А щастя справді в сантиметрах: що робити, коли лисієш

«У листопаді 2017 року я втомилася від темного кольору і наважилась на радикальні зміни: пішла до перукаря і підстриглася дуже коротко, «під хлопчика». Фото з того періоду не маю — зовсім не хотілося фотографуватися!», — розповідає полтавка Аліна Запорожець. Дівчина відрощувала волосся 4 роки.

«Я обрала шлях «з нуля». Перший час я просто чекала та робила масочки. Окрім цього, я постійно приймала і приймаю вітаміни і БАДи. Це підтримка організму в цілому, зокрема і волосся, і нігтів. У результаті вдалося відросити волосся за чотири роки. Але цікаво, чи можна було б швидше?», — розповідає Аліна.
poltavska-khvilia_xcwi/WDpZoPH7g.jpeg

Ще одна полтавка Дарія розповіла про іншу проблему: майже завжди ідеальне волосся взимку 2020 року почало плутатися, потьмяніло та взагалі було дуже неслухняне.

«Не допомагало нічого. Використала 1000 різних засобів, робила маски... Жодних результатів. Потім довелося зістригти половину довжини волосся, а це більше 50 сантиметрів! Тепер росте так повільно, і не знаю, що робити...»
poltavska-khvilia_xcwi/_hePTEH7g.jpeg
Волосся Даші до стрижки

Історії Аліни і Даші — не унікальні. Багато хто стикається із проблемами, пов'язаними із волоссям. Тож, що робити, коли волосся відростає або не тієї якості, як би хотілося, або ж так повільно, що доводиться воювати за кожен сантиметр? З цими питаннями «Полтавській Хвилі» допомогла розібратися косметолог з медичною освітою Наталія Бутенко.

poltavska-khvilia_xcwi/aVPwTPH7g.jpeg
Наталія Бутенко — лікарка і косметологиня

Навіщо нам волосся

Здорове та густе волосся — одна зі складових гарного зовнішнього вигляду і для хлопців, і для дівчат. Позаяк волосся чутливе до змін, які відбуваються в організмі, за їхнім станом можна визначити, що ж відбувається зі здоров’ям людини.

За словами пані Наталії, волосся діє як захисний бар'єр і зберігає тепло, оскільки повітря, захоплене між волоссям, огортає шкіру і не відпускає тепло.

«Коли ми робимо зачіску, то якось не дуже думаємо про роль волосся. Але коли з віком, після перенесеної хвороби, порушення харчування та з інших причин люди втрачають волосся, це дуже засмучує чоловіків і жінок. Чому не завжди можливо мати гарне волосся, чому не всі можуть відростити довгу шевелюру? Провідну роль тут відіграє генетика. Саме генетичні фактори є ключовими в тому, яке у людини буде волосся: пряме, в'юнке чи кучеряве, товсте чи тонке. Генетика не визначає в буквальному сенсі довжину, на яку волосся може вирости у конкретної людини, але від неї безпосередньо залежить здатність волосини до зростання», — розповідає пані Наталія.

Окрім цього, генетика впливає на густоту волосся. А з віком вона ще й знижується, оскільки голови розширюється, а фолікули стають меншими. Саме тому волосся випадає ще швидше.

«Термін придатності» волосся

Як зауважує пані Наталія, кожна волосина від моменту своєї появи з волосяного фолікула до моменту випадіння проходить три стадії:

  • Анаген — фаза зростання.
  • Катаген — фаза спокою. Волосина не росте, але ще підживлюється від волосяного фолікула, і її стан, відповідно, дуже залежить від загального стану організму.
  • Телоген — фаза «доживання». По суті, це волосся-мумія: волосина ще виглядає живою, але насправді основні життєві процеси припинилися. Це призведе до того, що через 3-4 місяці вона випаде.
«Випадання волосся — це нормальний, природний процес, який нікого не має лякати. Ненормально, коли з фолікули, з якої випала волосина, не починає рости нова. Або коли фаза зростання (анаген) коротшає настільки, що волосся вмирає і випадає, ледве встигнувши пробитися до поверхні шкіри», — зауважує пані Наталія.

Чому волосся випадає

«У нормі анаген триває від 2 до 6 років. Природно, чим довше ця фаза, тим більше встигає відрости волосся. Тривалість фази зростання має складну генетичну основу. Однак треба розуміти, що зовнішні чинники: гормональний фон, прийом ліків (особливо хіміопрепаратів), зовнішні агресивні дії, а так само неправильне харчування, сон, часто перемагають навіть дуже «хорошу генетику». До того ж чисто візуальне сприйняття «густого» або «рідкого» волосся часто обумовлено не кількістю, а його товщиною і щільністю», — каже лікарка.
poltavska-khvilia_xcwi/Kv-rTENng.jpeg
Облисіння може спричинити ціла низка різних факторів

За її словами, одна з найпоширеніших причин випадіння волосся — нестача певних вітамінів, а саме групи B, D, жиророзчинних вітамінів і таких мікроелементів, як цинк, залізо. Окрім цього, на стан волосся впливає постійна тривожність і недосипання, особливо у жінок. Так само впливає і погане харчування.

