На квартиру в Полтаві доведеться працювати 6 років і віддати 63 зарплати

Придбати власну квартиру — мрія ледве не кожного полтавця. У цей же час, її реалізація коштує дуже дорого і багатьом містянам не по кишені.

«Полтавська Хвиля» вирішила підрахувати, як довго полтавцям доведеться відкладати кошти, аби придбати власну квартиру.

За даними Державної служби статистики, середня заробітна плата полтавця становить 13 397 грн.

За інформацією сайту OLX, квартири у Полтаві в середньому коштують:

  • Однокімнатна — первинний ринок: 850 тисяч гривень ; вторинний ринок: 750 тисяч гривень;
  • Двокімнатна — первинний ринок: 1 млн 200 тисяч гривень ; вторинний ринок: 850 тисяч гривень;
  • Трикімнатний — первинний ринок: 1 млн 500 тисяч гривень; вторинний ринок: 950 тисяч гривень.
Фото надало Novos Development.

Отже, «Полтавська Хвиля» підрахувала: полтавцю із середнім рівнем доходу доведеться відкласти на однокімнатну квартиру (первинний ринок) 63,4 свої зарплати — тобто збирати доведеться 5 років і 2 місяці. При цьому не витрачати гроші на житло, їжу, одяг, дозвілля тощо. На вторинний ринок трохи менше: 56 зарплат — 4,6 років.

Двокімнатну на первинному ринку — 89,5 зарплат упродовж 7,4 років. Вторинного — так само як і для нової однокімнатної: 63,4 зарплати або 5 років і 2 місяці роботи.

На нову трикімнатну квартиру доведеться збирати 9 років, а це 112 зарплат. На квартиру вторинного ринку — замалим не 6 років, і загалом віддати 71 зарплату.

Чи купляють квартири у Полтаві?

«Полтавська Хвиля» поспілкувалася із полтавською рієлторкою Яною Крейзе щодо того, чи купує молодь Полтави — вік від 18 до 35 років — квартири і якими програмами від забудовника користується.

«Частіше обирають нове житло, проте і вторинне купують чимало. За кількістю придбаних квартир, трикімнатні значно програють одно- та двокімнатним. Більше того, мало хто користується програмами від забудовника або президентською програмою “Доступна іпотека 7%”. Найчастіше — вносять повну суму», — розповіла Яна Крейзе.
Фото з особистого архіву Яни Крейзе

Як повідомляють на сайті Офісу президента, за умовами програми «Доступна іпотека 7%», об’єктом іпотеки може бути як квартира, так і приватний будинок не старший шести років. Кредит надається на строк до 20 років. Максимальна вартість об’єкта – 2,5 млн грн, а сума іпотеки – 2 млн грн. Перший мінімальний внесок – 15%. Іпотечна ставка – 7%.

Якщо ж не користуватися цією програмою, за словами рієлторки, наразі за іпотечними програмами від банків вторинне житло можна придбати з переплатою 12-13% відсотків в рік.

Фото від Novos Development.

Щодо новобудов, то там інша ситуація:

«Основна маса банків не дає кредити на житло на квартири у будинках, що тільки будуються. Не діє на такі квартири і “Доступна іпотека 7%” — для неї будинок має бути повністю зданий в експлуатацію. Але нас в Полтаві є два банка: “Укргазбанк” і “Полтавабанк”, які видавали іпотечні кредити на квартири у недобудовах від Комбінату Виробничих Підприємств».

Кілька слів про лізинг

Позаяк кредити в Україні почасти видають під непідйомні відсотки, існує ще одна можливість придбати квартиру. Мова йде про фінансовий лізинг нерухомості. Як визначають на сервісі для власників житла, це довготривала оренда житла, особливість якої в тому, що після завершення дії договору житло переходить у власність орендатора.

В Україні існує програма для медиків, вчителів, військових, поліцейських. Вони можуть придбати житло в лізинг під 5%. Про це 16 листопада заявляв міністр фінансів Сергій Марченко.

Умови програми:

  • відсоткова ставка по програмі лізингу - 5% річних;
  • авансовий внесок по лізинговій угоді - 0%;
  • строк угоди — до 20 років.

Як зауважують у Мінфіні, ставка фіксована на весь період дії договору та не залежить від жодних зовнішніх обставин.

«Придбати житло у рамках програми можуть громадяни України, які отримують заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету або місцевих бюджетів, а також особи, відомості про яких внесені до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Однією з умов є робота на поточному місці не менше 6 місяців», — додали у Мінфіні.

Розтермінування на житло: як це діє в Полтаві

Деякі забудовники пропонують розтермінування (в народі «розстрочку») на житло:

«У нашого забудовника діє спеціально пропозиція до кінця грудня: розтермінування без першого внеску та здорожчення квадратного метра. Ціна, при цьому, фіксована: від однокімнатної до трикімнатної квартири метр коштуватиме 1600$», — повідомляє Тетяна, представниця компанії Novos Development.
Фото від Novos Development.

Ще один полтавський забудовник «Комбінат виробничих підприємств» пропонує розтермінування на 9 місяців:

«Перший внесок становить 50%. Суму, що залишається, ділимо на рівні частини, які треба виплатити до завершення будівництва»

Нагадаємо, суд арештував ділянку на Героїв АТО, 81, де споруджують багатоквартирник

Ще з рубрики: "Соціум"