Оренда приміщень у Полтавській області: чим вигідні онлайн-аукціони
З початку повномасштабного вторгнення в Полтавській області провели 439 аукціони з оренди комунального та державного майна через електронну торгову систему Прозорро.Продажі. Це дозволило бізнесу розвиватися, а громадам і державі – отримати до бюджетів необхідні кошти. Розповідаємо чому оренда державного і комунального майна через онлайн-аукціони – це зручно та взаємовигідно.
Державна електронна торгова система Прозорро.Продажі – це своєрідна вітрина, де держава та органи місцевої влади виставляють об’єкти, а бізнес може вибрати те чи інше приміщення, відповідно до своїх потреб. Оренда через державні е-аукціони – це можливість не лише ефективно управляти майном, а й залучати кошти під час війни до бюджетів громад.
Щонайменше 2,58 млн грн доходу – стільки бюджетам різних рівнів вдалося отримати за період з 24 лютого минулого року завдяки здачі в оренду комунальних та державних об’єктів на Полтавщині.
«Запроваджений понад три роки тому механізм оренди державного та комунального майна через онлайн-аукціони Прозорро.Продажі дав можливість громадам ефективно управляти своїми активами. Система онлайн-аукціонів побудована так, що ніхто не може вплинути на перебіг або результати торгів, кожен охочий може стежити за процесом, а ринкова ціна визначається через конкуренцію учасників. Водночас для бізнесу інструмент державних онлайн-аукціонів — це доступ до активів, які може виставити на торги лише держава або громада, чесне та відкрите змагання за обʼєкти та гарантії виконання угод», — зазначає Марія Захаренко, керівниця відділу взаємодії з органами влади АТ «Прозорро.Продажі».
Найконкурентніша боротьба розгортається довкола приміщень в адмінбудівлях або ж лікувальних закладах. Бо ті можуть мати додаткову цінність, окрім квадратних метрів: підведені комунікації, зручне розташування, можливість облаштування під офіс, аптеку або магазин.
У Кременчуці, наприклад, через електронні аукціони міська рада здала в оренду нежитлове приміщення на 85 квадратних метрів, тепер місцевий бюджет отримуватиме понад 26 тисяч грн щомісячно. В аукціоні за об’єкт боролися троє учасників. Внаслідок конкуренції між ними вартість, яка стартувала із майже 580 грн, зросла у понад 45 разів.
Ще один орендар – у Кременчуці, після аукціону сплачуватиме комунальному Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 майже у два рази більше, ніж стартова ціна - 5 330 грн щомісячно за користування приміщенням, де розміщена аптека.
На Полтавщині активи в оренду для бізнесу здають не лише громади, а й держава. Наприклад, регіональне відділення Фонду держмайна України здало в оренду за 6 600 грн на місяць нежитлове приміщення в одному із гуртожитків Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Короленка. Приміщення вже було облаштоване під перукарню – таким є і цільове призначення об’єкта.
На сайті системи Прозорро.Продажі є офіси, склади, промислові споруди тощо, які можна орендувати, зокрема, і на Полтавщині. Орендарі під свої завдання та виклики можуть обрати оптимальний варіант, відфільтрувавши регіон, стартову вартість, площу чи інші характеристики. Опісля кожен охочий може зареєструватися на одному з майданчиків, акредитованих в електронній торговій системі Прозорро.Продажі, та подати заявку на участь у торгах.
Оренда на державних онлайн-аукціонах – це win-win. З одного боку, громади та держава отримають інвестиції для оборони, відновлення та налагодження життя, зокрема у соціальній сфері. З іншого – бізнес має змогу знайти приміщення за ринковою ціною, прозоро конкурувати і зафіксувати вартість оренди на весь період.
За новинами та пропозиціями ринку зручно стежити на телеграм-каналі ФДМУ та на сторінках у Facebook Прозорро.Продажі та Фонд держмайна України.
*Цю статтю створено завдяки підтримці американського та британського народів через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Управління закордонних справ, Співдружності та розвитку (UKaid). Погляди авторів, висловлені у цих публікаціях не обов’язково відображають погляди USAID, уряду США, UKaid або уряду Сполученого Королівства.