Як українські музиканти тримають фронт за кордоном: DakhaBrakha

Тридцяте листопада. Прага. Театр Арха. На сцені стоять інструменти. Довкола — натовп людей. Серед шуму чути різні мови. Відчуття, що тут зібралися люди, які так і не змогли побудувати Вавилонську вежу.

Серед присутніх — українці. Вони тут не просто так, не потрапили сюди випадково. Вони тут, бо на сцені виступатиме один з найвідоміших у світі українських гуртів — DakhaBrakha.

poltavska-khvilia_xcwi/fYG2LFK4R.jpeg

З початку війни квартет їздить світом із концертами. Але як насправді проходять за кордоном виступи українських гуртів, що вони говорять про війну ми не знаємо. Попри те у них надважливе завдання — робити так, щоб про Україну дізналося якнайбільше людей.

«Доброго вечора, ми з України». Цим, здавалося б, традиційним вітанням розпочинається концерт.

Здавалося б звичайний розважальний концерт. Та чи насправді це так?

Нашій читачці, яка була на заході вдалося поспілкуватися з француженкою Зоі Де Надаї, яка теж прийшла на концерт:

«Мій хлопець вперше був на концертів DakhaBrakha, йому дуже сподобалося, він зрозумів, чому концерт відбувається саме в цей особливий момент часу, що вони тут, щоб донести меседж, щоб закликати підтримувати Україну, особливо в європейських країнах. Він зрозумів, що це не було їх звичайне шоу. І після концерту вирішив купити квитки для себе та батьків, коли він повернеться до Франції, на концерт у Парижі, бо вони будуть там у рамках туру. Я ж давня і велика прихильниця цього гурту, і я розумію, що зараз час інший, і привід інший, і вони тут, щоб привернути увагу, донести думку. Я думаю, що дуже важливо, що вони це роблять. І я також звернула увагу, що на концерті було багато англомовної аудиторії, я вважаю, що це цікаво, як концерт збирає різних людей, як можна привернути увагу людей до України через такі концерти. І також кримськотаратська пісня була дуже важлива на концерті, бо вона створює обговорення серед людей, які до цього не знали про події, які відбулися раніше, наприклад у 2014 році. І перша частина концерту правда нова, і вона дуже професійно зроблена, бо вона породжує обговорення та дискусії на теми, які піднімаються гуртом на концерті».

Якщо ви хоч раз були на концерті гурту, то зрозумієте, що їхні виступи — це не просто розважальне шоу. Якщо не були — не зможу пояснити.

Після кожної пісні DakhaBrakha говорили про війну. Про те, що її розпочала росія. Свої треки присвячували захисникам, тим, хто помер під час війни, показували кадри зі зруйнованими будинками. Кожна графіка була присвячена тому, що нині переживає Україна.

Чехи, французи, українці, люди різних національностей і віросповідань реагували тишею. Вони розуміли все.

«Я ніколи не бачила, щоб так зустрічали український гурт. Люди їм підспівували», розповіла наша читачка, яка нині на стажуванні в Чехії.

Під час концерту музиканти сказали, що всі гроші, які зберуть за проданий мерч відправлять тим, хто постраждав від війни. А опісля на екрані з'явився к'юар код для тих, хто хотів задонатити.

«Там у натовпі у мене було відчуття, що я вдома, в Полтаві, прийшла послухати їх на "Віллу". Я йшла натовпом і шукала знайомих. І знайшла».

У кожного з нас нині своя боротьба. Хтось — ризикує своїм життям на нулі, хтось розповідає правду, працюючи у ЗМІ, хтось збирає кошти на потреби війська, організовує ярмарки, пече пиріжки на фронт, підтримує дітей під час уроків, їздить з концертами по світу і розповідає всім, хто винен.

Кожен з нас на своєму місці. Кожен з нас вистоїть. Ми всі — переможемо.

Дякуємо читачці Ірині, що поділилася враженнями з концерту і розповіла про культурний фронт українців за кордоном.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар