільзи різних розмірів.

«Це мені дядя передав. І чеку від гранати. Він зараз на війні», — пояснює хлопчик.
poltavska-khvilia_xcwi/8cnmCZ-Ig.jpeg

У 2014 році молодший брат Юлії, Сергій, закінчив Харківську академію і пішов добровольцем. Коли Юлія була вагітна, Сергій вже брав участь у звільненні Краматорська і Слов'янська.

З початком вторгнення чоловік полишив своє життя у Польщі, де був гідом по горах, й повернувся додому, відстоювати своє. Юлія пригадує, що він пояснив це рішення словами, які з його уст звучали зовсім не банально: «А що я людям скажу?» Вона описує брата зі сльозами на очах:

poltavska-khvilia_xcwi/UQ0mjWaSg.jpeg
«З дитинства він задавав глибокі питання. Мій Сергій завжди мав конкретні погляди на життя і суспільство. Він принципова людина з чіткою та впевненою громадянською позицією, справді відданий своїй країні».

Максим каже, що його дядько раніше мав довге волосся, але довелося постригтися, бо воно заважає під шоломом:

«У нього було дуже довге волосся, я таке саме хочу, щоб бути на нього схожим. Ну і ще козаки раніше так ходили. До перемоги точно не стрижуся, а після перемоги я подумаю».
poltavska-khvilia_xcwi/a1f-jZaSg.jpeg

Хоч вони й рідко бачаться, але дядько для Макса є взірцем. Торік, коли в Полтаві вперше вимкнули світло через російські обстріли, Макс пішов і купив за свої гроші павербанк. А потім сказав: «Мабуть, він треба дяді». Тож разом з мамою запакував і відправив річ на фронт.

***

«Росія напала, тому що вони так захотіли й все. Їм потрібна територія, як я розумію, забрати все, і більше нічого їм не треба», — так Максим пояснює для себе те, що відбувається у країні.

Хлопчик без тіні сумніву каже, що якби побачив росіянина, то вбив би його. Аби в його намірах ніхто не сумнівався, Макс розкладає на ліжку свій іграшковий арсенал: дробовик, кулемет, катана, пістолет і лук.

poltavska-khvilia_xcwi/Imv_3W-Sg.jpeg

На його думку, для українців зараз найважливіше — перемога:

«Це коли ніхто не чутиме ракети й все буде добре. Коли просто напишуть скрізь: “Ми перемогли”, по телевізору навіть покажуть, і замість сирен щоб загуділо слово “Перемога”. І тоді вся Україна вийде з дому і всі міста святкуватимуть».

Тож ми, дорослі, маємо зробити все, щоб мрії наших дітей стали реальністю.

poltavska-khvilia_xcwi/UEEl3ZaSR.jpeg

Історії дітей з інших регіонів читайте на сайтах наших друзів:

Усе моє життя триває війна: історія 10-річного Івана Зуйкова з Чернігова

Історія 11-річного Єгора, якому довелось повоювати за життя під час війни

Війна тривалістю в життя: як живуть і про що мріють 10-річні ровесники війни

Ровесники війни: як та чим живуть зараз діти, які не застали мирних часів в Україні

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар