Як наздогнати програму навчання в сучасних умовах: поради
Українські школярі та студенти вже другий рік вимушені навчатися в стресових і дуже нетипових умовах: не тільки онлайн, а й з регулярними перервами через часті повітряні тривоги. Такі корективи, зумовлені війною, не могли пройти безслідно і для успішності. Багато вчителів та батьків помічають, що діти почали відставати та гірше засвоюють матеріал. Звісно, на це треба реагувати і вчасно приймати міри. Війна врешті решт скінчиться, а дітям треба буд йти по житті з набутим багажем знань. Чим він повніший, тим легше буде школярам і здавати іспити, і вступати до вишу.
Тож, щоб не гаяти час, треба вже зараз надолужувати програму та заповнювати пробіли в знаннях. Особливо це актуально зараз для тих школярів, які в 2024 році мають здавати ДПА, оскільки відповідна постанова вже прийнята Радою. Проте треба ефективно організувати цей процес. Допоможуть в цьому кілька порад, які за досвідом викладачів BUKI School допомагають наздогнати програму та підготуватися до іспитів.
Головні проблеми українських школярів на заваді до навчання
В умовах сучасного сьогодення дітям довелося зіткнутися відразу з трьома перепонами. Перша – дистанційне навчання. Цей формат вже досить знайомий школярам, оскільки був запроваджений ще в 2020 році через пандемію. Проте, не дивлячись на доступність технологій та досвід, по ефективності дистанційне навчання все ж поступається очному. Звісно, це негативно позначається на успішності, через що виникає потреба в додатковій підготовці до ДПА.
Друга проблема – відключення світла через обстріли енергосистеми України. В 2022-2023 роках вони відбувалися дуже часто, раптово і на невизначений термін. Такі ситуації призводили до пропуску уроків та, звісно, зниження якості засвоєння матеріалу.
Третя – повітряні тривоги та обстріли, через які багато дітей вимушені були регулярно переривати навчальний процес та спускатися в сховище. Тривоги трапляються по кілька разів на день і можуть тривати більше години. Зберігати концентрацію та навчатися в таких умовах надскладно, через що теж виникали проблеми з успішністю.
Ну і четверта – це вимушений переїзд за кордон в зв’язку з війною. Не дивлячись на це, багато українських школярів продовжили дистанційне навчання в рідних школах, поєднуючи його з навчанням в іноземних освітніх закладах. Навантаження на них при цьому зростало. Враховуючи на додачу ще й нестабільність психоемоційного стану дитини, закономірно, що батьки здебільшого намагалися не тиснути на школяра. В свою чергу, всі ці фактори призводять до зниження успішності та прогалин в знаннях.
Кожна з проблем – важлива, важка і негативно впливає на навчання. Але поточна ситуація така, що з ними потрібно миритися і в цьому році, та намагатися підготуватися до ДПА і наздогнати програму в умовах таких же реалій.
Важливе про ДПА
В 2023 році ДПА не проводилася. Проте все сьогодні Кабміном і МОН було прийняте рішення про відновлення державної підсумкової атестації. Більше того, закон про її проведення вже є і був прийнятий в першому слуханні. Тож, на відміну від 2023 р., в 2024 школярам доведеться складати ДПА.
Сам екзамен передбачає атестацію по українській мові, математиці та іноземній. Для учнів старших класів ще передбачена історія України.
На даний момент освітній комітет ВР в спільній з Міносвіти роботі, розробляє road-map щодо того, яким чином будуть відбуватися обов’язкові оцінювання школярів. При цьому враховуються і реалії, в яких вони навчаються.
Поради від викладачів, як надолужити навчання
Варіантів того, як заповнити пробіли в знаннях та наздогнати шкільну програму декілька. Всі вони мають певні плюси і особливості:
- Самостійна робота. Це найбільш доступний спосіб, але один з найскладніших. Самостійно дітям важко орієнтуватися в матеріалі, розібратися в помилках та загалом дотримуватися самодисципліни та організованості. Для дітей молодших класів обов’язковою умовою є залученість батьків, у яких, звісно, не завжди є час та наснага на домашнє навчання.
- Робота з репетитором. Найбільш ефективний спосіб, особливо якщо треба якісна підготовка, наприклад, до ДПА. Педагог виявить слабкі сторони і прогалини в темах, складе план занять таким чином, аби їх надолужити, буде контролювати прогрес.
- Курси по підготовці школярів. В них зазвичай розбирають теми, паралельні до шкільної програми. Тож, дитина не лише повторює та закріплює матеріал, а й заповнює прогалини в знаннях по пропущеним темам.
Підводячи підсумки зазначимо, що використовувати можна всі три способи. Але в будь якому випадку треба робити ставку на підготовку з фахівцем. Це важливо, бо лише педагог може оцінити поточний рівень знань та допоможе його підняти, якісно підготує до ДПА, НМТ та нового навчального року в цілому.