Гепатит, грибок і ВІЛ — чим ще можна заразитися в салонах краси
Багато хто з нас чув розповіді про дівчину чи хлопця, яка у манікюрному кабінеті/салоні краси підхопила якусь невиліковну хворобу або якийсь грибок, після чого дуже страждала. Такі історії можуть надовго відбити бажання відвідувати майстрів краси. Саме тому «Полтавська Хвиля» розібралася, які ж справді хвороби можна підхопити у салонах краси та що треба враховувати при виборі майстра.
Салон краси: чим небезпечний для відвідувачів
Часто відвідувачі салонів краси звертають увагу на рекомендації, якість виконаних послуг та їх результат, але забувають про головне: стерильність інструментів та чистота робочого місця, де вам будуть надавати обрані послуги.
«Для мене важливо мати доглянуті нігті та гарне обличчя. Тож я мінімум раз на місяць відвідую один із полтавських салонів краси, який знаходиться в центрі міста. Так, там дорогувато, але завжди чисто, і ні від кого скарг не чула, — розповідає Олександра, — але мене бере жах, коли я чую, що люди відвідують майстрів, які приймають вдома. Яка там може бути стерильність?».
Це важливо, оскільки від чистоти напряму залежить ваше життя та здоров’я.
Серед небезпечних хвороб, які можна підчепити від недобросовісного майстра краси — вірус герпесу, гепатит та ВІЛ. Ці болячки можуть потрапити у вашу кров через нестерильні інструменти манікюрниці чи, наприклад, косметолога.
У випадку з ВІЛ та гепатитом, тривале нелікування може завершитися навіть смертю.
Але якщо ці хвороби більш-менш відомі, то є ряд інших, які зустрічаються в рази частіше, вони не смертельні, але теж мають тяжкі наслідки для здоров’я.
«Як правило, це всі інфекційні захворювання. У майстрів манікюру найвища вірогідність підчепити оніхомікоз (грибок). Він може вам передатися через нестерильні, неодноразові і погано оброблені інструменти. Під час обрізання кутикули нестерильними інструментами ви ризикуєте отримати парохінію (запалення навколонігтьового валика). У шкіру потрапляє стафілокок та стрептокок, які і викликають цю хворобу, — розповідає «Полтавській Хвилі» завідувач відділення профоглядів та лікар-дерматолог Полтавської поліклініки №4 Євген Козак, — у косметолога ви ризикуєте ще більше. Якщо він проводить неправильно процедури, наприклад, ін’єкційні, він може потрапити вам в нерв або судину. Може трапитися крововилив або ж навіть втрата можливості відчувати ту частину обличчя, яку пошкодили. Серед найбільш частих інфекційних захворювань, які можна отримати після нестерильних інструментів косметолога, це демодекоз і гнійні висипи».
Як зауважує пан Євген, ці хвороби можна визначити за зовнішніми змінами нігтя та обличчя. Наприклад, при грибку ніготь темніє та починає слоїтися, а при гнійній хворобі — обличчя обсипає гнойовими прищами.
«Гнійні висипи лікують близько 5-7 днів. А от демодекоз або підшкірний кліщ лікувати треба роками, і то не факт, що вдасться від нього позбавитися. Щодо лікування оніхомікозу, то тут теж довго. Ніготь на пальцях рук повністю відростає за 3-4 місяці, на ногах — за шість. І для того, аби досягти нормальних результатів лікування, необхідно, аби ніготь повністю відріс новий. От і порахуйте, скільки триває період лікування. В США лікують по-іншому: вражений грибком ніготь видаляє хірург. Після того, як новий відростає, його для профілактики знову видаляють. І лише потім наступний залишають. Бо мазі та креми через нігтьову пластину не проходять, тож легше дійсно видалити».
Що має бути в салонах
Сімейний лікар Ольга Журавель розповіла «Полтавські Хвилі», на що треба звертати увагу при відвідуванні салонів краси.
«Перше, на що треба звернути увагу, це те, що салони краси та різні майстри повинні мати сертифікати/ліцензії. Окрім цього, перукарі, майстри манікюру, косметологи повинні обробляти всі інструменти в стерилізаторі, а також при кожному відвідувачі дезинфікуючим засобом. Також обробляти потрібно робоче місце: стільці, столи. В ідеалі повинна бути вентиляція приміщення, або хоч би провітрювання постійне чи після кожного клієнта. Але цього ніхто не робить, усі женуться за часом, а не здоров’ям», — розповідає пані Ольга.
За її словами, усі майстри повинні мати одноразові розхідники, які передбачені тільки для одного клієнта, і далі викидаються. Але є і багаторазовий інструментарій, який повинен належним чином проходити етапи стерилізації.
«Наприклад: нейлмайстри/бровісти (лешмайстри) повинні використовувати індивідуальні набори для кожного клієнта, це одноразові пилочки, бафи, палички для кутикули. Далі йде індивідуальний пакет в який входять всі залізні/багаторазові інструменти, які розкриваються при клієнтові. Усі вони мають бути простерилізовані в сухожаровій шафі/автоклаві (спеціальний прилад для дезінфекції - авт.) і з відповідною відміткою про стерилізацію. Усе це майстер повинен показати, щоб клієнт пересвідчився у правильності стерилізації і в тому, що вона пройшла. Якщо багаторазовий інструментарій не буде простерилізований, а тільки «попшиканий якимось розчином з бутилочки», то можна отримати дуже багато захворювань, насамперед гепатит — це найрозповсюджене захворювання, яке можна придбати разом з манікюром», — розповідає пані Ольга.
За її словами, косметологи, у свою чергу, повинні мати освіту косметолога, медичну освіту (тим більше ін’єкційний косметолог). А майже все, чим користується майстер, повинне бути одноразовим (простирадла на кушетку, серветки, шапочки, рукавички). Усі інструменти так само обробляються. Адже є великий ризик прийти лікувати шкіру, а піти зі ще більшим запаленням, яке уже буде лікувати не косметолог, а дерматолог.
Полтавські салони: ситуація зараз
У Полтаві салони краси намагаються дотримуватися усього, що необхідно для безпеки клієнтів. Наприклад, у одному із салонів Шевченківського району міста (салон середнього сегмента, не з дорогих), обов'язково дезінфікують руки клієнту, використовують одноразові рукавички. І так як використовують багаторазові прилади, обов'язково їх стерилізують.
«Обробка інструментів повністю відповідає санепідеміологічним нормам. Усі інструменти проходять очищення в ультразвуковій мийці зі спеціальним розчином. Після цього, їх складають в одноразові крафт.пакети, які відкривають вже при клієнті. Сухожарова пічка, у якій дезинфікуються прибори, працює при температурі 200 градусів 60 хвилин. Окрім цього, майстри використовують змінні пилочки. А все, що піддалося обробці, зберігається в УФ-шафі», — розповідає адміністраторка цього салону.
Як зауважують лікарі, найголовніше, звертати увагу на наявність всього вищезгаданого, і тоді ви будете у безпеці.