Рак підшлункової залози – небезпечний злоякісний стан, який може початися в будь-якій частині підшлункової залози. Близько 75% випадків цього типу онкологічних захворювань виявляються в голівці підшлункової залози.
Ракові пухлини цього типу можуть поширюватися на прилеглі лімфатичні вузли і слизову оболонку живота (очеревину). Аномальні клітини також можуть переміщатися через кровотік в інші частини тіла, наприклад, у печінку, докладніше можна подивитися за посиланням https://www.lissod.com.ua/ua/about-cancer/cancer-types/rak-podzheludochnoj-zhelezy/
Анатомія підшлункової залози
Підшлункова залоза – це довга, плоска залоза завдовжки близько 13-15 см, яка розташована між шлунком і хребтом. Вона поділяється на три основні частини:
- Головка – великий заокруглений кінець.
- Тіло – середня частина.
- Хвіст – вузький кінець, який розташований поруч із селезінкою.
Трубка, звана панкреатичною протокою, з'єднує підшлункову залозу з першою частиною тонкої кишки (дванадцятипалою кишкою). Інша трубка, звана загальною жовчною протокою, з'єднується з панкреатичною протокою і з'єднує печінку та жовчний міхур із дванадцятипалою кишкою.
Функція підшлункової залози
Підшлункова залоза виконує дві основні функції. Вона виробляє травні соки (екзокринна функція) і гормони (ендокринна функція):
- Екзокринна функція – підшлункова залоза є частиною травної системи, яка допомагає організму перетравлювати їжу та перетворювати її на енергію. Екзокринні клітини виробляють панкреатичні ферменти, які є травними соками. Протока підшлункової залози переносить ці соки з підшлункової залози в дванадцятипалу кишку, де вони допомагають розщеплювати їжу. Більша частина підшлункової залози складається з екзокринної тканини.
- Ендокринна функція – залоза також є частиною ендокринної системи, групи залоз, які виробляють гормони. Ендокринні клітини підшлункової залози виробляють гормони, що контролюють рівень цукру в крові, кількість кислоти, що виробляється шлунком, і швидкість засвоєння їжі.
Основні типи раку підшлункової залози
Існує дві основні групи цього типу онкологічних захворювань:
- Екзокринні пухлини – становлять понад 95% випадків раку підшлункової залози. Найпоширеніший тип називається аденокарцинома, і він починається в екзокринних клітинах, що вистилають протоку підшлункової залози. Менш поширені типи включають аденосквамозну карциному, ацинарноклітинну карциному, плоскоклітинну карциному і недиференційовану карциному.
- Нейроендокринні пухлини підшлункової залози – близько 5% ракових захворювань цього типу. Вони починаються в ендокринних клітинах.
Симптоми
Рання стадія раку підшлункової залози рідко викликає очевидні симптоми. Вони можуть не проявлятися, доки пухлина не стане досить великою, щоб уразити прилеглі органи або не пошириться.
Першим симптомом часто є жовтяниця. Ознаки жовтяниці можуть включати жовтувату шкіру й очі, темну сечу, бліді випорожнення і свербіж шкіри.
Жовтяниця спричиняється накопиченням білірубіну – жовто-коричневої речовини, що міститься в жовчі. Білірубін може накопичуватися, якщо злоякісне утворення блокує загальну жовчну протоку.
Інші поширені симптоми раку підшлункової залози включають:
- Втрата апетиту.
- Нудота з блювотою або без неї.
- Безпричинна втрата ваги.
- Біль у верхній частині живота, боці або спині, який може змусити вас прокидатися вночі.
- Зміна випорожнень, включно з діареєю, сильним закрепом або блідими, маслянистими випорожненнями з неприємним запахом, які важко змиваються.
- Здуття живота, відходження газів і відрижка частіше, ніж зазвичай.
- Нещодавно діагностований діабет другого типу.
- Втома.
Ці симптоми можуть також виникати за багатьох інших станів і не обов'язково означають, що у вас рак. Якщо ви стурбовані або у вас є постійні симптоми, зверніться до LISOD для діагностики.
Фактори ризику
Дослідження показали, що люди з певними факторами ризику більш схильні до розвитку раку підшлункової залози. До них найчастіше відносять:
- Куріння тютюну (у курців ризик розвитку раку підшлункової залози приблизно вдвічі вищий, ніж у тих, хто не курить).
- Ожиріння.
- Старіння
- Тривалий діабет.
- Тривалий панкреатит.
- Певні типи кіст у протоці підшлункової залози, відомі як внутрішньопротокові папілярні муцинозні новоутворення.
- Шлункові інфекції, спричинені бактеріями Helicobacter pylori (які також можуть призводити до виразки шлунка).
- Сімейний анамнез і спадкові захворювання.
- Вплив на робочому місці певних пестицидів, барвників або хімікатів.
Наявність факторів ризику не означає, що ви обов'язково захворієте на рак, але поговоріть зі своїм лікарем, якщо ви входите до групи підвищеного ризику.
Чи передається рак підшлункової залози у спадок?
У більшості людей з цим діагнозом немає сімейного анамнезу цього захворювання. Тільки близько 5-10% пацієнтів, у яких розвивається пухлина в підшлунковій залозі, успадкували дефектний ген, який збільшує ризик розвитку онкологічних захворювань у цій частині тіла.
Ви могли успадкувати ген із дефектом, пов'язаний із раком підшлункової залози, якщо:
- Двоє або більше з ваших близьких родичів (наприклад, батьки або брати і сестри) хворіли на рак підшлункової залози.
- У сімейному анамнезі є генетичне захворювання, таке як синдром Пейтца-Єгерса, сімейні гени раку молочної залози (BRCA1 і BRCA2), сімейний синдром атипової множинної меланоми, синдром Лінча і спадковий панкреатит.
Генетичне тестування спрямоване на пошук успадкованих дефектних генів, які можуть збільшити ризик розвитку деяких видів раку в людини. Пацієнти із сильним сімейним онкологічним анамнезом можуть звернутися до онколога для генетичної консультації. Своєчасна турбота про ваше здоров'я і лікування здатні захистити вас практично від будь-яких захворювань, включаючи рак. Не ігноруйте підозрілі симптоми, дотримуйтесь здорового способу життя – і на вас чекають попереду довгі роки життя.