Зниження тиску, зупинка дихання і навіть смерть. Наслідки несертифікованого наркозу

Хоча анестезіології вже майже два століття, досі існують недобросовісні фахівці, які працюють всупереч розробленим протоколам і рекомендаціям. Такі «спеціалісти» не цураються препаратів «з-під полички» та не дуже переймаються безпекою пацієнта. Що з цього може вийти читайте в нашому матеріалі.

poltavska-khvilia_xcwi/GBj9qTa4g.jpeg

У "донаркозну" еру віртуозна техніка оперування не рятувала пацієнтів від неймовірних мук. Відомо, що вперше наркоз застосував дантист Вільям Мортон у 1846 році в Бостоні. Він успішно використав ефір (інгаляційний анестетик) для знеболення під час операції. Після цього наркоз почали застосовувати в багатьох країнах.

poltavska-khvilia_xcwi/O2h1qTa4g.jpeg

Загальна анестезія – це стан, який полягає у відключенні свідомості, всіх видів чутливості, пригніченні рефлексів. У людини «вимикають» дихання, рефлекси, чутливість. Аби цей процес був безпечним, пацієнта підключають до низки апаратів, що підтримують життєві функції організму (наприклад, апарат ШВЛ дихає за пацієнта). Звучить лячно, але в сучасному світі загальна анестезія – більш ніж безпечна процедура. Насамперед тому, що поруч завжди стоїть анестезіолог, який все це контролює.

Але не у всіх стоматологічних клініках і кабінетах дотримуються встановлених правил. Чим це може бути небезпечно — відповідає лікар-анестезіолог «Професорської стоматології» Андрій Мяло.

poltavska-khvilia_xcwi/JccK3T-VR.jpeg

Чим небезпечні препарати для наркозу «з-під полички»?

Наркотичні та психотропні препарати підлягають суворому обліку, їх може використовувати лише навчений медичний персонал — лікарі-анестезіологи. Тільки вони можуть визначити адекватну дозу препарату, яка зможе підтримувати його дію. Якщо ввести трохи менше за необхідну дозу, то пацієнт або не буде спати, або відчуватиме біль. Якщо ввести більше, ніж потрібно, то у результаті може бути зупинка дихання, зниження артеріального тиску, і навіть смерть.

Основний препарат, який використовують у стоматології — це пропофол. Всі ми знаємо поп-короля Майкла Джексона. Він помер від депресії, викликаної пропофолом. Співак страждав від безсоння, і хтось йому призначив цей препарат. Він короткочасної дії, але внаслідок недозованого введення у Джексона зупинилося дихання.

Усі препарати суворого обліку видаються тільки за спеціальною процедурою. Звичайна людина не може зайти в будь-яку аптеку та купити їх, бо вони там не продаються навіть за наявності рецепта. Клініка подає вимогу до державної аптеки, яка має дозвіл продавати такі препарати та за спеціальною формулою вираховує необхідну кількість ліків. Далі ці медикаменти привозить спеціальна машина з необхідним обладнанням і водієм, який має ліцензію.

Звідки беруться неліцензовані препарати я не знаю, скоріше за все це списані медикаменти. Ми не можемо знати, як він зберігався, який був температурний режим, в якій кишені його привезли. Тобто ми вже не знаємо, які хімічні процеси у ньому відбулись і якою буде реакція організму. Той самий пропофол, наприклад, потребує високого рівня стерильності під час зберігання та використання. Недотримання цих норм врешті решт призводить до розвитку різних ускладнень у пацієнта.

Якщо під час загального знеболення не проводити інтубацію?

Згідно з міжнародними стандартами робота у ротовій порожнині має відбуватися обов'язково із захистом дихальних шляхів. Тому що ризик розвитку асфіксії, тобто потрапляння у дихальні шляхи будь-чого, дуже великий. Це може призвести навіть до вкрай трагічних результатів. По-друге, робота під загальним знеболенням завжди супроводжується депресією дихання, тобто його частота та глибина знижуються. Навіть подача кисню через носові канюлі не запобігає розвитку гіпоксії (Киснева недостатність або гіпоксія – це зниження рівня кисню в окремих зонах або в організмі в цілому).

Сатурація, яку іноді міряють підносним пульсоксиметром, які накупили в переході, може бути 100, але рівень вуглекислого газу в крові може бути дуже високим. І це призводить теж до тяжких наслідків. Простими словами, людина почне задихатися.

У такому випадку проводиться екстрена інтубація, але вона дуже відрізняється від планової та небезпечна тим, що є вірогідність травматизації дихальних шляхів, розривів голосової щілини. Тому навіщо йти на такий ризик, якщо можна провести інтубацію на самому початку.

poltavska-khvilia_xcwi/AMNb3Ta4g.jpeg

Якщо наркоз робитиме не спеціаліст, а лікар-стоматолог?

Це вкрай небезпечна ситуація. Недарма кажуть, що кожен повинен займатися своєю справою. Анестезіолог проводить загальне знеболення, контролює всі процеси, які відбуваються в організмі пацієнта під час роботи, корегує в разі необхідності його стан і ні на що не відволікається.

Якщо стоматолог сам щось вводить, а потім починає лікувати зуби, він концентрується на роботі, а не на стані пацієнта. Людина під загальним знеболенням не може сказати чи боляче їй, чи дихає вона. Тому наркоз може проводити тільки кваліфікований медичний працівник, а саме лікар-анестезіолог.

Якщо у клініці відсутнє реанімаційне обладнання?

poltavska-khvilia_xcwi/1K72qoa4g.jpeg

Якщо клініка не оснащена медичною апаратурою для надання допомоги у випадку критичного стану, заборонено проводити загальне знеболення. Лікарі в такому випадку йдуть на ризик, знаючи наперед, що не зможуть у повному обсязі надати допомогу.

Звісно, у таких випадках викликають швидку допомогу, але той час, за який вона приїде, буде втрачений. У випадку критичного стану лікарі мають вжити заходів ОДРАЗУ.

Якщо у клініці немає післяопераційної кімнати й пацієнтів одразу відпускають додому?

У післяопераційній палаті відбувається контроль дитини або дорослого, бо всі препарати, які вводяться для загального знеболення, мають період напіввиведення. Тобто після закінчення їхнього введення, організм ще деякий час їх знищує.

У середньому в тих препаратів, які ми використовуємо, період напіввиведення від 30 до 60 хвилин. Протягом цього часу організм повністю знезаражує цей препарат. Для того, щоб відпускати пацієнта в повній безпеці після проведеного лікування, за ним треба цей час поспостерігати. Тоді ми можемо впевнитися, що препарати вже не працюють і в людини не буде відтермінованих ускладнень.

poltavska-khvilia_xcwi/yLnT3T-VR.jpeg

Нам не треба, щоб пацієнт приїхав додому, ліг спати та задихнувся. Також після наркозу може деякий час зберігатися запаморочення. Пацієнт може у цей період попити води й виникне блювання. Якщо він у цей час буде сонним, то не виключена аспірація — потрапляння тієї незначної кількості рідини з сумішшю шлункового соку у дихальні шляхи.

Чи можна проводити наркоз без моніторингу стану організму?

Це дуже небезпечно, бо монітор — наш помічник. Якщо ми знаємо, що з пацієнтом, як він себе почуває, тоді ми можемо провести загальне знеболення безпечно і комфортно для людини.

Якщо такого монітора немає, ми не знаємо, що відбувається в організмі та можемо невчасно дізнатися про якийсь критичний стан, невчасно надати допомогу. Знову ж таки, з усіма негативними наслідками.

poltavska-khvilia_xcwi/oGIoqo-4R.jpeg

Чи відомі вам випадки недбалості колег?

Я завжди наводжу в приклад ситуацію, яка трапилася у Києві кілька років тому. Машина прямо на майдані Незалежності збила кількох людей. Як потім виявилося, за кермом був чоловік після лікування зубів під загальним наркозом. Він сів за кермо й заснув. На жаль, постраждали люди.

Тому ми після лікування навіть дорослих не відпускаємо самостійно і категорично цього дня забороняємо сідати за кермо. Їх забирають друзі, дружини, куми, але самостійно вони з клініки не йдуть. Ми на цьому наголошуємо для запобігання неприємних випадків.


У наступних матеріалах разом з експертами та лікарями-стоматологами ми розглянемо більш детально, які ліцензії, сертифікати та обладнання мають бути в клініці, яка проводить лікування під наркозом, аби ви могли обрати для себе безпечний медичний заклад.

Якщо у вас залишились питання, які ви хотіли б поставити безпосередньо лікарю, але не маєте змоги потрапити на консультацію вже зараз — ви можете залишити їх за посиланням. Ми обовʼязково запитаємо фахівця й опублікуємо їх в одному з наступних матеріалів.

Раніше ми розповідали, що може статися у разі неправильного алгоритму роботи лікарів: «Дали укол і вона втратила свідомість»: жертви недобросовісних стоматологів.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення: 1 коментар

Написати коментар
  • І
    Ірина
    6 квіт.
    Всі останні трагічні події з дітьми у стоматологів сталися на заході України, чому? Тому що там жахлива корупція в медичних навчальних закладах!! Всі оцінки купляються! Батьки за кордоном заробили на диплом, потім купили місце в клініці, яке коштує не мало, а знань не було і не буде. Сама там навчалася, тому і знаю. Це був просто жах, як згадаю. Та це одна сторона, а інша це те що зараз Україна отримала багато закордонної допомоги, більша частина якої прострочена або вже на межі. І багато хто готовий застосовувати її безсовісно. Нажаль, сама це все спостерігаю навіть зараз бо працюю в поліклініці. «дарований» Лідокаїн, який прийшлося підколювати 9 разів щоб закінчити невелику місцеву операцію. Ібупрофен 500, який не справляється з головним болем, анестезія у стоматолога, від якої сильно піднявся тиск, жахливо боліла і гуділа голова, почервоніння і відчуття тепла в очах, піднялася температура, почалася тахікардія, яку я відчувала в горлі, задишка, закладеність вух. Такого зі мною не було у жодного стоматолога.
    Відповісти