Куди перенесуть імперські пам‘ятники в Полтаві?

17 жовтня відбулося перше засідання ініціативної групи, яка координуватиме демонтаж імперських пам'ятників у місті. До неї приєднався ініціатор законопроєкту щодо деколонізації України Микола Княжицький.

Законопроєкт зареєстрували 1 вересня. Одним з його ініціаторів є нардеп Микола Княжицький, який взяв участь у дискусії для обговорення пропозицій та змін до законопроєкту.

«Цей законопроєкт стосується багатьох сфер, зокрема пам'ятників, навчання, функціонування російської церкви. Ми вільна, незалежна країна і пам'яток спільному імперському минулому, які стоять по центру наших міст, бути не повинно», — розповів нардеп Княжицький.
poltavska-khvilia_xcwi/5ZFqX_IVg.png
Нардеп Микола Княжицький

Під час зустрічі нардепу показали кілька імперських пам'ятників Полтави: Монумент Слави, пам'ятник на місці відпочинку Пєтра I, пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну. Зокрема два останні пам'ятники місцеві активісти закрили блакитно-жовтою маскувальною сіткою.

«Цей пам'ятник встановлений у 1849 році. У цей період яскраво проявляється так звана "миколаївська епоха". Тобто, коли Микола I увійшов у повну силу, скульптори починають орієнтуватися не на загальну античну історію, які використовували всі імперії того часу: британська, австрійська, французька. Тобто це вже не ампір, який бачимо на Монументі Слави, а звернення до історії Москви, Московського царства як джерела влади», — розповів архітектор Артур Ароян про історію пам'ятника на місці відпочинку Пєтра I.
poltavska-khvilia_xcwi/aQ4ju_SVR.png
Артур Ароян біля пам'ятника на місці відпочинку Пєтра I

Днями міський голова Полтави Олександр Мамай прокоментував «Полтавщині», що він готовий піти з посади, якщо Верховна Рада ухвалить рішення знести пам'ятники. Під час зустрічі Княжицький відповів, що на державному рівні готові ухвалити закон:

«Мамай сказав, якщо буде ухвалено закон, то він піде у відставку. Ми зробимо все, щоби ухвалити закон і я думаю, що у вас буде інший міський голова. Адже в умовах війни захищати імперські пам'ятники і виступати з проросійськими промовами це не просто злочинно, а й аморально щодо всіх загиблих. Думаю, що ми вирішимо це на загальнодержавному рівні. Ми проти будь-якого вандалізму. Якщо ми цього не вирішимо, то люди самі це зроблять. Те, що робить Мамай у Полтаві, з моєї точки зору, це просто ганебно».

Вищезгадані пам'ятники не знищуватимуть. Докторка історичних наук Людмила Бабенко пропонує їх демонтувати та перенести на територію музею «Поля Полтавської битви»:

«Демонтаж і переміщення. Ось те, що має очікувати на ці пам'ятники. Наявність у Полтаві історико-культурного заповідника "Поле полтавської битви" логічно підказувало, що тут має виникнути або окремий майданчик, або місце в експозиції цих пам'яток. Моя особиста пропозиція тоді зводилася до того, щоб перед фасадом музею має бути поряд з Петром I пам'ятник гетьманові Івану Мазепі, імператору Швеції Карлу 12. Тоді це буде музей події, а не одного діяча і не перемоги однієї країни».

Також підтримує перенесення пам'ятників полтавець Олександр Ткаченко:

«Я за цивілізований підхід. Взяти обережно пам'ятники, перевезти на територію музею "Поля полтавської битви". Є цікаві концепції по зміні самого "поля битви" і зробити там щось по типу великої експозиції імперських пам'ятників».

Нагадаємо, що в Полтаві більше не горить «вічний вогонь».

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення: 4 коментаря

Написати коментар
  • И
    Игорь
    19 жовт.
    пускай княжицкий валит во Львов и сносит все что относится к периоду австровенгерской окупации Украины
    Відповісти
  • ЛБ
    Леонід Біленко
    Игорь
    20 жовт.
    Вас видає матєрно-бєсовскій язик масковскій !!! Ви релікт масковскава'' колоніалізму. Ваших предків тисячами ешелонів навезено в Україну після Голодомору-33 і до розвалу совка. Ви звикли відчувати себе вищим елементом в підневільній Україні і постійно диктувати нам як називати наші вулиці, які пам'ятники ставити і ''на каком прастітє язикє нам гаваріть'' !!! Ви не корінний народ, ви пришельці, кати, душителі і мародери України !!! Але ваш час закінчується. Все буде -- Україна !!!
    Відповісти
  • Н
    Наталія
    19 жовт.
    Усе в кращих радянських (показуха) та імперських ("потьомкінські села") традиціях. На зустріч з Миколою Княжицьким запросили переважно "вірних курсу партії", слухняних фахівців та активістів, які створили "теплу ванну" для депутата та потрібну картинку для ЗМІ. А правда полягає в тому, що переважна більшість полтавців середнього та старшого віку (а корінні полтавці - майже на сто відсотків) проти демонтажу (адже це - де факто - знищення) цих пам'ятників. Що партія, яку пан Княжицький представляє, декларує "європейські цінності", а всі мої знайомі європейці називають таку політику боротьби з пам'ятниками старовини "нездоровою небезпечною поведінкою" (це найбільш ввічливий коментар, інші - гірші). І - найогидніше тут - це постійні маніпуляції на загиблих, на захисниках, зомбування народу - заради чого? Кого ви переможете, знищивши архітектуру нашої Полтави? Ви такі ж параноїки, як путін, помішані на подіях та міфології давнини? За вами ганяється Мідний вершник Петра? Хто ж так прагне дестабілізувати нашу Полтаву? Той, хто насправді смикає за нитки псевдопатріотів, прагне насамкінець спровокувати обурення людей, спрямувати їхній негатив на руйнацію пам'яток, на внутрішній конфлікт - і зробити подарунок ворожій пропаганді, дискредитувати українців перед західними партнерами. Якщо ви думаєте, що на Заході всі за нас - на жаль, ні. Щодня доводиться вигрібати кал за нашими радикалами, виправдовувати Україну. ДумайТЕ, на чий млин ллєте воду, депутати від партії, за яку я тепер, після вашої нав’язливої боротьби з історико-культурною спадщиною Полтави, ніколи більше не проголосую.
    Відповісти
  • О
    Олексагндр
    Наталія
    20 жовт.
    Не відповідайте завсіх полтавців почитйте краще справжню історію України Полтаві потрібно змінютись накаще А російське все заборонити
    Відповісти