«Про важливість правильного харчування чули всі, як і про те, що важливо пити колаген. Але мало хто розуміє, що наші м'язи кістки, шкіра і сухожилля в основному складаються з колагену — найпоширенішого типу білка в організмі людини. Колаген складає 30-35% від усього білка в організмі людини. Колагеновий білок також відомий як сполучна тканина і відповідає за стабілізацію стану нашої шкіри і забезпечення руху і гнучкості суглобів. Крім того, колаген забезпечує еластичність судин. Дослідження показують, що добавки з колагеном мають багато переваг, до числа яких належить зменшення зморшок і позбавлення від целюліту, сяйво і зміцнення волосся», — розповідає пані Наталія. Додає, що часто клієнти скаржаться на погане волосся, готові терпіти біль мезотерапії і оплачувати дорогі ін'єкції, забуваючи про те, що одна з причин — це відсутність гарного харчування.
«Багато хто не їсть м'яса, риби, горіхів. Не п'ють воду. А потім ми спостерігаємо випадіння або тьмяність волосся. Звісно, у таких випадках можна зробити мезотерапію, і це дуже хороший помічник, можу сказати з особистого досвіду. Так, ця терапія допоможе відростити волосся, але все ж для збереження його необхідно кардинально змінити раціон та спосіб життя. І обов’язково звернутися до трихолога».

До слова, із останнього: як зауважує пані Наталія, до неї почали звертатися клієнтки, які почали втрачати волосся після того, як хворіли на коронавірус.

У такому випадку, дуже швидко допомагає повернути колишній вигляд зачіски мезотерапія.

Мезотерапія – це ін'єкційна процедура, яка передбачає введення під шкіру спеціальних косметичних коктейлів. У них додають лікувальні препарати, вітаміни, мікроелементи та інші компоненти, що сприяють відновленню волосся. Завдяки прицільному введенню препарату, а також ефекту голкотерапії така процедура забезпечує високу ефективність. Мезотерапію застосовують навіть при алопеції.

До слова, тенденцію до втрати волосся після того, як людина перехворіла на коронавірус, спостерігають в усьому світі. Так, про це вже повідомили The New York Times. Видання повідомило, що лікарі спостерігають значне зростання кількості пацієнтів з аномальною втратою волосся, і на їхню думку, це може бути пов'язано зі стресом через коронавірус. The New York Times описує результати опитування про посткоронавірусні симптоми, яке провели серед понад півтори тисячі американців, які перехворіли на COVID-19. З них 423 людини підтвердили нетипову для себе втрату волосся.

Про які хвороби сигналізує волосся

І так, ви організували собі краще харчування, приймаєте додатково вітаміни групи В, спите по 7-8 годин на день та намагаєтеся не стресувати, а волосся все одно у не найкращому стані і продовжує масово випадати? Тоді причина захована значно глибше, ніж здавалося б.

«Дуже багато захворювань відбивається на волосі, але найчастіше це захворювання шлунково-кишкового тракту, брак вітамінів (в осінній і зимовий період). Також сюди ж належать анемії, які можуть бути спричинені різними факторами. Це ті, які стосуються всього організму. Є також захворювання по трихології, які призводять до втрати волосся. Це алопеція, різні запальні захворювання шкіри голови. У будь-якому випадку треба йти до лікаря і перевірятися», — радить полтавська лікарка Ольга Журавель.
poltavska-khvilia_xcwi/9T7QBEHnR.jpeg
Пані Ольга Журавель

Рецепти з інтернету — не панацея

Окрім «внутрішнього» догляду за всім організмом, часто застосовують ще і зовнішній. Це різноманітні шампуні, багато різних як «народних» і дешевих масок для волосся, які начебто врятують його та пришвидшать ріст.

«Полтавська Хвиля» не може їх радити. Оскільки більшість із них містить алергени: як-то яйця, мед, молокопродукти або навіть перцеві настоянки. Такі засоби догляду можна використовувати лише порадившись зі своїм лікарем та попередньо перевіривши їх на невеличкій ділянці шкіри на відсутність реакції.

Щодо професійного догляду, то полтавка-косметолог Яна Воскобоєва зауважила, що жодна процедура з волоссям, а також догляд не може проводитися просто так.

«Не всім підходять одні і ті ж засоби. Спеціалісти мають спершу перевірити ваш тип волосся, пігмент (якщо ви, наприклад, збираєтесь фарбуватися тощо, та шкіру голови. Окрім цього, слід повідомити майстра про наявні алергії. І тільки після цього він зможе підібрати необхідну процедуру», — повідомила пані Яна.
poltavska-khvilia_xcwi/cur8fENnR.jpeg
Пані Яна Воскобоєва

Саме тому, усе, що можуть порадити лікарі без попередніх відвідин алерголога та трихолога, слід добре харчуватися, мити голову в міру забруднення, не стресувати. Окрім цього, треба відвідувати ендокринолога та взагалі слідкувати за своїм здоров’ям.

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар