Добірка українських документалок, які допоможуть краще зрозуміти нашу незалежність

У День Незалежності пропонуємо заглибитися в український документальний кінематограф, який досліджує нашу ідентичність через історії людей. «Полтавська хвиля» зібрала пʼять кінострічок, які варто переглянути з нагоди державного свята.

poltavska-khvilia_xcwi/tNhaez3IR.jpeg

«Жива ватра»

  • Жанр: драма, документальний
  • Рік: 2015 (перший показ)
  • Режисер: Остап Костюк

Деталі:

Кінострічка «Жива ватра» розповідає про життя вівчарів українських Карпат та долю традиційного ремесла на тлі сучасних змін.

У кіносюжеті три герої. 82-річний Іван, який живе на самоті та готується до смерті. 10-річний Іванко починає жити з чистого листа у школі-інтернаті в райцентрі. Водночас 39-річний Василь займається тваринним господарством.

«Це фільм про людське покликання. Про щоденну працю, без вихідних і права на слабкість. Про гармонійний світ, який ми втратили, прагнучи комфорту, і дитинство, яке ми залишаємо, начепивши на себе ролі дорослих», — коментував режисер Остап Костюк.
poltavska-khvilia_xcwi/tPPqNeCIg.png
Кадр з фільму (Джерело — imdb.com)

Фільм відзняли за підтримки Держкіно. Загальна вартість становила 1,2 млн грн, які витратили з держбюджету.

На платформі Takflix стрічка Костюка отримала максимальну оцінку з пʼяти зірок. Також гарні відгуки кінострічка зібрала на сайті IMDb — 8/10.

«Фільм Костюка, авжеж, дотримується кращих стандартів документального кіно XX століття: виразні портретні та краєвидні кадри, вишуканий академічний саундтрек, тривалі монологи та відсутність модної дослідницької дистанції між героями та режисером», йдеться в огляді на сайті «Довженко-центр».

Переглянути документалку можна на платформах Sweet.tv та Takflix.

poltavska-khvilia_xcwi/Pf0Rv6CSg.png
Постер до фільму (Джерело — imdb.com)

«Міф»

  • Жанр: військовий, історичний, фільм-портрет
  • Рік: 2018
  • Режисери: Леонід Кантер та Іван Ясній

Деталі:

Це історія оперного співака, Героя України, кавалера орденів «За мужність» першого ступеня та «Золота Зірка» Василя Сліпака під позивним «Міф». Раніше чоловік був солістом Паризької національної опери, але покинув велику сцену, щоб стати до лав українського війська у 2015 році. Воїн поліг під час бойової задачі від кулі снайпера 29 червня 2016 року.

poltavska-khvilia_xcwi/IjF6D6CIR.jpeg
Василь Сліпак (Джерело — takflix.com)

Музику для кінострічки написав товариш «Міфа» Євген Гальперін, який також створював саундтрек для фільмів Люка Бессона. Крім того, режисери поєднали документальні кадри та анімацію, яку створив український карикатурист Юрій Журавель.

На IMDb рейтинг фільму становить 8.6/10. На сайті користувачі пишуть, що «Міф» — це найкраще українське документальне кіно, яке розкриває питання ціни людського життя на війні.

«Режисери, які працювали над фільмом, зробили колосальну роботу. Вони знайшли різних людей, які працювали з Василем. Також вони були на фронті, зустрічалися з різними людьми і там. Я сподіваюся, що кожен глядач знайде у фільмі відповідь на запитання, яких не він знаходив у звичному житті», коментував старший брат Василя Орест Сліпак.
poltavska-khvilia_xcwi/UUVCDeCSg.jpeg
Постер до фільму

Фільм доступний для перегляду лише на Takflix. Нині на сайті Megogo кінострічка недоступна до перегляду.

«Іван і Марта»

  • Жанр: документальний
  • Рік: 2023
  • Режисери: Сергій Буковський

Деталі:

Кінострічка розповідає про подружжя шістдесятників Івана й Марту Дзюбів. Іван — літературознавець, публіцист і «прапор українського шістдесятництва». Дисидент протестував проти масових арештів українських інтелектуалів на прем’єрі «Тіней забутих предків» Сергія Параджанова разом із Василем Стусом та В’ячеславом Чорноволом. Через усі складнощі, репресії, разом з Іваном проживала його дружина Марта. Подружжя були разом 62 роки.

poltavska-khvilia_xcwi/DwbbF6CIR.png
Іван та Марта Дзюба під час зйомок фільму (Джерело — Vogue)
poltavska-khvilia_xcwi/vDsPKeCIR.png
Марта Дзюба (Джерело — Forbes)

Як пише Vogue, над фільмом почали працювати восени 2018 року. Проте 22 лютого 2022 року Іван Дзюба помер, а вже через два дні почалася велика війна з росією.

