«Ми вам передзвонимо» — що робити ветеранам, яким відмовляють в роботі

Після повернення з фронту у військових відбувається процес інтеграції в суспільство. Одна зі складових цієї інтеграції — працевлаштування, проте під час цього процесу у ветеранів та роботодавців виникають певні труднощі. Часто роботодавці керуються стереотипами та бояться брати учасників бойових дій на роботу. Але чи мають право роботодавці відмовити та як діяти у такій ситуації. Про те чому демобілізованим військовим відмовляють у роботі та що з цим робити — розповідаємо у матеріалі.

poltavska-khvilia_xcwi/adELKqLSR.jpeg

Ветеранський досвід

Ветеран Сергій Гета до війська все життя працював кабельником-спаювальником. Після повернення до цивільного життя чоловік мав період реабілітації. Пізніше він вже не повернувся до колишньої роботи, а почав шукати нове місце. Сергій розповів, що перші дві співбесіди закінчилися відмовою:

«Уже я і медичну комісію пройшов, і все добре було. Коли я влаштовувався, мені спочатку казали, що все добре і беремо. А коли дізналися, що я воював і мав поранення, мені сказали, що я не підходжу. Я потім ще в одну фірму влаштовувався, то вони як побачили мій військовий квиток теж сказали, що я не підходжу, хоча у них вакансія досі відкрита».
poltavska-khvilia_xcwi/EViXFqLIg.png
Ветеран Сергій Гета

Та в результаті пошук роботи для ветерана закінчився успішно. Він працевлаштувався до компанії МХП, яка розвиває програму реінтеграції та реадаптації ветеранів  «МХП Поруч».  Наразі він працює на елеваторі у Яготині та адаптується до нового робочого місця

«Колектив сприйняв нормально. Розказали, показали та сказали навчатися, ну мені все зрозуміло. Поки що, все ще дізнаюсь та навчаюсь, бо я ще тільки три місяці, то ще не все знаю і вмію», — додає Сергій Гета.

Чому роботодавці відмовляють ветеранам

Військовий психолог Mental Hub Євген Лісений пояснює, що роботодавці можуть відмовляти ветеранам у роботі через суспільні стереотипи.

«Роботодавці не знають чого очікувати. Є такий стереотип, що всі ветерани мають у кишені гранату. Звісно, що роботодавці цього бояться. Бояться, як ветеран поводитиме себе в колективі».
poltavska-khvilia_xcwi/dD4OPgEIg.jpeg
Євген Лісений

Щоб побороти цей стереотип, психолог радить роботодавцям дотримуватися таких правил:

«Коли ви берете на роботу ветерана — спілкуйтеся з ним. Проведіть співбесіду та подивіться як він реагує на все. Якщо він не проти, запитайте, що пережив ветеран, адже якщо у нього була контузія, то роботодавець має бути готовим до різної реакції на гучні звуки».

Також він зазначає, що за необхідності на співбесіду можна запросити психолога, аби краще зрозуміти ветерана.

poltavska-khvilia_xcwi/QS45EgPIg.jpeg
Євген Лісений

За словами психолога, робота допомагає в соціалізації військових після повернення з фронту, проте поки не всі цивільні вміють правильно реагувати та сприймати ветеранів. Євген Лісовий пропонує колективу кілька правил, які допоможуть подолати стереотипи та налагодити зв’язок з ветераном:

  • Варто розуміти, що це такі ж люди, як і всі інші.
  • Поважайте та шанобливо ставтеся до них, як і до всіх людей.
  • Запрошуйте та долучайте ветеранів до усіх заходів.
  • Ставтеся з розумінням до різної реакції ветеранів на гучні звуки.
  • Якщо ветеран з інвалідністю і не може зайти до офісу або будівлі, то запропонуйте йому допомогу. У разі відмови не наполягайте.
  • Висловлюйте вдячність: потисніть руку або просто скажіть військовому «дякую».
poltavska-khvilia_xcwi/viktERPIg.jpeg
Фото «Полтавської хвилі»

У Mental Hub, що знаходиться на вулиці Козака, 14 проводять безоплатні психологічні заняття та консультації для військових та ветеранів.

Яка ситуація з працевлаштування ветеранів у Полтаві

У Полтавському обласному центрі зайнятості говорять, що випадків відмови ветеранам у роботі не було. Навпаки — центр зайнятості намагається працевлаштувати всіх військових, які цього потребують. У центрі консультують ветеранів щодо роботи, знаходять вакансії та допомагають оформити гранти на створення власного бізнесу.

«Я не знаю такого роботодавця, який би сказав ветерану, що він йому не потрібен. Тим паче зараз нестача трудових ресурсів, роботодавці зацікавлені навпаки у наданні робочого місця. Тим паче це люди повернулися, які здатні працювати та з великим досвідом», — говорить директорка центру зайнятості Катерина Клавдієва.

Для ветеранів з інвалідністю, які за медичними протипоказаннями можуть працювати не за всіма спеціальностями, у центрі зайнятості знаходять альтернативу.

«Хлопець повернувся, йому й операції треба ще робити, але він не бачить себе в інших професіях, окрім тракториста. Проте йому не можна відчувати вібрації. То роботодавець йому за велику суму купив антивібраційне крісло та спеціальне обладнання для трактора».
poltavska-khvilia_xcwi/pGZh53LSg.jpeg

Чи можуть роботодавці відмовити ветерану у роботі?

Юрист Veteran Hub Олексій Коновалов пояснює, що ветеранам можуть відмовити у роботі. Але не через їхній статус учасника бойових дій, адже це дискримінація при прийнятті на роботу.

«Наявність статусу ветерана війни не дає додаткових переваг при працевлаштуванні. Роботодавець може не взяти на роботу ветерана і це буде правомірно, якщо це не прояв дискримінаційної політики», — пояснює юрист.
poltavska-khvilia_xcwi/YqKcRZPIR.png
Олексій Коновалов

Що ж стосується ветеранів з інвалідністю, то їм відмовити у роботі можуть зокрема через медичні протипоказання.

«Роботодавець має враховувати, що згідно із частиною 6 статті 24 КЗпП забороняється укладати трудовий договір із громадянином, якому згідно з медичним висновком запропонована робота є протипоказаною за станом здоров’я», — зазначає Олексій Коновалов.

Куди звертатися у разі відмови?

Якщо ж вам відмовили через статус ветерана війни, то варто зробити наступні кроки:

1. Подати звернення про притягнення до адмінвідповідальності роботодавця за необґрунтовану відмову. Якщо цей факт буде доведений, то до роботодавця може бути застосовано відповідальність у вигляді штрафу в розмірі мінімальної зарплати.

2. Звернутися до суду з вимогами:

  • визнати незаконною відмову у неприйнятті.
  • зобов'язати укласти трудовий договір.
  • стягнути оплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу з відрахуванням обов'язкових платежів до державного бюджету.

Разом з тим, ветерани мають низку переваг у роботі. Це й про дисциплінованість та відповідальність за власні дії, про витримку та вміння опановувати власні емоції про здатність витримати значне тривале навантаження. Також ветерани вміють працювати у стресових умовах та швидко адаптуються до обставин.

Марія Тристан

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар