Молодь дізналася, як принципи британця Роберта Піля змінюють роботу поліції в Україні

У рамках проєкту «Амбасадори безпеки: взаємодія молоді, поліції та громадськості» правоохоронці зустрілись з молоддю та представниками громад, які прагнуть глибше зрозуміти філософію взаємодії поліції із суспільством. Поліціянти розповіли про принципи охорони правопорядку в громадах і міжнародний досвід впровадження стратегії, спрямованої на побудову взаємодії між поліцією та громадою.

Основною спікеркою виступила Марина Зінюха, начальниця відділу зв’язків із громадськістю Управління патрульної поліції в Полтавській області, яка презентувала історичні основи та міжнародний досвід community policing – філософію або стратегію, спрямована на побудову тісних взаємовідносин між поліцією та громадою з метою підвищення безпеки та якості життя.

«Ця концепція передбачає тісну співпрацю та комунікацію між поліцією та громадянами, що дозволяє ефективніше розв'язувати проблеми безпеки, враховуючи потреби та особливості конкретної спільноти. Головною метою є спільне виявлення та розв'язання проблем у громаді.
Основна ціль поліції — запобігти правопорушенням, а не придушити їх за допомогою сили та жорстких правових покарань. Поліція не підлаштовується під суспільну думку про неї, а неупереджено дотримується закону. Ефективність поліції визначається відсутністю злочинів, а не видимими діями поліціянтів у боротьбі зі злочинністю.
У США поліційна діяльність розвивалася схожим чином, що і в Британії. У 1960-1970-х роках у США почастішали заворушення, зросла злочинність та погіршились відносини між поліцією та громадами. Високий рівень недовіри до правоохоронних органів вимагав нових підходів для забезпечення безпеки та правопорядку.
Починаючи з 1970-х років, поліцейські департаменти в США почали експериментувати з новими підходами, що включали активну участь громади в процесі підтримки правопорядку.
Одним із перших і найбільш відомих проектів було створення «Neighborhood Watch» (Сусідської варти), де мешканці разом із поліцією патрулювали свої райони, сприяючи профілактиці злочинності. Цей проєкт став прикладом успішної взаємодії поліції та громади», – розповіла Марина Зінюха.

Поліціянтка наголосила на важливості принципів Роберта Піля — дев’яти базових засад, що лежать в основі ефективної співпраці правоохоронних органів із громадськістю.

Роберт Піль – засновник сучасної поліції Лондона, відомий як «батько сучасної демократичної моделі поліції». У 1829 році Піль заснував Лондонську поліцію, базуючи її на дев’яти принципах, які підкреслювали важливість співпраці з громадою. Одним із ключових принципів було те, що «поліція — це громада, а громада — це поліція», а поліціянти — це лише члени громади, яким платять, щоб вони весь свій робочий день приділяли обов’язкам, покладеним на кожного громадянина задля суспільного блага.

Основні засади community policing відображені у Законі України «Про національну поліцію». Зокрема стаття 11 говорить про взаємодію з населенням на засадах партнерства, а стаття 68 дозволяє реалізовувати спільні проєкти з громадськістю. Тож проєкт «Амбасадори безпеки: взаємодія молоді, поліції та громадськості» є одним з прикладів такої співпраці.

Учасники обговорювали реальні кейси впровадження community policing в Україні, зокрема, як адаптувати ці принципи для покращення довіри до поліції та забезпечення безпеки в громадах. Практичні вправи допомогли учасникам побачити, як можна реалізувати ці підходи на місцевому рівні.

«Дякуємо всім спікерам і учасникам за активну участь і підтримку ідей охорони правопорядку в громадах, які допомагають розвивати довіру та співпрацю між громадянами та правоохоронними органами! Наші амбасадори безпеки не лише підвищили свій рівень правової культури, а й дізнались про можливості активної взаємодії з поліцією. Впевнена, що у них уже є ідеї нових проєктів з поліцією задля покращення безпекової ситуації», – зазначила керівниця Гендерного центру Полтавської політехніки Олена Дубинка.

Обговорення успішних практик продовжилось під час неформальної кави з поліціянтами, під час якої учасники обмінювалися ідеями для зміцнення безпеки у своїх громадах.


Ініціативу «Амбасадори безпеки» впроваджує Громадська організація «Спілка випускників ПОЛТНТУ» за технічного адміністрування ІСАР Єднання та сприяння Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту«EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні», фінансової підтримки Урядів Данії та Королівства Нідерландів.

Андрій Горб

Ще з рубрики: "Новини"