«Почалася війна, треба було змінювати контекст, структуру, і найголовніше — "перекладати" драматургію на плечі пані Марти Дзюби. На щастя, ми встигли зафільмувати Івана Михайловича, і його світлий образ буде збережений в архіві для нащадків», — розповідав режисер.

Для Forbes український кінокритик Сергій Тримбач розповідав, що головний сенс у ствердженні цінності родинного життя:

«Коли пливеш проти течії, так важливо мати духовну і психофізичну підтримку. Марта виходила заміж за 30-літнього чоловіка, хворого на туберкульоз, у підсумку він прожив 90 літ. Сам би Іван ніколи не доплив до цієї земної точки».

«Іван і Марта» отримала номінацію «Золота Дзига»-2024 за найкращий документальний фільм. На IMDb оцінка фільму становить 8.0/10.

Будинок «Слово»

  • Жанр: документальний
  • Рік: 2017
  • Режисери: Тарас Томенко

Деталі:

Сюжет фільму розповідає про «розстріляне відродження», репресії та вбивства українських митців у 1920-1930-х роках. Такі культурні діячі як Микола Хвильовий, Остап Вишня, Михайль Семенко, Анатоль Петрицький, Антін Дикий та інші живуть у будинку, який совєтська влада збудувала для письменників у Харкові. Будинок «Слово» став місцем, де знищують і репресують інтелігенцію.

У 2018 році стрічка здобула дві номінації у кінопремії «Золота Дзига». На IMBd рейтинг становить 7.4/10. Переглянути фільм можна на Megogo.

poltavska-khvilia_xcwi/eqD1peCIg.webp

«Яремчук: Незрівнянний світ краси»

  • Жанр: документальний, біографічний, драма
  • Рік: 2024
  • Режисери: Артем Григорян

Деталі:

8 серпня почався кінопрокат фільму «Яремчук: Незрівнянний світ краси». Глядачу показують історію першої української попзірки Назарія Яремчука. Стрічку знімали за ініціативи доньки співака Марії. Спершу планували, аби фільм вийшов на екрани у 2021 році, коли Яремчуку виповнилося б 70 років. Утім дату релізу перенесли.

Для зйомок родина співака надала особисті архіви артиста, його щоденники та листи, які стали основою фільму. Водночас записи концертів та інтерв’ю шукали по державних архівах.

poltavska-khvilia_xcwi/b1FvoeCIR.jpeg
(Джерело — detector.media)
poltavska-khvilia_xcwi/J-FdTeCSR.jpeg
(Джерело — detector.media)

За словами письменника Андрія Кокотюхи, автори показали портрет найпопулярнішого українського співака 1970–1980-х не на фоні епохи, а майже поза нею.

«"Майже", бо все ж таки згадуються обов’язкові ідеологічно вивірені "пісні-паровози", без наявності яких у репертуарі артиста не допускали до сцени. У Яремчука не було зовнішнього ворога. Він виглядає героєм без протистояння з антагоністом у вигляді радянської системи й партійної номенклатури. Тому найдраматичніші моменти стрічки — боротьба артиста зі смертельною хворобою, котра забрала його передчасно».

Протягом двох тижнів прокату касові збори сягнули понад шести мільйонів гривень, продали 38 тисяч квитків. Водночас бюджет фільму складав 2,5 млн грн.

«Мене вразило, як розкрили особистість Назарія – це не просто гарний співак, а напрочуд світла людина, яка вірила у свої ідеали. Його не зломила хвороба – він не ліг в очікуванні смерті, а вийшов на сцену. Фільм викликає багато смутку, але стільки ж і радості. У Яремчука та культури, яку він ніс, був дуже тернистий шлях. Але обидвоє його пройшли», коментує засновник і креативний директор агенції I AM IDEA Ігор Фінашкін.

У кіно стрічку показуватимуть до 28 серпня. Квитки можна придбати у Полтаві в кінотеатрах Multiplex та Wizoria.

poltavska-khvilia_xcwi/-VusTeCSR.png

Нагадаємо, що за посиланням можна переглянути добірку фільмів, які редакція рекомендувала до Дня Незалежності у 2022 році.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар