Не соромтесь питати. Що має бути в клініці, де ви плануєте лікуватися під наркозом — чеклист

Обираючи клініку та спеціаліста для лікування з використанням наркозу, варто звертати увагу не лише на привітний персонал на рецепції та колір очей стоматолога. Будь-яке лікарське втручання під загальним знеболенням має бути безпечним для пацієнта. Це можливо лише за виконання певних умов, передбачених законом.

Буває приходиш у клініку, наче й лікар хороший, і відгуки тільки позитивні, але все одно закрадаються якісь сумніви. Остаточно розвіяти або підтвердити їх можна, перевіривши кілька простих пунктів.

Ми підготували чек-лист, аби ви завжди знали, що запитати в клініці, де вам або вашій дитині лікуватимуть зуби під наркозом.

Ліцензії

Пацієнт повинен бути впевненим, що клініка працює офіційно. Тож варто перевірити наявність відповідної медичної ліцензії. Її справжність можна встановити за допомогою реєстраційного номера на сайті МОЗ. Там же вказано чи дійсна ця ліцензія та які види діяльності передбачає. Особливу увагу слід звернути на пункти «Анестезіологія» та «Дитяча анестезіологія».

Для проведення загального знеболення обов'язково має бути ліцензія на всі наркотичні препарати. Заклади, які мають таку ліцензію, внесені до єдиного реєстру (Ліцензійний реєстр на право здійснення господарської діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів). За посиланням знайдете велику Excel-таблицю, в якій за допомогою ключових слів (адреса, назва клініки або номер ліцензії) можна перевірити, чи є дана клініка у реєстрі, а отже чи справжню ліцензію вам показали.

Анестезіолог має бути офіційно працевлаштований в цьому закладі, мати дійсний сертифікат на роботу, а також довідки про медичне та психоневрологічне обстеження.

На вимогу пацієнта клініка зобов'язана показати всі вище згадані документи

Обладнання

До обладнання робочої стоматологічної зали мають підходити як до операційної. Гельсінська декларація безпеки пацієнта в операційній, затверджена Міжнародним конгресом анестезіологів та визначає, що має бути в залі задля безпеки.

З усіма останніми оновленнями, операційна має бути оснащена монітором пацієнта, який показує п'ять основних показників:

  • артеріальний тиск;
  • частота серцевих скорочень;
  • температура;
  • пульс;
  • сатурація (насичення змішаної капілярної крові киснем).
Монітор пацієнта

Ці показники відображає будь-який стандартний монітор пацієнта базової комплектації. Такий моніторинг дозволяє своєчасно побачити розвиток критичного стану та запобігти йому.

При роботі в ротовій порожнині для безпеки пацієнта має бути апарат штучної вентиляції легень або наркозно-дихальна станція, яка зможе проводити заміщення дихання під час наркозу.

Не обов'язково використовувати інгаляційні анестетики в роботі, можна використовувати й тотальний внутрішньовенний наркоз, але інтубаційна трубка, захист дихальних шляхів і моніторинг дихання або його заміщення навіть в амбулаторних умовах — обов'язкові.

Для анестезіолога має бути виділене окреме місце з наявними медичними засобами для проведення безпечного лікування. У випадку загального знеболення в операційній також мають бути препарати для надання допомоги у разі виникнення критичного стану.

Наявність ліцензій передбачає наявність обладнання, але так буває не завжди. Якщо у клініці, наприклад немає монітора пацієнта, тоді варто засумніватися у справжності ліцензії. Однак навіть якщо вона дійсна, то за відсутності одного з вищевказаних апаратів, проходити лікування у такій клініці небезпечно.

Зберігання препаратів

Пацієнт не може прийти та подивитися де зберігають наркотичні препарати, бо це окрема сейфова кімната з сигналізацією. Наявність ліцензії вже є підтвердженням того, що медикаменти зберігають відповідно до державного стандарту та з дотриманням усіх вимог.

Умови зберігання перевіряють перед наданням ліцензії та протягом її дії з певною періодичністю. Структура, яка виконує контроль за обігом наркотичних і психотропних препаратів, може завітати до клініки у будь-який момент без попередження.

Переліцензування відбувається раз на п'ять років. Під час цієї процедури перевіряють не тільки наявність сейфової кімнати, а й ведення медичної документації згідно 494-го наказу Міністерства охорони здоров'я України (Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я).

Отож, підсумуємо. Спочатку варто перевірити наявність ліцензій, їх справжність і термін дії. Впевнитися, що наркоз проводитиме кваліфікований, офіційно працевлаштований анестезіолог. А також переконатися, що клініка має все необхідне обладнання для безпечного загального знеболення: монітор, апарат ШВЛ та набір препаратів для надання допомоги.

У наступних матеріалах разом з лікарями-стоматологами ми не лише розкажемо, а й покажемо як відбувається процес седації, та спробуємо його на собі, аби описати для вас власний досвід і поділитися враженнями.


Якщо у вас залишились питання, які ви хотіли б поставити безпосередньо лікарю, але не маєте змоги потрапити на консультацію вже зараз — ви можете залишити їх за посиланням. Ми обовʼязково запитаємо фахівця й опублікуємо їх в одному з наступних матеріалів.

Раніше ми розповідали, що може статися у разі несертифікованого наркозу: зниження тиску, зупинка дихання і навіть смерть.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Тексти"