Підвищення «мінімалки» = підвищення податків: чи вплине ріст ЄСВ на підприємців і працівників

1 грудня в Україні мінімальна зарплата зросла до 6 500 грн. Разом із «мінімалкою» збільшився розмір мінімального єдиного соціального внеску (ЄСВ).

poltavska-khvilia_xcwi/odudCzT7R.jpeg

Що змінилося з 1 грудня?

За інформацією ГУ ДПС, на початку року «мінімалка» становила 6 000 грн, а з 1 грудня зросла до 6 500 грн. Підвищення розміру зарплати вплине на кілька показників, зокрема мінімальний страховий внесок ЄСВ збільшився до 1 430 грн, позаяк мінімальний розмір ЄСВ складає 22% від мінімальної зарплати.

Відтепер максимальна величина бази щомісячного нарахування ЄСВ становить 97 500 грн. Максимальний розмір місячного ