Переваги навчання у військових навчальних закладах та подовження прийому здобувачів: інтерв'ю із заступником очільника Полтавського ТЦК та СП
В Україні триває набір на навчання до вищих військових навчальних закладів. Термін прийому документів подовжили на місяць. Про причини подовження прийому здобувачів вищої військової освіти та переваги навчання у ВВНЗ «Полтавській хвилі» розповів заступник начальника Полтавського ТЦК та СП, начальник сектору комплектування полковник Владислав Литовченко.
Продовження термінів вступу
Зараз, як і в цивільних вишах, військові вищі навчальні заклади мають вільні місця – в країні спостерігається недобір здобувачів вищої освіти. Тому на рівні Міністерства оборони було прийняте рішення про продовження термінів вступу до 30 серпня.
На навчання до ВВНЗ приймаються громадяни України віком від 17 до 30 років, які здобули повну загальну середню освіту та не мають офіцерського звання. Надавачі військової вищої освіти дотримуються гендерної рівності: на навчання приймають і чоловіків і жінок.
Звісно, що вступна кампанія була проведена, і кількасот вступників ми відібрали. Документи подавалися, кандидати йшли на випробування. Хтось успішно проходив, комусь не вистачало, наприклад, фізичних даних. Одна з головних вимог для вступу – найголовніша і найважливіша – це здоров'я людини. Зараз дуже багато питань по здоров'ю дітей.
Однак, якщо кандидат має велике бажання вступити до ВВНЗ та ще не в змозі виконати всі тестові завдання з фізичної підготовки – головне виконати максимум можливого. А фізпідготовку можна буде підтягнути під час навчання.
Яка ситуація склалася з недобором вступників
На ситуацію з недобором впливають одразу декілька чинників. Що стосується юнаків та дівчат, які після здобуття середньої освіти могли би вступити до вишів, то багато хто виїхав за кордон ще під час навчання у школах. Завершували 11-й клас дистанційно, і зараз з різних причин не поспішають повертатися в Україну. Звісно, головна причина – повномасштабне російське вторгнення. У когось зруйновані домівки, або їх міста окуповані російськими агресорами. Хтось із цих дітей успішно вступив на навчання до європейських університетів. Але правда в тому, що вступників в нашій країні зараз фізично набагато менше, ніж у попередні роки.
Також щороку, і це не секрет, під час вступної кампанії люди подають документи одразу в декілька навчальних закладів. Так навіть ті, що планували до нас, в процесі самого вступу передумали і пішли до цивільного закладу. Оскільки мають право подавати документи до п'яти ВНЗ. Куди вдалося пройти по балах – туди й пішли.
Певна частина юнаків вступили на військові кафедри цивільних вишів, щоб отримати цивільну спеціальність та первинне офіцерське звання «молодший лейтенант запасу».
Щодо потенційних здобувачів освіти більш старшого віку – то чимало з них вже проходять військову службу. Хтось пішов добровольцем – від 18 років чоловіки можуть підписати контракт на службу в лавах ЗСУ. Хтось досяг віку військовозобов'язаного та був мобілізований.
Є ще момент, що батьки не хочуть відпускати своїх юних дітей до військових вишів. Бо не бачать їх в майбутньому військовослужбовцями. А хтось відверто боїться відпускати дитину. Але ж потрібно розуміти, що російська війна триває. А курсанти протягом навчання до бойових дій не залучаються, та й навчання організоване з дотриманням усіх заходів безпеки.
Фахова вища військова освіта зараз, як ніколи, актуальна для молоді. Однією з вагомих переваг я вважаю те, що навчання у ВВНЗ дає можливість долучитися до лав Збройних Сил України не солдатом, а одразу офіцером, який має конкретний військовий фах. І, відповідно, інша роль в бою – це керування боєм, а не безпосередній вогневий контакт.
Звісно ж юнаки і дівчата, які сьогодні йдуть на навчання, не потрапляють до військових частин одразу – а лише після років навчання.
Для декого це може стати вагомим аргументом, адже якщо зараз вступити до вищого навчального закладу Міністерства оборони, то безпосередньо до війська можна потрапити не раніше ніж через 4 роки.
Умови вступу
Хочу нагадати, що з 1 вересня наступного року обов'язковою для студентів ВНЗ стане базова загальновійськова підготовка (БЗВП). Для чоловіків, які досягли 24-річного віку і не проходили курс БЗВП, вводиться базова військова служба, якою, по суті, замінили строкову службу.
Базову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни, про це йдеться у Законі України "Про військовий обов'язок та військову службу".
Для проходження базової військової служби направляються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі – добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку. Зазначені громадяни України можуть один раз обрати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24-річного віку.
Тобто, до 24 років чоловік має право визначитися сам, один раз прийняти рішення, коли буде проходити цю службу. І поки що ця тривалість – два місяці базової загальновійськової підготовки і місяць фахової в навчальному центрі.
Військову службу доведеться пройти усім без винятку чоловікам, які придатні до неї за станом здоров'я. Для військовозобов'язаних чоловіків у віці від 25 до 29 років, то тут переваги навчання у ВВНЗ взагалі очевидні.
Тому що при виборі піти до війська у званні солдата тут і зараз, або ще 4 роки навчатися на військового, обравши майбутню спеціальність, для тих, хто не хоче «сидіти в окопах» логічно обрати вступ до ВВНЗ.
Тим більше, що курсанти мають:
- безкоштовну вищу освіту;
- повний пансіон – безоплатне харчування та проживання;
- речове забезпечення – одяг та взуття на всі сезони;
- грошове забезпечення – стипендію незалежно від результатів навчання, а для тих хто вчиться на «добре» та «відмінно» стипендія підвищена. Крім того курсанти отримують винагороду за особливості проходження служби під час воєнного стану – майже 2,5 тисячі гривень.
Також курсанти мають соцпакет – щорічні відпустки, безкоштовне медичне обслуговування.
Як спосіб здобути вищу освіту, навчання у ВВНЗ також має ряд переваг перед цивільними вишами. Звісно, що кожен вищий військовий навчальний заклад по випуску видає диплом бакалавра міжнародного стандарту. Окрім того, разом з дипломом випускники, за бажанням, можуть отримати сертифікат про володіння іноземною мовою рівня В2.
Окрім того, термін навчання враховується у строк вислуги, і як робочий стаж. Такого зараз немає у жодному цивільному виші. Що важливо, випускники ВВНЗ одразу працевлаштовуються за фахом. Погодьтеся, не кожному випускнику одразу вдається без досвіду роботи знайти вакансію за своєю спеціальністю.
Випускники ВВНЗ також можуть отримати і військовий фах, і цивільну спеціальність. Наприклад, можна обрати фах військового журналіста, військового психолога, юриста чи фінансиста, або офіцера служби забезпечення.
Ці спеціальності цілком затребувані й у цивільному житті. Але не секрет, що роботодавці при розгляді кандидатур частіше віддають перевагу фахівцю з військовою освітою, аніж з цивільною.
Звертаю вашу увагу, що з початком повномасштабної російської війни проти України дещо змінилися і умови навчання у ВВНЗ. Насамперед вжиті заходи для збереження життя та здоров'я курсантів – місце розташування, проживання та навчання змінено, під час тривог заняття проводяться в укриттях.
Також досвід повномасштабного вторгнення вплинув на програму підготовки – навчання проводиться за найсучаснішими програмами, з урахуванням не лише досвіду Збройних Сил України, а й країн НАТО.
До того ж уже з цього року у вищих військових навчальних закладах розпочинається підготовка за новими спеціалізаціями:
- кіберзахист та кібервплив, системи та комплекси ведення кіберборотьби;
- кіберрозвідка, системи та комплекси спеціального призначення;
- міжнародне співробітництво у сфері оборони та воєнній сфері;
- управління діями підрозділів морських безекіпажних систем (комплексів);
- експлуатація та ремонт морських безекіпажних систем (комплексів);
- соціальна робота у Збройних Силах.
Прохідний бал за результатами НМТ для вступу в ВВНЗ дорівнює 100.
Крім закладів вищої освіти в системі Міноборони є коледжі сержантського складу. Для здобуття фахової передвищої освіти вступники на базі закладів повної загальної середньої освіти беруть участь у конкурсному відборі за результатами або національного мультипредметного тесту 2022, 2023 чи 2024 року, або сертифікатами зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року із двох конкурсних предметів (у будь-яких комбінаціях), або вступного випробування, форму й порядок проведення якого визначає заклад фахової передвищої освіти у Правилах прийому.
Для здобуття ступенів вищої освіти «бакалавр» вступники на базі повної загальної середньої освіти та освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра, беруть участь у конкурсному відборі за результатами або НМТ 2022, 2023 чи 2024 року, або сертифікатами зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року із трьох конкурсних предметів (у будь-яких комбінаціях), або вступного випробування, форму й порядок проведення якого визначає заклад освіти у Правилах прийому.
Вступники до військових закладів вищої освіти для здобуття ступеня вищої освіти «магістр» на базі ступеня вищої освіти «бакалавр» беруть участь у конкурсі за результатами єдиного вступного іспиту (співбесіди з іноземної мови) та фахового іспиту, форму й порядок проведення яких визначає заклад освіти у Правилах прийому.
Окрім надання до приймальної комісії сертифікатів НМТ 2022, 2023 чи 2024 років або ЗНО 2021 року, або складання вступних іспитів з конкурсних предметів, всі вступники на навчання до військових закладів освіти мають скласти іспит із фізичної підготовки. Також вони проходять професійно-психологічне обстеження та остаточний медичний огляд військово-лікарською (льотно-лікарською) комісією.
Набір до військових навчальних закладів
Станом на сьогодні триває набір до шести вищих військових навчальних закладів. Зокрема, це:
Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного пропонує такі напрямки навчання:
- командири механізованих, танкових підрозділів;
- командири артилерійських і інженерних підрозділів;
- фахівці з ракетних комплексів та артилерійської розвідки;
- військові культурологи та диригенти.
Військова академія міста Одеса навчає:
- командирів підрозділів десантно-штурмових військ, морської піхоти, військової розвідки;
- фахівців з продовольчого та речового забезпечення, транспортної логістики;
- фахівців з ремонту ракетно-артилерійського озброєння та збереження боєприпасів.
Київський Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут проводить навчання за спеціальностями:
- командир підрозділів військ зв’язку;
- фахівець з кібербезпеки та захисту інформації;
- спеціаліст з автоматизованих систем управління військами.
Житомирський військовий інститут імені С. П. Корольова випускає:
- фахівців з радіоелектронної боротьби та розвідки;
- спеціалістів з космічної розвідки, роботизованих систем;
- фахівців з захисту інформації.
Київський Військовий інститут КНУ імені Тараса Шевченка пропонує такі спеціальності:
- військовий журналіст, психолог, перекладач;
- фахівець з інформаційно-пропагандистського забезпечення;
- військовий юристи та фінансист.
Військовий інститут танкових військ НТУ «ХПІ» навчає:
- фахівців з експлуатації та ремонту бронетанкової техніки;
- командирів танкових підрозділів;
- спеціалістів з радіаційного, хімічного та біологічного захисту.
Нагадаємо, що торік у Полтаві створили ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою.
Подякуй авторам!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.