Кисневе голодування у дітей — у криницях на Полтавщині виявили високий вміст нітратів

Держпродспоживслужба в трьох пробах питної води з криниць Полтавського району виявила перевищення вмісту нітратів.

poltavska-khvilia_xcwi/zLZBPhLVR.jpeg
Ілюстративне фото

Про це повідомили на сторінці Держпродспоживслужби Полтавщини.

Вживання води з таким складом може викликати метгемоглобінемію — кисневе голодування тканин. Нітрити з’єднуються з гемоглобіном та утворюють метгемоглобін, який «блокує» основну функцію гемоглобіну — перенесення кисню з легень в тканини організму.

Підвищену небезпеку вода з високим вмістом нітратів становить для дітей до трьох років, а особливо немовлят віком до одного року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на цій воді. Також чутливі до неї люди похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.

Вода з криниць, на відміну від водопровідної, зовсім не захищена від забруднення. Також неякісна вода може стати причиною поширення таких інфекцій, як вірусний гепатит, дизентерія, черевний тиф, холера.

Підвищений вміст нітратів у питній воді з криниці виявляють найчастіше поблизу господарств, де застосовують мінеральні чи органічні добрива.

Грунтові води часто забруднюються поверхневими стоками від СГ-угідь, надвірних туалетів, вигрібних ям, відходів від утримання тварин, обробки полів азотовмісними добривами. Все це є джерелами нітратів.

Як вберегтись від нітратів?

Аби попередити виникнення метгемоглобінемії, необхідно:

  • Не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Регулярно робити аналіз води.
  • Для приготування їжі використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану чи бутильовану.
  • Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо).
  • Колодязі не менше разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту та дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;

Кип’ятіння, відстоювання та значна частина побутових фільтрів не знижують вміст нітратів у воді, а інколи, навпаки, збільшують її токсичність.

«Так, в 2022 році перевищення вмісту нітратів виявлено в семи пробах питної води (шість – Полтавський р-н, один – Лубенський р-н), станом на 5 квітня 2023 року — у трьох пробах (Полтавський р-н)», — йдеться у повідомленні.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Роман Гежа

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар