Яку роботу обрати полтавцям: хто отримуватиме найбільшу зарплатню, а хто втратить все

Ринок праці, зокрема український, переживає період адаптації. Люди втрачають роботу через війну, переживають через зменшення заробітку, підпадають під скорочення, закриття підприємств тощо. Таких причин можна назвати безліч. Тому, аналітики починають вивчати професії, які будуть актуальними надалі, а які залишаться у минулому. Наприклад, у звіті Future of Jobs 2023 йдеться, що попит матимуть будівельники, водії, вчителі. Водночас скорочуватимуть охоронців, продавців, касирив.

Що ж очікувати від українського ринку праці — розповідаємо у матеріалі.

poltavska-khvilia_xcwi/qbrbSSC4g.jpeg

Почнемо з актуальних даних західних аналітиків

У квітні 2023 року всесвітній економічний форум презентував звіт про професії майбутнього. Фахівці розповідають про те, який розвиток матимуть робочі місця протягом наступних п'яти років.

Аналітики дослідили понад 800 компаній, у яких працюють 11,3 мільйона робітників.

У звіті йдеться, що близько двох мільярдів працівників у світі працюють неофіційно. Більшість з них, а саме 70%, — працівники країн, що мають низький рівень доходу.

За оцінками аналітиків, протягом п'яти наступних років 83 мільйони робочих місць буде втрачено, а створено лише 69 мільйонів. У результаті глобальні ринки праці втратять 14 мільйонів робочих місць. Це близько 2%.

Найбільше під скорочення підпадатимуть працівники на адміністративних посадах, у сферах безпеки та торгівлі, а загалом це:

  • клерки з введення даних;
  • адміністративний персонал та. відповідальні секретарі;
  • працівники бухгалтерії;
  • охоронці;
  • дімробітники;
  • касири;
  • клерки матеріально-технічного обліку;
  • збиральники та фабричні робітники;
  • працівники поштової служби;
  • банківські касири;
  • продавці магазину;
  • фахівці з телемаркетингу;
  • працівники з обслуговування клієнтів;
  • менеджери з бізнес-обслуговування та адміністрування;
  • продавці від дому до дому (у полях), вуличні торговці, а також суміжні працівники.
poltavska-khvilia_xcwi/1Cc4NICVR.png

Проте паралельно зі скороченням, зростатиме кількість робочих місць у сферах освіти, сільського господарства та цифрової торгівлі.

poltavska-khvilia_xcwi/k-za6ij4g.jpeg

Що говорить статистика в Україні

Кількість вакансій, чисельність безробітних, попит та пропозицію у ринку праці в України відстежує Державна служба зайнятості (ДСЗ).

У червні службовці прозвітували, що найбільший відсоток вакансій припадає на підприємства переробної промисловості (17%). Далі — транспорт і пошта (10%), сфера охорони здоров'я та соцдопомоги (9%), держуправління та оборона (8%) та освіта (7%).

Водночас, станом на 1 червня кількість безробітних, які намагалися працевлаштуватися через ДСЗ, складає 321 тисячу людей.

poltavska-khvilia_xcwi/XaFYeiC4R.jpeg

Нині в Україні спостерігається нестача кадрів у 20 професіях: лікар, швачка, електромонтер з ремонту електроустаткування, інспектор (пенітенціарна система), слюсар-сантехнік, слюсар-електрик, токар, фармацевт, поліцейський (за спеціалізаціями), фрезерувальник, слюсар аварійно-відновлювальних робіт, монтажник радіоелектронної апаратури та приладів, ерготерапевт, електрик дільниці, лікар-анестезіолог, лікар фізичної та реабілітаційної медицини, машиніст екскаватора, машиніст залізнично-будівельних машин, електромеханік, практичний психолог.

poltavska-khvilia_xcwi/1PALemC4R.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/x_QnkZC4g.jpeg

Перевагу віддаватимуть фахівцям

Не менш важливим є питання, які професії будуть актуальними після перемоги у війні. На думку профорієнтологині Тетяни Муравлової, для відбудови будуть затребувані будівельники, архітектори, проєктувальники, інженери, дизайнери.

«Планується, що нові будівлі будуть оснащені, як і в Ізраїлі, броньованими під'їздами, сховищами задля захисту цивільного населення. Тому цінуватимуться перш за все фахівці, які зможуть працювати згідно передових стандартів», — говорить профорієнтологиня.

Економічне відновлення країни спричинить збільшення попиту на фахівців:

  • у сільському господарстві;
  • енергетиці;
  • IT-спеціалістів у різних галузях;
  • маркетологів (особливо у цифровій галузі);
  • фахівців у сфері логістики та транспорту;
  • менеджерів (особливо зі знанням англійської мови).

Також нових кадрів потребуватиме сфера безпеки. Тому зростатиме попит на професії військового, правоохоронця, спеціаліста з інформаційної безпеки, фахівця з оборонної промисловості.

Актуальними залишаться професії лікарів, зокрема будуть необхідні:

  • хірурги;
  • травматологи;
  • фізіотерапевти;
  • реабілітологи.
poltavska-khvilia_xcwi/rL6gNIj4g.jpeg

Шалений приріст у запитах на кваліфікованих психологів спостерігався ще від початку пандемії коронавірусу. Ба більше, ця потреба зросла з початком повномасштабної війни:

«Однією з найгостріших потреб з 2014 року залишається професія військового психолога, який володіє спеціальними знаннями та практичними навиками з надання психологічної допомоги військовим та їхнім родинам».

Без роботи не залишаться і соціальні працівники. Річ у тім, що розширюватимуться соціальні програми для літніх людей, людей з інвалідністю та осіб, які перебувають в складних життєвих обставинах.

Водночас затребуваними стануть освічені управлінці, службовці, політологи, адже модернізуватиметься державне управління.

«Слід врахувати, що українці за кордоном повернуться зі знанням європейських мов, що суттєво позитивно вплине на міжкультурні комунікації та інтеграційний процес в цілому».
poltavska-khvilia_xcwi/75AVkWCVR.jpeg

Українські будівельники затребувані в Європі

На будівництві не вистачає кваліфікованих працівників. Про це говорить директор полтавської будівельної компанії «КВП» Сергій Іващенко. За його словами, під час війни кількість робітників зменшилася. Нині на заводі працюють 230 людей та ще близько 100 будівельників.

«Під час війни частина працівників захищають нашу країну. Кваліфікованих працівників не вистачає. Але знаходимо варіанти як покращити продуктивність праці, налагоджувати нові технології, техніку, щоб не зменшувати продуктивність».
poltavska-khvilia_xcwi/l7TwPnC4g.jpeg
Директор полтавської будівельної компанії «КВП» Сергій Іващенко

У сфері будівництва наразі затребувані муляри, сантехніки, електрики.

На думку директора компанії, після перемоги в Україні збільшиться кількість вакансій, адже сфера будівництва матиме важливу роль у відновлені держави, відбудові приватних та промислових об'єктах.

«Попит збільшиться, але головне, щоб збільшилася пропозиція. Тому що європейські ринки також мають попит на будівельників з нашої країни. Там також зростатиме попит на наших працівників. Водночас наша компанія має плани щодо відбудови, а тому обов'язково збільшуватимемо кількість робочих кадрів».

Освіта = відбудова

Завдяки якісній освіті ринок праці поповнюватиметься кваліфікованими працівниками різних галузей. Однак, якісна освіта потребує якісних педагогів. Профорієнтологиня Тетяна Муравлова говорить, що війна показала, що недооціненість професії педагога має трагічні наслідки, адже небайдужі громадяни з проактивною позицією формуються завдяки надихаючому навчанню, рівному відношенню, в індивідуальному підході розкриття талантів та потенціалу, розвитку м'яких навичок тощо.

«Формування потужної освітньої бази через синхронізацію університетів з європейською системою навчання та оцінювання повернення додому працездатного населення здатне суттєво вплинути на відбудову країни на всіх рівнях».

Отож, для залучення висококваліфікованого персоналу до відбудови країни, на думку Муравлової, держава має підняти соціальний статус, престижність професії та гідну оплату освітян.

«Для максимально прискореної трансформації суспільства, освітою лише для дітей і підлітків не обійтися. Країні знадобляться викладачі народних шкіл для навчання дорослих».

