Друг запросив на роботу за кордон. Історія полтавця, який постраждав від торгівлі людьми

До міжнародного дня боротьби за скасування рабства розповідаємо історію полтавця, який постраждав від трудової експлуатації. Всі персонажі розповіді реальні, імена змінені задля безпеки.

Михайло взяв іпотеку в 2006 році, а коли курс долара почав стрімко рости, треба було негайно щось робити. Знайомий покликав на заробітки закордон, запевнив, що давно працює з роботодавицею. А точніше сказати – співпрацює.

poltavska-khvilia_xcwi/vdSofRh7R.png

Начальниця зустріла чоловіка в аеропорту і привезла на об’єкт: тут Михайло працював 3 місяці, займався ремонтними роботами. Загалом, жінка мала 16 квартир і декілька будинків. Усю нерухомість здавала в оренду.

Домовились про заробітну плату €1000-1500 на місяць:

«Подивимося, як ти будеш працювати».

Від любові до ненависті

Ольга – керівниця – приїжджала перевіряти роботу кожні 2-3 дні. Також на території стояли камери. Ніяких підозр у Михайла це не викликало, бо вони з жінкою на початку багато спілкувались, обговорювали плани на подальшу роботу.

Одного холодного грудневого дня чоловік працював на вулиці й розговорився із сусідами. Ті сказали, що до нього тут працювали двоє хлопців.

«Я ніяк не міг зрозуміти, чому вони не завершили роботу».

Перші підозри з’явились перед Новим роком, коли Ольга заплатила за місяць роботи €600, мовляв, решта потім, по від‘їзду. Згодом приїхав працювати і його знайомий.

«Я помітив, що у них непрості відносини. Це вже потім я зрозумів, що він отримав якийсь відсоток за мене».

Стосунки з начальницею почали псуватися, зі знайомим також. Михайло намагався гнати від себе погані думки, сподівався, що все буде нормально. А через місяць знайомий зник. Ольга сказала, що він виконав свою роботу і поїхав додому.

Там же Михайло познайомився із землячкою Юлією. Жінка розповіла, що працює в Ольги прибиральницею. Пізніше з’ясувалось, що за місяць роботи їй заплатили €50.

poltavska-khvilia_xcwi/4J2JfRh7g.jpeg

Михайло зрозумів, що його «розводять». Роботодавиця спеціально не віддавала всю суму, щоб він не міг піти. Каже, що інша ситуація могла би бути, якби працював у своїй країні, або хоча б офіційно. Якісь ультиматуми тут теж не працювали.

«У разі чого, поліція тут як тут, а я тут ніхто. Дуже права не покачаєш».

90 днів, які Михайло міг перебувати на території європейської держави, добігали кінця. Чоловік отримав ще €600. Перед від’їздом домовились, що решту Ольга надішле на карту найближчим часом.

«Ну я день почекав, другий. Минув тиждень. Я не вірю, що в такої людини немає грошей – 16 квартир в оренді. В голові була каша і якась образа»

Невидима проблема великого масштабу

У цій історії вигадані лише імена героїв, решта – правда. Трудова експлуатація – одна із численних форм торгівлі людьми. За даними громадської організації «Ла Страда - Україна», за перший квартал 2021 року від торгівлі людьми в Україні постраждало близько 300 осіб.

Це явище складно ідентифікувати, але є головні ознаки.

poltavska-khvilia_xcwi/W0Bihmhng.jpeg

Вербувальники шукають людей, які потрапили у складні ситуації і є економічно та психологічно вразливими. Низький рівень обізнаності з цієї теми, міфи та стереотипи лише допомагають трафікерам.

Люди, які постраждали від торгівлі людьми, дуже різні, тому що кожен може потрапити в цю ситуацію. Торгівля людьми сьогодні набуває різних форм: примусова праця, секс-експлуатація, жебрацтво, вилучення органів, проведення дослідів, використання у збройних конфліктах, втягнення у злочинну діяльність, торгівля новонародженими та інше.

poltavska-khvilia_xcwi/ulBvLghnR.png
(Фото — konkurent.ua)

На ситуацію вплинула зокрема пандемія: люди почали масово втрачати роботу і відчули страх за своє майбутнє. Війна на Сході теж зробила людей вразливими. Як результат – вони легко приймають ризиковані рішення.

В Україні працює кілька гарячих ліній, які надають інформаційну та психологічну підтримку.

Гарячі лінії безкоштовні та забезпечують анонімність:

0800505501 або 527 з мобільного – національна гаряча лінія для консультування мігрантів (варто звернутися, якщо плануєте працювати за кордоном);

0800500335 або 116123 з мобільного – національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми (надають консультації та психологічну підтримку);

1545 – урядова гаряча лінія (якщо ви постраждали від торгівлі людьми або знаєте таку особу).

У Полтавській області постраждалим від торгівлі людьми допомагає благодійна організація “Світло надії”. Спеціалісти безкоштовно надають психологічну, медичну, юридичну, економічну допомогу, надають тимчасовий притулок, допомагають працевлаштуватись і за потреби розшукати родину постраждалого. Вони також забезпечують повну конфіденційність. Звернутися до них можна за телефонами: +38-094-869-42-50; +380505278755.

Розправити крила

…Після повернення додому Михайла підтримувала дружина. Друг дав номер регіональної громадської організації, бо і сам нещодавно повернувся з Польщі ні з чим. Там спеціалісти надали Михайлу в першу чергу психологічну допомогу.

«Фактично, після повернення він не міг утримувати себе і свою родину. Тому перебував у дуже пригніченому стані», – розповідає пані Тетяна, фахівчиня по роботі з протидії торгівлі людьми, яка безпосередньо працювала з Михайлом.

Організація допомогла чоловіку придбати необхідний інструментарій, і він почав надавати свої послуги з ремонту вже в Полтаві. Дуже скоро чоловіку трапилося замовлення, виконавши яке, він закрив іпотеку.

За життя Михайло перепробував різні професії і нарешті знайшов себе. Тепер разом із дружиною розвиває власний бізнес у сфері туризму. Каже, що їхнім дітям це теж подобається.

«Дай Боже, тепер за кордон будемо лише подорожувати».

Чоловік вірить, що і добро, і зло повертається людям сторицею. Каже, що після ситуації, в якій опинився, зробив головний висновок: хочеться довіряти, але бажано перевіряти.

Михайло має великі плани на майбутнє. З посмішкою говорить:

«Я не хочу розчаровуватися в людях, мені тільки 37».

Валерія Магда

Ще з рубрики: "Новини регіону"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар