Підвищення «мінімалки» = підвищення податків: чи вплине ріст ЄСВ на підприємців і працівників
1 грудня в Україні мінімальна зарплата зросла до 6 500 грн. Разом із «мінімалкою» збільшився розмір мінімального єдиного соціального внеску (ЄСВ).
Що змінилося з 1 грудня?
За інформацією ГУ ДПС, на початку року «мінімалка» становила 6 000 грн, а з 1 грудня зросла до 6 500 грн. Підвищення розміру зарплати вплине на кілька показників, зокрема мінімальний страховий внесок ЄСВ збільшився до 1 430 грн, позаяк мінімальний розмір ЄСВ складає 22% від мінімальної зарплати.
Відтепер максимальна величина бази щомісячного нарахування ЄСВ становить 97 500 грн. Максимальний розмір місячного ЄСВ з 1 грудня — 21 450 грн.
Важливо, що починаючи з грудня 2021 року ФОПи сплачуватимуть податки за підсумками четвертого кварталу 2021 року (до 19 січня 2022 року).
Хто має сплачувати ЄСВ?
Станом на 1 листопада у державній податковій службі України Полтавщини перебуває на обліку 15 тисяч 479 юридичних осіб і 17 тисяч 976 ФОПів. У 2020 році платники податків сплатили 3 177 924 грн єдиного внесу. Цього року ця сума збільшилася до 3 502 808 грн.
Платниками ЄСВ є роботодавці, зокрема:
- підприємства, установи та організації, інші юридичні особи;
- фізичні особи-підприємці;
- фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту);
- фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхування на інших підставах.
Підприємства поділяються на такі категорії:
- мікропідприємствами — чистий дохід від реалізації продуктів до 700 000 євро, середня кількість працівників — до 10 осіб;
- малі підприємства — чистий дохід від реалізації продуктів до 8 млн євро, середня кількість працівників до 50 осіб;
- середні підприємства — чистий дохід від реалізації продукції до 40 млн євро, середня кількість працівників до 250 осіб;
- великі підприємства — чистий дохід від реалізації продукції понад 40 млн євро, середня кількість працівників понад 250 осіб.
Погляд економіста
За словами фінансово-економічного оглядача Богдана Слуцького, громадяни, які отримували «мінімалку», сприймуть таке підвищення позитивно. Проте для роботодавців та ФОПів зростання ЄСВ — це навантаження на фонд оплати праці:
«В ухваленому державному бюджеті на 2022 рік ключові соціальні показники документу – мінімальна зарплата та прожитковий мінімум, до якого прив’язані майже усі соціальні допомоги та виплати, залишаються на низькому рівні».
З 1 жовтня 2022 року мінімальна зарплата зросле на 200 грн, тобто до 6 700 грн (220 євро). Також поступово зростатиме прожитковий мінімум для працездатних осіб. З 1 липня він зросте на 119 грн — до 2 600 грн (83 євро), а з 1 грудня – до 2 684 грн (86 євро) на місяць.
«Це найнижчі показники серед країн Європи. Наприклад, у сусідній Польщі, рівень заробітної плати втричі більший, ніж у нашій країні. Мінімальна зарплата там становить 610 євро, а прожитковий мінімум перевищує 400 євро», — розповів оглядач.
Реакція підприємців
За словами голови ГО «Підприємці Полтавщини» Євгена Диканя, усі підприємці міста будуть дотримуватися закону та сплачуватимуть податки. Дикань вважає, що підняття податків це ненайкращий варіант для підприємців:
«Будь-яке підняття податків у нашому місті й в країні не найкращий варіант для підприємців. Тим більш у такий тяжкий час. Однак якщо держава ухвалила, то звісно ми будемо в рамках чинного законодавства все виконувати, усі підприємці Полтави. Коли зарплатня зростає, то автоматично люди більше витрачають коштів».
Нагадаємо, що у 2021 році ФОПи отримали 2,7 млрд грн фінансової допомоги.
Також «Полтавська хвиля» писала, як забезпечити собі старість.
Подякуй автору!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.