Майбутнє за молоддю

Українські підлітки не виключають можливості повернутися на батьківщину після завершення навчання у ЗВО Європи, попит на які за останній рік збільшився. За даними профорієнтологині, відсоток підлітків, які обрали між українськими та європейськими вишами, складав 50/50. Нині 80% учнів обирають саме європейські вищі навчальні заклади за кількох причин. Це безпека, офлайн-заняття, покращений доступ до європейської освіти.

Якісна європейська освіта стимулює відтік молоді та працездатного населення України загалом. Муравлова каже, що це безумовно негативна тенденція для економіки країни:

«З іншого боку, Україна стійко тримає курс на європейську, євроатлантичну інтеграцію. Крок за кроком здобувається воля, свобода та а незалежність від руйнівного впливу залишків старої системи. Повернення молоді з європейською освітою та українських біженців з новим жииттєвим та професійним досвідом здатні прискорити євроінтеграцію країни в цілому».

Як зараз знайти роботу?

Авторка профорієнтаційного Telegram-каналу «ВТІЛЮЙ» Юлія Гаюк говорить, що популярні сайти з пошуку роботи поповнюються вакансіями. Ба більше, щомісяця їхня кількість збільшується залежно від регіону. Водночас підвищується зарплатня.

poltavska-khvilia_xcwi/AFXrvIC4R.jpeg
Юлія Гаюк

Шукати робочу можна на таких ресурсах:

Telegram-канали мають перевагу, адже можна самостійно писати про пошук роботи, а не переглядати всі вакансії, які надходять.

«Часто для полегшення пошуку в потоці повідомлень адміністратори використовують хештеги. Наприклад, у “ВТІЛЮЙ” можете шукати вакансії за хештегом #робота».

У LinkedIn можна шукати вакансії серед українського та європейського ринку праці. Крім того, роботодавець інколи самостійно пропонує роботу.

Нині експертка радить сміливо шукати роботу і за своєю спеціальністю, і за суміжною, і навіть змінювати рід діяльності. Можна спиратися на власне бажання та потреби.

Світчери

poltavska-khvilia_xcwi/pnEeDSC4g.jpeg

Процес зміни сфери діяльності називають «світчерство». Тобто, від англійської switch, що в перекладі — перемикач. Проте, вважається, що опанувати світчерство можуть лише сміливі, адже не так легко після 15 років спорту піти, наприклад, в інженерію. Отож — це кардинальна зміна, яка потребує не лише часу та бажання, а й фінансів, адже для опанування нової професії потрібно витратити гроші на навчання.

Що радить авторка Telegram-каналу «ВТІЛЮЙ», аби легше перенести зміну роботи:

  • не бійтеся. До зміни професії треба поставитися як до гри. Тут або пан, або пропав, але пропадає той, хто здається;
  • шукайте варіанти. На початку роботи йдете просто навпомацки. Десь можуть бути паузи, наприклад, через нестачу клієнтів. У такому випадку показуйте свою експертність у сфері роботи. Головне – не зупиняйтеся;
  • спілкуйтеся з людьми, які вже працюють у сфері, до якої прийшли. Не соромтеся запитати поради та дізнатися про помилки. Можете також підписатися на таких людей у соціальних мережах, щоб буквально оточити себе новою галуззю;
  • намагайтеся відразу напрацьовувати портфоліо та збирати відгуки. Це є головним ключем до серця роботодавця. До того ж, це стане вашою школою набуття досвіду;
  • не здавайтеся. Якщо робите все правильно, успіх точно буде. Треба бути внутрішньо впевненим, що точно пощастить;
  • будьте готовими до неуспіху протягом роботи. Це нормально. Важливо те, як на нього реагуєте, чи аналізуєте та що робите далі;
  • пропонуйте свої послуги, коли будете до цього готовими. Але на початку варто усвідомлювати, що багато доведеться працювати на волонтерській основі.

І запам'ятайте, найголовніше, що потрібно показувати роботодавцям — це ваші навички, вміння та напрацювання. Так, звісно, освіта грає роль, але далеко не вирішальну.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар