Наступного року у пенсіонерів Полтавщини підвищиться пенсія: коли чекати на виплати

Цьогоріч Уряд вніс зміни у систему виплати пенсій, аби підвищити виплати громадянам. Зокрема, у 2024 році з'явиться система балів, згідно з якою, пенсіонерам виплачуватимуть гроші. Крім того, наступного року передбачена індексація пенсій, а тому виплати зростуть відповідно до підвищеного рівня прожиткового мінімуму.

poltavska-khvilia_xcwi/8RAgvzOSg.jpeg

Про це 18 грудня повідомляє «Сіль».

Підвищення пенсій

Мінімальний розмір пенсії регулює розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Максимальний розмір пенсії — це десять таких прожиткових мінімумів. У 2024 році показник прожиткового мінімуму зросте.

Наступного року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність підвищиться з 2 тис. 93 грн до 2 тис. 361 грн. Отож, мінімальний розмір пенсії складатиме 2 тис. 361 грн. Максимальний розмір пенсії становитиме 23 тис. 610 грн, що на 2 тис. 680 грн більше, ніж у 2023 році.

Крім того, разом з підвищенням прожиткового мінімуму зростуть виплати за понаднормативний стаж з 20,9 до 23,6 грн. Самотнім пенсіонерам, які досягли 80 років та за висновком лікарів потребують догляду також підвищать доплату. Цій категорії громадян підвищать виплату з 837 грн до 944 грн.

Що змінилося цьогоріч

Як прокоментував адвокат Іван Хомич для «Фокус», зазвичай пенсії збільшуються разом зі зростанням прожиткового мінімуму, а отже з 1 січня. Проте цьогоріч ця система зазнала змін. Відповідно до держбюджету на 2024 року, перерахунок пенсій проводиться з 1 березня 2024 року разом із щорічною індексацією пенсій.

«Тому цього разу, згідно з приміткою в бюджеті, прожитковий мінімум зростає з першого січня, а пенсії, які до нього прив’язані, мають зрости з першого березня разом з індексацією», — прокоментував Хомич.

Зростуть зарплати, а отже пенсії

З 1 січня мінімальна зарплата підвищиться з 6 тис. 700 грн до 7 тис. 100 грн. З квітня зросте до 8 тис. грн. Тому пенсія для громадян, які досягли 65 років і мають 30 років стажу (для жінок) та 35 років стажу (для чоловіків).

Оскільки для таких пенсіонерів виплати мають становити не менше 40% мінімальної зарплати, відповідно розмір пенсії з 1 січня 2024 року зросте з 2 тис. 680 грн, а вже у квітні до 3 тис. 200 грн.

poltavska-khvilia_xcwi/U9CZIkOIg.jpeg

Коли й кому підвищуватимуть пенсії наступного року

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович пояснила, що пенсії перераховуватимуть у три етапи:

  • у січні 2024 року виплати підвищать тим, хто отримує мінімальну і максимальну пенсію;
  • у січні та липні 2024 року перерахують пенсію тим, хто отримує мінімальну пенсію в 65 років із повним страховим стажем. Тобто, це чоловіки, які мають 35 років стажу, і жінки зі стажем 30 років;
  • у березні 2024 року пенсії підвищать усім, чиї пенсії мають індексувати за планом.

Нова пенсійна реформа

У вересні прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, у 2024 році Уряд запустить нову пенсійну реформу. ЇЇ мета, щоб кожен пенсіонер мав солідарну пенсію не нижче 30% його середньої заробітної плати протягом життя. Разом з накопичувальною складовою — це буде не менше 50%.

«У нарахуванні пенсій буде запроваджена бальна система. Вона вирівняє диспропорції між пенсіонерами, які давно вийшли на пенсію, і тими, хто зробив це нещодавно. Відповідно, виплати пенсіонерам, які виходили на пенсію раніше, підтягнуться до сучасного рівня», — прокоментував Шмигаль.
poltavska-khvilia_xcwi/iFvMSkdIR.jpeg

Система балів

За словами прем'єр-міністра, щомісяця працевлаштовані громадяни сплачують внесок до Пенсійного фонду. Ці кошти перерахують у бали відповідно до співвідношення між зарплатою людини та середньою зарплатою по Україні на той момент.

«Якщо ви платили внески із зарплати, яка є середньою по країні, — отримуєте 10 балів. Вище середньої по країні — отримуєте, наприклад, 12 або більше балів, менше середньої — 8 балів. Потім ці бали щороку будуть так само перераховуватись назад у пенсію відповідно до актуальної середньої заробітної плати».

Як пояснила Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович, умовно, якщо людина вийшла на пенсію у 2000 році, то їй вирахували пенсію згідно із середнім заробітком у грошовому еквіваленті 2000 року.

«Наприклад, у середньому було 300-400 грн, і від цієї суми вираховували, яку людина матиме пенсію. Але через те, що індексацію не проводили щороку, або навіть якщо її проводили, то вираховували коефіцієнт за 3 минулі роки, що занижує цю індексацію, і цю суму постійно не було проіндексовано на реальну вартість», — розповіла Міністерка.

Індексація пенсії

NV зазначає, що наступного року суттєво проіндексувати виплати не вдасться, адже на це потрібно близько 300 млрд. Натомість держава виділила 100 млрд грн. Тому сфокусуються на тих особах, які отримують найменші виплати. Це близько 60% пенсіонерів.

Загалом на соцзахист на 2024 рік виділили 469,4 млрд грн. За словами Міністерки соцполітики, цієї суми недостатньої, щоб повністю покрити той рівень інфляції.

«Але ми розуміємо, що сьогодні весь соціальний бюджет – це є підтримка наших міжнародних партнерів, тому мусимо дуже уважно розраховувати збільшення і покращення».
poltavska-khvilia_xcwi/dvYMSzdSg.jpeg

Прогнози Мінфіну

Згідно з листом Міністерства фінансів, на три роки спрогнозували такі розміри мінімальної заробітної плати:

poltavska-khvilia_xcwi/OPI7IzOIR.png

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар