Як економити на платіжках: на прикладах полтавських ОСББ

За даними сайту Управління ЖКГ, у Полтаві створено 261 ОСББ. 10 вересня «Полтавська хвиля» відвідала 5 ОСББ міста. У кожному об’єднанні є своя родзинка, наприклад, встановлені камери відеонагляду, спортивні майданчики або облаштована система самостійного опалення.

Що таке ОСББ

ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) — це юридична особа, яку створюють власники квартир або нежитлових приміщень. Власники об’єднань самостійно утримують будинок.

Для створення ОСББ необхідно:

  • розробити проєкт статуту;
  • подати документи для реєстрації, а саме статус, протокол, реєстраційну картку та список членів ОСББ;
  • зібрані документи подати державному реєстратору.

Розваги, безпека, економія й тарифи

Дозвілля

ОСББ на вул. Героїв Сталінграду, 8а створили у 2016 році. У 16-поверховому будинку живуть близько 200 людей у 112 квартирах. Кожен мешканець будинку має сплачувати за обумовленим тарифом за утримання будинку. Тобто: електроенергію, прибирання, бухгалтерські послуги та ремонтні роботи. Спершу тариф становив 2,50 грн/кв. м, але згодом сума збільшилася до 4 грн/кв. м.

poltavska-khvilia_xcwi/2mrNobI7R.jpeg
Будинок на вул. Героїв Сталінграду, 80

За словами голови ОСББ Антоніни Дрозд, оскільки діти боялися гуляти прибудинковою територією, мешканці придбали та встановили 220-метрову огорожу вартістю близько 350 тис. грн:

«Наш будинок розташований біля прірви, біля ставків, де дуже багато наркоманів, безхатніх собак. Тому діти боялися гуляти. На загальних зборах ухвалили рішення про те, що будемо збирати кошти на встановлення огорожі. Гроші поділили по частинах і здали всі».
poltavska-khvilia_xcwi/jS7HobS7R.jpeg
Антоніна Дрозд

Також за зібрані кошти облаштували територію, зокрема встановили гойдалки, батут, настільний теніс, зробили волейбольний та футбольний майданчик для дітей та дорослих, облаштували місця для відпочинку.

«Якщо приїхати сюди після 17-ї години, то вільного місця взагалі немає. Дорослі грають у волейбол, малі діти стрибають на батуті, старші катаються, хлопці грають на футбольному полі, грають у теніс. Навіть приходять гратися з інших будинків», — сказала Дрозд.

Безпека

ОСББ на вул. Щепотьєва, 3А існує вже п’ять років. У 108 квартирах нині мешкають близько 200 людей. Щомісяця родина сплачує 4,30 грн/кв. м.

Голова ОСББ Лілія Якубовська розповіла, що жителі будинку неодноразово помічали спробу крадіжок. Відтак власним коштом створили систему відеонагляду. Камери почали встановлювати у 2017 році. Нині відеоспостереження працює біля будинку, на кожному поверсі в під’їзді та в ліфті.

«Бачили через відеокамери, що були спроби крадіжок. Злочинці ставили різні мітки, тому мешканці вирішили встановити камери», — сказала голова ОСББ Лілія Якубовська.
poltavska-khvilia_xcwi/hsHKoxS7R.jpeg
Лілія Якубовська

Також залізні вхідні двері до будинку замінили на скляні. За словами Якубовської, такі двері є більш енергоефективними та безпечнішими, адже кожен може побачити, хто заходить чи виходить із будинку.

Завдяки встановленню енергоефективних ламп жителі почали заощаджувати до 2 тис. грн. Голова ОСББ розповіла, що в планах відремонтувати під’їзд. Коштуватиме це близько 200 тис. грн:

«Використовуємо кошти із резервного фонду. Окремо коштів не збираємо. Наш будинок новий. Тому не можемо брати участь у фондах, адже будинку менш як 10 років».

Енергоефективність

З 2015 року в ОСББ на вул. Нечуя-Левицького, 21 працюють над енергоефективністю будинку. Спершу відремонтували покрівлю, замінили труби та почали ремонтувати будинок. Мешканці будівлі сплачують основний внесок 3,5 грн/кв.м та додаткові кошти для погашення кредитів.

Один із перших кредитів об’єднання взяло на встановлення теплових лічильників. У 2016 році ОСББ отримало кредит на ремонт покрівлі, у 2018 році — на заміну труб. У 2020 році об’єднання отримало кредит від фонду енергоефективності «Енергодім». Наразі реалізовують останній етап програми — утеплення стін.

«Зробили балансувальні клапани, встановили вікна в місцях загального користування і квартирах, встановили ІТП (індивідуальний тепловий пункт). Фонд обіцяє відшкодувати 70 % кредиту. Загальна сума відповідно до програми «Енергодім» коштувала нашому будинку 7 млн грн», — сказав голова ОСББ «Наш дім 21» Олег Зволинський.
poltavska-khvilia_xcwi/QlB2oxSng.jpeg
Олег Зволинський

Він зазначив, що за допомогою ІТП та спеціального датчика температури жителі будинку можуть відкоригувати кількість тепла в будинку. Тому, як приклад, максимальна платіжка в опалювальний сезон у 3-кімнатній квартирі становила 1 тис. 400 грн.

«Коли встановили лічильники й почали регулювати теплопостачання, ми мали економію близько 20 %. Минулої зими відбалансували теплопостачання в будинку й різниця в кімнатах складала не більше 1,5 градуси. Грубо кажучи, перенаправляємо гроші, які платили в «Полтаватеплоенерго», на відшкодування кредиту. Надалі будемо мати значну економію».

Диджиталізація

Будинок на вул. Полюсна, 10 збудували в 1991 році. Мешканці будинку створили ОСББ у 2017 році та сплачують тариф 3,80 грн/кв. м, ще 60 коп./кв. м на ремонтний фонд і 2,50 грн/кв. м для погашення кредитів.

За кредитні кошти у 2018 році в будинку встановили ІТП, реконструювали гаряче водопостачання та систему опалення. Після заміни вікон та дверей, почали працювати над утепленням фасаду будинку. Кредит об’єднання отримало за програмою «Енергодім». Фонд має компенсувати 70 % суми кредиту.

«Датчиками ІТП можна керувати через смартфон. Повністю замінили теплообмінник, встановили лічильники, насоси й облаштували циркуляцію гарячої води в підвалі. Відтепер у квартирах одразу біжить тепла вода й людям не крутять лічильники», — розповіла голова правління ОСББ «Полюсна 10» Ніна Науменко.
poltavska-khvilia_xcwi/64uLTxIng.jpeg
Ніна Науменко

Економія

ОСББ «Мирна 18» створили у 2016 році. Відтоді в будинку відремонтували 7 під’їздів, дах та встановили нові вікна. У 2019 році об’єднання теж узяло участь у програмі «Енергодім». У межах неї в будинку встановили 2 ІТП, замінили й утеплили труби опалення, встановили балансувальні клапани.

Завдяки облаштованій системі ІТП жителі будинку заощаджують від 10 до 50 % на опаленні:

«Зробили циркуляцію гарячої води, адже наш будинок дуже великий. Це дало нам зменшити платіжки за гарячу воду. ІТП — це дуже зручна система, яка дозволяє регулювати необхідну кількість тепла в будинку залежно від погоди й температури», — розповів голова управління ОСББ «Мирна 18» Сергій Бакша.
poltavska-khvilia_xcwi/mawlTxSng.jpeg
Сергій Бакша

І на останок

За словами голови ГО «Нова Полтава» Юлії Городчаніної, ОСББ дає можливість власникам будинку взяти на себе відповідальність за житло. Також об’єднання може змінити якість та комфорт проживання й економити на платіжках.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар