Мільйонний живий ланцюг: полтавці згадують День Соборності 1990 року. ВІДЕО

21 січня 1990 року понад мільйон українців вперше вийшли на вулиці своїх міст, щоб об'єднатися в єдиний живий ланцюг від Львова до Києва. Того дня до акції долучились і полтавці.

Полтавська делегація за різними свідченнями налічувала понад 50 учасників з Полтави та куточків області. Це були активні члени Українського народного руху і товариства "Просвіта", зокрема Микола Кульчинський та його син Роман, директор рашівської школи Олексій Бесарабов, вчитель історії лободиненської школи Анатолій Скаженик, родина Юревичів, правозахисниця Зоя Коваленко та інші.

poltavska-khvilia_xcwi/pnKLM3J7R.jpeg
Полтавська делегація

Проте у ті часи вийти на проукраїнський захід було непросто: радянські спецслужби затримували керівників організацій, які везли свої групи до Києва, зупиняли автобуси, знімали людей з поїздів. Та все ж, полтавській делегації таки вдалося дістатись до столиці.

Оскільки того дня до початку акції лишалося ще чотири години, полтавці вирішили прогулятися вулицями Києва.

poltavska-khvilia_xcwi/ZpuPnzxnR.png
Ганна КіященкоГ
«Ми тримали українські прапори, співали народних пісень, тоді вже вивчили слова гімну. Люди сприймали нас дуже позитивно, деякі навіть підспівували. Багато хто доєднувався до нашого гурту і потім всі дивувалися, яка велика делегація приїхала з Полтави», — згадує учасниця акції Ганна Кіященко.

Спеціально для цієї поїздки полтавці виготовили дві хоругви: одну з хрестом, а другу з написом «Полтава». Останню тримав Микола Храпач. Він розповів, що їхню делегацію всі вітали, з ними фотографувалися.

Сама акція розпочалася близько десятої години ранку. Полтавці стояли навпроти Михайлівського собору. Ганна Кіященко згадує: тоді вони вперше відчули, що вони "не якісь маргінали", і що вся країна налаштована на повернення до українства.

poltavska-khvilia_xcwi/vEawnzbng.png
Микола Храпач
«Ці емоції треба пережити. Це нас надихало і окриляло», — каже Микола Храпач.

На питання "чи не було страшно?" відповідає, що народ відчував зміни і страху вже не було. Хоча учасники акції помічали "сексотів", які робили замітки і фотографували. Пізніше, саме за цими даними історики зможуть визначити кількість учасників живого ланцюга.

Ми поцікавилися у Полтавців, що для них означає День Соборності України і ось що нам відповіли:

«Які б у нас не були традиції, звичаї, все одно ми один народ і маємо стояти один за одного».
«Ми неподільні».
«Це день поєднання українців, схід і захід разом. У час російської агресії це має бути актуально для кожного українця».
«І ми маємо продовжувати цю традицію».

Як повідомили в Інституті національної пам'яті, "живий ланцюг" 1990 року — це найчисельніша масова акція на теренах тодішньої Східної Європи. За даними комуністичних спецслужб, на вулиці українських міст вийшли понад мільйон українців. Вони тримались за руки, співали пісні, несли синьо-жовті прапори та плакати із закликами до об'єднання країни та нації.

Відтоді подібні акції щороку проводять у різних містах України, щоб вчергове нагадати про соборність та незалежність нашої держави.

Нагадаємо, що полтавців запрошують створити живий ланцюг до Дня соборності України.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар