Громади проти монополіста. ОТГ відмовляються платити обленерго за стовпи

Електромонополіст «Полтавобленерго» намагається змусити об’єднані громади області додатково платити “за користування електроопорами”. Водночас тут є певна колізія, адже стовпи стоять на землях, які належать ОТГ. І обленерго за оренду цієї землі громадам також не платить. До того ж у громадах нагадують, що більшість електроопор у сільській місцевості свого часу люди встановлювали власним коштом. Попри те, що платіжки за користування опорами в нацрегуляторі НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) немає, монополіст погрожує громадам, що демонтує стовпи, якщо ті не укладуть договори. Навесні обласна рада ухвалила рішення звернутися до національної комісії, аби припинити тиск на громади. Але керівники громад вважають, що ситуація може змінитися на початку 2022 року.

Шантаж і «китайські» попередження від «Полтаваобленерго»

Ще в лютому заступник голови Полтавської ОДА Євген Греков прокоментував ситуацію з лініями електропередач. За його словами, АТ «Полтаваобленерго» почало відправляти листи до органів місцевого самоврядування. У листах вимагали укладати договори на розміщення вуличного освітлення. Також підприємство попереджало: не буде відповідних договорів — мережі демонтують.

«Наразі питання розміру плати за розміщення вуличного освітлення не врегульоване нормами чинного законодавства. Ми повідомили про ситуацію, що склалася, Антимонопольний комітет. Звернулися з листом до Кабінету Міністрів України із проханням допомогти у врегулюванні ситуації, затвердженні методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об’єктів електроенергетики», — йдеться в публікації заступника.

Ще в лютому 16 громад області звернулися до депутатки облради Лариси Борисенко щодо питання сплати грошей за електроопори. 9 квітня на засіданні 4 сесії Полтавської обласної ради депутати ухвалили рішення звернутися до національної комісії та антимонопольного комітету щодо укладання договорів з АТ «Полтаваобленерго» на оренду електроопор.

poltavska-khvilia_xcwi/ltJwhS9Mg.jpeg

Під час сесії голова Полтавської облради Олександр Біленький сказав, що така реакція на тиск від «Полтаваобленерго» надходила від об’єднаних громад та органів місцевого самоврядування.

«Полтаваобленерго» — монополіст

Перший заступник Полтавського міського голови Валерій Пархоменко прокоментував, що опори встановлені на комунальній землі. Тому міська влада буде вести діалог із підприємством про сплату орендної плати за використання землі. За його словами, «Полтаваобленерго» — монополіст в області:

poltavska-khvilia_xcwi/q3Y-hS9Gg.jpeg
Валерій Пархоменко
«Така ситуація вже була, чому і зникло дротове радіо на території області. Адже зобов’язали сплачувати оренду за опори. “Укртелеком” не потягнув суму орендної плати, тому дротове радіо не працює. Я думаю, що треба шукати компроміс. Але специфіка монополізму в тому, що вони диктують свої умови. Тому монополісти користуються цим і не ведуть соціальний бізнес, а лише отримують прибуток».

Що кажуть у громадах Полтавщини

Голова Машівської громади Сергій Сидоренко розповів, що спершу «Полтаваобленерго» запропонувало тариф 15 грн за стовб. Тобто, за рік громада мала б сплачувати близько 650 тис. грн. Але згодом підприємство зменшило тариф до 3 грн. Відповідно загальна вартість за рік зменшилась до 130 тис. грн.

«Не можна сказати, що ця сума дуже велика, але 130 тис. грн можемо використати на школу чи на дитячий садок».
poltavska-khvilia_xcwi/uTgetIrGg.jpeg
Сергій Сидоренко

За словами Сидоренка, бюджет Машівської громади на 12,5 тис. населення становить 180 млн грн. Але сусідня Терешківська громада на таку ж кількість населення має бюджет приблизно 75 млн грн. Тому в громадах немає зайвих коштів на сплату оренди електроопор.

«Ми розуміємо, якщо цей договір ми укладемо, то наступного року сума може бути не 130 тис. грн, а, наприклад, 500 тис. грн. Як для Машівської громади, це можливо й не сильно “вдарить” по бюджету, але є громади, де бюджет набагато менший».

Тому голова Машівської громади має негативне ставлення до такого нововведення. Сидоренко сказав, що підприємство не має законної підстави вимагати кошти за електропори.

«В громадах інших областей немає такого, щоб за електроопори платили. Полтавська область, як пілотний проєкт. Зустрічалися з керівництвом «Полтаваобленерго». Кажуть, що це розпорядження керівництва, яке вони виконують».
poltavska-khvilia_xcwi/PfN0hIrGg.jpeg
Мирослав Носа та Олександр Біленький

Голова Градизької ТГ Мирослав Носа розповів, що за розрахунками, громада має сплачувати понад 760 тис. грн за рік (за тарифом 15 грн за опору). Тому цю суму громада не змогла б сплачувати. Після зменшення суми до 3 грн вартість річної оренди зменшилася приблизно до 200 тис. грн.

«Адміністрація антимонопольного комітету говорить про те, що ця сфера відносин не врегульована. Регулювання можливе в межах договірних відносин. На мою думку, це незаконно, адже “Полтаваобленерго” не має правовстановлювальних документів на електроопори. Якби ці документи були, то має оформлятися земля під такими лініями. Спекуляція була в тому, якщо не підписати договір на оренду електроопор, то “Полтаваобленерго” не підписує договір про постачання електроенергії».

Чим керується «Полтаваобленерго»

«Полтаватеплоенерго» з лютого і дотепер уникає будь-яких коментарів, щодо ситуації з оплатою за електроопори. На офіційні запити, видання «Полтавська хвиля» відповіді не отримало. Маємо припущення, що монополіст не розраховував на злагоджений спротив від ОТГ та обласної влади. Утім редакція залишає право за АТ «Полтаваобленерго» висловити свою позицію.

poltavska-khvilia_xcwi/0fF92IrGg.jpeg

Востаннє АТ «Полтаваобленерго» коментувало ситуацію ще у лютому виданню «Полтавщина»:

«Об’єкти вуличного освітлення в населених пунктах області переважно розміщені на опорах, які є власністю АТ «Полтаваобленерго». Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Таким чином, без згоди власника ніхто не може користуватись його майном. Оскільки об’єкти вуличного освітлення розміщені на опорах АТ «Полтаваобленерго», таке розміщення підлягає правовому врегулюванню сторонами, у т.ч. шляхом укладання відповідних договорів».

Також «Полтаваобленерго» вважає, що прямих норм законодавства щодо цих питань немає. Але існує нормативний акт, який регулює подібні правовідносини.

«Таким нормативним актом є Закон України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж». Цим Законом врегульовано відносини між власниками інфраструктури об’єкту доступу (АТ «Полтаваобленерго») та особами, які мають намір отримати доступ до інфраструктури об’єкту доступу, одним із яких згідно з абз. 12. ч. 1 ст. 1 Закону є опори ліній електропередачі».

Що зараз?

Голова Машівської громади Сергій Сидоренко та голова Градизької ТГ Мирослав Носа сказали, що нині «Полтаваобленерго» не порушує питання про сплату оренди за електроопори. Але Мирослав Носа вважає, що ситуація може змінитися на початку наступного року, коли громади укладатимуть договори на постачання електроенергії. Керівники ОТГ готові судитися з постачальником послуг, якщо до того часу НКРЕКП не врегулює ситуацію відповідними нормативними актами.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар