Допомога з документами, навчання, працевлаштування та активності для жінок: Ветеранський Центр Полтави офіційно відкрився

29 червня урочисто відкрили комунальний заклад "Ветеранський центр Полтави" Полтавської міської ради. Кореспондентка «Полтавської хвилі» побувала на відкритті Центру та дізналася про його діяльність.

ЩО ПЕРЕДУВАЛО

Про плани щодо створення комунального закладу для ветеранів у Полтаві заговорили наприкінці минулого року. Тоді Полтавська міська рада повідомила, що «Інститут розвитку міста» з проєктом ветеранського простору виграв Конкурс Представництва Ради Європи в Україні з відкритого урядування та прав людини.

Реалізація проєкту, на який вдалося залучити 793 тис. грн грантових коштів, почалася з 1 січня 2024 року. Тоді ж обрали приміщення – декілька кімнат в будівлі Полтавської міської ради, звідки якраз виїхав ЦНАП, та оголосили конкурс на заміщення посади директора Центру.

А вже 2 лютого секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова представила керівника майбутнього Ветеранського Центру – Артема Ліфрідова. Тоді ж повідомили про відкриті вакансії співробітників – психолога, соціального працівника та інші.

6-7 лютого в Полтаві провели Стратегічну сесію, на якій визначали нагальні потреби ветеранів, членів родин чинних військовослужбовців та тих, хто загинув чи перебуває в полоні. Тоді ж Артем Ліфрідов провів екскурсію майбутнім ветцентром для учасників стратсесії. І розповів, що в приміщенні планують зробити ремонт та закупити необхідні меблі й оргтехніку.

poltavska-khvilia_xcwi/hAyKhQwIR.jpeg
Секретар Полтавської міської ради Катерина Бабіч

Планувалося, що для потреб Центру буде задіяно залу, хол та три кабінети, у яких тоді розміщувався ЦНАП. На виконання робіт попередньо відводили два місяці, за які також мали укомплектувати штат.

Однак відкриття трохи затягнулося, а Центр досі має відкриті вакансії.

ПОДАРУНОК ПОЛТАВЦЯМ

Офіційне відкриття комунального закладу, за ініціативи Катерини Ямщикової, приурочили до святкування Дня міста. Тож Ветеранський центр став своєрідним подарунком полтавцям до свята. Хоча все відбулося доволі стримано та офіційно: символічних стрічок не перерізали.

«У День міста новий, який сповнений новими українськими сенсами, 29 червня, День Полтави, ми не святкуємо – святкувати будемо після Перемоги. Ми розставляємо правильні акценти сьогодні про цей день, завдяки кому маємо його сьогодні: завдяки Силам Оборони. Дякуємо! І сьогодні маємо за честь мати таких поважних гостей в нас, у громаді. Але повірте, сьогодні всіх, хто тут, це маленька частинка тих, хто підтримує і всіх, хто дотичний до нашого ветеранського центру», – сказала на початку заходу секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова.

На урочистості прибули заступник Міністра у справах ветеранів України Фархад Фархадов, народний депутат України Анатолій Остапенко. Від обласної адміністрації був присутній заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко, голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький. Також у залі можна було побачити деяких депутатів обласної та міської рад.

poltavska-khvilia_xcwi/7NxYhQQIg.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/6bWP2wQSR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/04tPhwQIR.jpeg

Також на відкриття запросили представників 116-ї бригади Сил ТрО ЗСУ, Благодійного Фонду «Янголи Азову», патронатної «Азову», 18-ї ОБрАА ім.І.Сікорського, патронатної служби 67-ї ОМБр, Благодійного товариства «Всеукраїнське об'єднання організацій "Для своїх"», 93-ї ОМБр «Холодний Яр».

«У Полтавській територіальній громаді за фокус є ветеранська політика, за принципом "рівні рівному". Маємо зараз напрацювати той напрямок, новий для нашої держави. Але це точно про стійкість, про сталевість і про незалежність, яку точно у нашої держави ніхто не відбере. Велика кількість населення нашої територіальної громади вже мають статус ветерана та ветеранки. І ми пишаємося цим. Вдячні! Родини захисників і захисниць – це все так само в фокусі роботи. Не треба забувати, що не ветеранам треба інтегруватися в суспільство, а суспільству – до ветеранів. Пишаюся нашою командою ветеранського центру, яка тільки починає свій шлях роботи. Багато викликів, багато завдань, але однозначно ветеранська політика у фокусі роботи полтавської територіальної громади, – підкреслила очільниця міської ради».
poltavska-khvilia_xcwi/k0822QwSR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/Z0Ro2wwSR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/kzOo2wQIg.jpeg

ДОПОМОГА НА ЧАСІ

Як розповідає керівник Ветеранського Центру Артем Ліфрідов, заклад створений для чинних військовослужбовців, ветеранів, членів їх родин, членів родин загиблих захисників, зниклих безвісти й тих, хто перебуває в полоні.

