Коронавірус і вагітність: руйнуємо міфи
Коронавірусна пандемія за 2020 рік поширення світом обросла міфами та чутками. І, разом із літніми людьми та людьми з хронічними захворюваннями, ковіду бояться і вагітні. А, почувши такий діагноз, одразу впадають у відчай.
Проте чи насправді все настільки страшно? Кореспондент "Полтавської хвилі" поговорив із полтавським акушером-гінекологом Ольгою Журавель, аби розібратися — чи всім вагітним жінкам слід боятися коронавірусних ускладнень, і кому вірус буде дійсно дуже небезпечний.
Міф 1. Коронавірус набагато більш небезпечний для вагітної жінки, ніж для інших.
Правда: Коронавірусна хвороба небезпечна для матері, яка має супутні захворювання
"Організм жінки реагуватиме на вірус індивідуально. Тобто це означає, що одна жінка може захворіти, а інша — ні. Це пов'язано і з ослабленням імунітету, і з супутніми хворобами тощо.
Вагітні жінки не є більш чутливими до зараження Covid -19, ніж загальне населення. Але вагітні із супутніми патологіями і захворюваннями — як, наприклад, ослаблений імунітет, хронічні захворювання (цукровий діабет, онкологічні хвороби, хронічні захворювання легень) — матимуть значний негативний вплив на слабкі частини організму. Якщо ж жінка повністю здорова, захворювання пройде в легкій формі.
"Організм жінки реагуватиме на вірус індивідуально. Тобто це означає, що одна жінка може захворіти, а інша — ні. Це пов'язано і з ослабленням імунітету, і з супутніми хворобами тощо.
Я знаю про один випадок інфікування коронавірусом у жінки, яка захворіла на 34 тижні вагітності. Їй провели екстрений кесарів розтин із мертвонародженням. Але. Перед цим у неї зафіксували поліорганну недостатність із гострим респіраторним дистрес-синдромом, який потребував переведення жінки на апарат ШВЛ. Тобто, якщо ця жінка була б повністю здорова і захворіла на ковід — такого б не було. А так, як вона мала супутні хвороби і, щонайменше, два-три органи з недостатністю, лікарі не знайшли безпосередній зв'язок між коронавірусом та її завмерлою вагітністю", — розповідає Ольга.
Міф 2. Коронавірус небезпечніший для вагітних на останніх місяцях вагітності
Правда: Насправді особливо обережними необхідно бути у першому триместрі, оскільки саме тоді закладаються органи дитини
"Можна навести приклад даних щодо захворюваності грипом серед вагітних Австралії. Вони свідчать про те, що на пізніх термінах вагітності спостерігають різкий зріст випадків захворювань із тяжким перебігом, у порівнянні з ранніми термінами. Тобто при вірусних захворюваннях ризик для матері особливо підвищується в третій триместр вагітності.
Оскільки грип і Covid-19 майже однакові віруси, то можна застосувати таку статистику і для перебігу коронавірусної хвороби.
Саме тому сформувалася думка, що інфікування коронавірусом для вагітної небезпечніше в другому та третьому триместрі, ніж у першому.
"Якщо у жінки в першому триместрі була хоча б раз підвищена температура або симптоми застуди, то це вже група ризику. Бо саме підвищена температура дає масу ускладнень для плоду. Жінці може нічого не бути, а от для плоду це може нести великі ураження"
Але лікарі так не вважають. Оскільки саме в першому триместрі відбувається закладення всіх органів і систем плода. Тому це дуже важливий період. І якщо у жінки в цьому триместрі була хоча б раз підвищена температура або симптоми застуди, то це вже група ризику. Бо саме підвищена температура дає масу ускладнень для плоду. Жінці може нічого не бути, а от для плоду це може нести великі ураження", - розповідає Ольга.
Міф 3. Коронавірус підвищує ризики невиношування плоду
Правда: Цьому немає жодних підтверджень
"Сьогодні відсутні дані про невиношування чи ранньої втрати вагітності під час захворювання на Covid-19. Хоча вже минув рік, лікарі до цієї пори не досліджували ці випадки. Причина — низька кількість вагітних із підтвердженою коронавірусною інфекцією.
Наявні звіти досліджень про перебіги коронавірусної хвороби на перших тижнях вагітності не підтверджують залежність між хворобою та підвищеними ризиками невиношування та переривання вагітності як у перший, так і другий триместр.
Оскільки немає даних про внутрішньоутробне інфікування при Covid-19, вважається малоймовірним тератогенний вплив вірусу. Також відомі випадки передчасних пологів у жінок з коронавірусною хворобою. Передчасними вважаються ті пологи, які відбулися до 37 тижня.
Проте не доведено, чи це були пологи, які спровокував вірус, чи спонтанні пологи, які відбулися самі по собі. Щонайменше, в одному повідомленні було зафіксовано передчасний розрив плодових оболонок. Але він може статися і без впливу вірусу — це нормальне явище. Таке зустрічається у половини жінок.
Королівський коледж акушерства і гінекології пише, що немає жодного впливу коронавірусу на дитину.
Але, як відомо, Covid-19 впливає на судинну стінку — чи це буде артерія, вена чи капіляр. А плацента — це тимчасовий орган, що має велику кількість судин, які проводять через себе майже літр крові за хвилину. Отже, якщо вірус впливає на судинну сітку, то він негативно відбивається і на матері, і на дитині. Поки це не підтверджено практично, проте багато лікарів сходяться саме на цій думці", - зауважує Ольга.
Що слід робити вагітним, якщо вони інфікувалися
- Вагітним із підозрою або підтвердженим COVID-19, які не мають проявів захворювання чи у них наявні лише легкі симптоми захворювання, рекомендовано дотримуватися загальних рекомендацій.
- Вагітним із COVID-19, що мають тяжкий або затяжний перебіг хвороби, рекомендовано негайно звернутися до лікаря, що веде вагітність, медичної служби або до місцевого медичного закладу для отримання додаткової інформації та консультацій
"Оскільки дуже мало зафіксовано вагітних з коронавірусом, лікарі досліджували перебіг ГРВІ у цей період. Так, дитина матері з подібними вірусними захворюваннями може затримуватися у своєму рості. Тому рекомендується проводити кожні 4 тижні УЗД, аби переконатися, що дитина продовжує рости", - додає Ольга.
До речі:
Ізраїльські дослідники, повідомляють, що проведені спостереження доводять, що у вагітних жінок, які вакцинувалися від COVID-19, народжуються діти з наявними антитілами до коронавірусної інфекції. Утім, поки що не відомо, чи будуть ці антитіла постійними, чи тимчасовими. Наразі за такими дітьми продовжують вести спостереження.