Основна діяльність – надання інформаційних та консультативних послуг. Тобто, робота з запитами з юридичних питань, психологічна підтримка, фізична реабілітація, супровід.

poltavska-khvilia_xcwi/tvoA2wQSR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/JuuAhQQSR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/CRL92QwSg.jpeg

Уся команда ветцентру дотична до ветеранського суспільства – це або ветерани, тобто колишні військовослужбовці, або члени родин захисників, які зараз служать у Збройних силах України.

У Центрі вже працюють менеджери, які допомагають спрямувати ветеранів до розв'язання їх проблеми. Також найближчим часом відкриють кабінет психолога. Найближчим часом в межах гранту зроблять ремонт. Окрім того, вже визначені профільні фахівці – психологи та юристи, які працюють на аутсорсі в рамках грантової підтримки.

«Хочемо, щоб в майбутньому все було в одному місці. Допомогу можна отримати в різний спосіб. Перший це, звичайно, фізична присутність в нашому центрі. Є рецепшн, де завжди є співробітник, він визначає запит, з яким людиною прийшла, або допомагає його визначити. Тому що приходять іноді, взагалі не розуміючи, що самим потрібно. Допоможемо зібрати необхідну документацію для вирішення проблеми і спрямувати саме туди, там де людина це зможе вирішити».

Також з 1 липня запрацює гаряча лінія. Телефоном можна буде записатися на прийом до потрібного спеціаліста, або отримати консультацію.

poltavska-khvilia_xcwi/GNy1hwwSR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/W5DB2wwIg.jpeg

Принцип роботи Центру – кейс-менеджмент. Тобто, після прийняття заявки, клієнта супроводжуватимуть до кінця вирішення проблеми.

Очікується, що з часом Центр стане ветеранським простором для спілкування.

«Це одна з найважливіших наших складових. Щоб уся ветеранська спільнота знала, що сюди можна прийти не тільки з робочих питань, що тут саме той мікроклімат, створений для ветеранів і для цілей нашої аудиторії, що вони знають, що вони в будь-який час сюди можуть прийти. З проблемами посидіти, поговорити, зі своїми друзями прийти – тобто ми відкриті. Ми вже місяць працювали, умовно, без широкого загалу, і тільки зараз вийшли в якусь медійну площину. Нас за цей час відвідали чимало людей, які навіть не належать до Полтави: хлопці зі шпиталю, просто з лікарень, які тут перебувають, вони вже один одному розповідають, що є таке місце, куди можна прийти не просто як в комунальний заклад. Наша задача показати тим, хто повертається з війни, що їх не кинули, що тут є до кого звернутися».

Як зазначає Артем Ліфрідов, Полтава наразі єдине місто в Україні, де вже створено управління у справах ветеранів при міській раді. Саме йому і підпорядковуватиметься в майбутньому ветеранський комунальний заклад, а поки що Центр перебуває під юридикцією соцрозвитку.

poltavska-khvilia_xcwi/BFechwQIg.jpeg
Артем Ліфрідов

Зараз Ветеранський Центр займає велику залу, де власне проводять урочистості, відділену від неї скляними дверима невелику кімнату з адміністраторською стійкою – тут розміщується рецепція. За скляною стіною – просторий хол, оформлений як дитячий простір. Далі коридор, уздовж якого – двері у три невеликих кабінети. Один з них вже використовує Центр, тут буде обладнане робоче місце психолога. А от два інших кабінети досі використовуються Департаментом освіти Полтавської міської ради.

На жаль, про кількість приміщень і чи в майбутньому Департамент освіти переїде в інше місце, співробітники Ветеранського Центру не готові говорити. Як і про те, на скільки робочих місць розрахований заклад. Відомо лише, що наразі тут працевлаштовані дев'ятеро осіб, і є вакантні посади.

ЄДИНИЙ ПРОСТІР

Ветеранський простір – один з ефективних інструментів повернення ветеранів і ветеранок від військової служби до цивільного життя, це платформа для спілкування за принципом «рівний рівному», вважає заступник Міністра у справах ветеранів України Фархад Фархадов.

«Мінветеранів зі свого боку всіляко підтримує розвиток мережі ветеранських просторів. Ми розробили методичні рекомендації, щодо їх створення і функціонування. Суть просторів – це єдина точка входу для отримання низки послуг: від інформаційно-консультативних до реабілітації, в тому числі дозвілля. Тут застосовується принцип індивідуального підходу, тобто кожен випадок супроводжується індивідуально. Тому працевлаштування в такий комунальний заклад фахівця з супроводу вважаємо дуже доречним».

Зі свого боку Мінветеранів підтримує стандартизацію надання послуг і обмін досвідом між ветеранськими просторами для отримання ветеранами найякіснішої послуги і можливості найшвидше адаптуватися, отримати професійну та психологічну адаптацію, а також пройти фізкультурно-спортивну реабілітацію.

Сьогодні в Україні близько 400 ветеранських просторів, які відповідно до методичних рекомендацій надають послуги з психосоціальної реабілітації, психологічної допомоги, фізкультурної спортивної реабілітації, а також працюють як зони дозвілля та професійної адаптації.

Міністерство ветеранів декларує принцип роботи «нічого для ветеранів без ветеранів», тому методичні рекомендації створили, базуючись на озвучених ветеранами потребах.

Мінвет обіцяє допомагати ветеранським просторам у забезпеченні як матеріально-технічною базою, так і в розвитку їх функціональних можливостей і донесення цих можливостей до ветеранів. Також організовує обмін досвідом між ветеранськими центрами та підтримувати відкриття нових просторів.

Зараз аналізують потреби громад у створенні таких закладів, щоб надалі розуміти, для якої кількості ветеранів, що проживають у громаді, буде актуальним створення окремого простору.

Окрім ветеранів, що вже завершили військову службу, простори надаватимуть послуги і для чинних військовослужбовців, підкреслив Фархад Фархадов.

«Чинним військовослужбовцям шана і повага, ми їх бачимо усюди. Зараз, на жаль, ми ще перебуваємо у воєнному стані, і ветерани у нас знаходяться в стані війни. Тому ми завжди підтримуємо, щоб якщо є потреба якась у військовослужбовця, він звертався до нас, і ми допомагатимемо».

ПРО ПОТРЕБИ ВЕТЕРАНІВ СПИТАТИ ЇХ САМИХ

Власне, ветеранів на офіційному відкритті практично не було. Чи то не запрошували, а чи, скоріш, не дуже люблять велелюдні гучні заходи.

Поки в залі презентували Ветеранський Центр, на тихому подвір'ї міської ради п'є каву військовослужбовець 116 ОБ ТрО Тарас Синягівський. Депутат міської ради. Має вісім років власного ветеранського досвіду.

«Був ветераном, але мене звідти "вигнали", – жартує Тарас. – Бо зараз я знову військовий. Але планую допомагати Центру – не знаю ще, яким чином. Консультації, можливо, якісь поради, комунікація».
poltavska-khvilia_xcwi/cbBt2QwIg.jpeg
Тарас Синягівський

Тарас згадує про початок свого досвіду як ветерана. Демобілізувався після АТО у 2014 році. Пройшовши лікування та реабілітацію зрозумів, що хоче здобути освіту з державного управління. Але ветеранської політики в Україні в той час не було. Тож звернутися за допомогою чи бодай фаховою консультацією було нікуди.

«Знав, що можна навчатися на держуправління десь у вишах, але була проблема знайти це. Наприклад, я прийшов у ПУЕТ, спитав, чи в них є таке. Мені відповіли, що немає. Роблю ще три кола, а в них, виявляється, просто люди в приймальній комісії про це чомусь не знали. Пояснюю про це своїм колегам ветеранам: шановні, ідіть вчитися. От у мене є такий ветеран, який зараз служить: він вміє "варити" (виконувати зварювальні роботи. – авт.), але хоче отримати теоретичні знання. Це дає Центр зайнятості. Але цю інформацію людям має хтось надати».

Також актуальною темою для ветеранів, вважає Синягівський, є отримання грантів для підприємницької діяльності. Адже коли військові повертаються до цивільного життя, у них є велика потреба працевлаштуватися. Та чимало ветеранів або хочуть повернутися у свою сферу, де раніше мали підприємницький досвід, або спробувати вести власний бізнес.

Але де взяти гроші, щоб розпочати власну справу, та менторську підтримку – не мають інформації.

«Буквально вчора телефонує ветеран, який має протез правої руки. А в мене висвічується номер як "Надійні кухні". Цей хлопець – столяр. Йому потрібні кошти на станки, пристосовані для роботи однією рукою, ще якісь там нюанси. І це якраз сфера, в якій повинні допомагати фахівці Ветеранського Центру. Якось підштовхнути, спрямувати куди звернутися і що робити. Щоб людина не обдзвонювала знайомих і незнайомих, а прийшла і отримала комплексну послугу».

На думку військового, буде доречно сформувати базу фахівців з конкретних питань, які допомагатимуть ветеранам на аутсорсі. Наприклад, нотаріус, до якого можуть звертатися ветерани за отриманням послуг, замість того, щоб розшукувати по місту адреси й телефони. Що особливо актуально для військових з інших міст, які перебувають у Полтаві по службі або на час лікування.

«Можливо, підписати якісь договори з тими ж самими нотаріусами. І нехай там буде список, до кого звернутися. Якісь умовні чергування, щоб людина точно знала, що в цей день він прийде і його приймуть. Або якщо перевантажений сьогодні – то звертатися до наступного за списком. Чи захотів якийсь приватний лікар допомогти, щоб він прийшов і сказав: до мене можна звертатися з такими-то питаннями, я можу допомагати».

МЕМОРАНДУМ ПРО СПІВПРАЦЮ

На заході також провели урочисте підписання Меморандумів про співпрацю за представниками військових частин та патронатних служб.

Згідно з текстом Меморандуму, метою укладання угоди є «дотримання прав і свобод ветеранів війни; вимог законодавства щодо соціального захисту ветеранів війни, зокрема трудових гарантій ветеранів війни, які мобілізовані, стосовно зайнятості та підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, забезпечення послугами у сфері охорони фізичного та психічного здоров’я, здобуття професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої та вищої освіти, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, реалізації планів та заходів у сфері фізкультурно-спортивної реабілітації, забезпечення безперешкодного доступу до об’єктів інфраструктури фізкультурно-спортивної реабілітації на місцях, забезпечення житлом; реалізації наявних місцевих, регіональних (державних або міжнародних) програм розвитку підприємницької діяльності ветеранів війни, грантових програм, які орієнтовані на інвестування підприємництва для ветеранів війни з фокусом на вид економічної діяльності».

poltavska-khvilia_xcwi/T0H8hwwIR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/CQ-u2wwIR.jpeg

Співпраця здійснюється на основі рівноправності, взаємної вигоди, чесного ділового партнерства, а також підтримки взаємних ділових контактів.

Сторони реалізовуватимуть співпрацю шляхом:

  • забезпечення підготовки та перепідготовки ветеранів війни, в тому числі заходів із реалізації системи переходу від військової служби до цивільного життя;
  • обміну загальнодоступними даними та інформацією, необхідними для ефективної співпраці та досягнення цілей даної Угоди;
  • організації та проведення спільних заходів відповідно до предмета даного Меморандуму;
  • створення нових та підтримки наявних проєктів і програм, що реалізуються в межах співробітництва;
  • консультативної, методичної та практичної взаємодопомоги;
  • обміну досвідом роботи, публікаціями та дослідницькими матеріалами;
  • проведення спільних освітніх, спортивних, презентаційних заходів;
  • узгодженого створення умов щодо ефективної інтеграції ветеранів війни у суспільне життя Полтавської міської територіальної громади, в тому числі під час переходу від військової служби до цивільного життя;
  • сприяння у проведенні соціально – психологічних тренінгів з ветеранами війни, надання їм психологічної підтримки, проведення індивідуальних та групових консультацій.

Офіційні представники116-ї бригади Сил ТрО ЗСУ, Благодійного Фонду «Янголи Азову», патронатної служби «Азову», 18-ї ОБрАА ім.І.Сікорського, патронатної служби 67-ї ОМБр, Благодійного товариства "Всеукраїнське об'єднання організацій «Для своїх», 93-ї ОМБр «Холодний Яр» після підписання Меморандуму подарували Ветеранському центру пам'ятні таблички та свої прапори, які прикрасять стіни закладу.

До речі, Центр має куточок з шевронами бойових бригад, чиї військові вже завітали до ветеранського простору.

АКТИВНОСТІ

Вже зараз у комунальному закладі є розклад активностей – коворкінги для ветеранів, а також зустрічі для членів родин військовослужбовців.

Так, минулої п'ятниці запрошували дружин військових на чаювання та майстер-класи, щочетверга проводять тренування з латиноамериканських танців, влаштовують заняття з домедичної допомоги, організовують безоплатні курси за спеціальністю «Кухар».

Ветеранський Центр розташований за адресою вул. Соборності, 36. Зараз працює за графіком міської ради: у будні дні з 8.00 до 17.00. Та, цілком ймовірно, час роботи буде змінений.

«Я впевнений, що тут треба, щоб не люди під нас підлаштовувалися, а навпаки. Думаю, ми будемо працювати до більш пізнього часу і у вихідні. Це буде правильним», – зазначив Артем Ліфрідов.

Поточна діяльність комунального закладу, в тому числі заробітна плата, фінансується міською радою. Але Центр активно співпрацює з грантодавцями, тож найближчим часом планують залучати додаткові кошти міжнародних грантів.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Ольга Стенько

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар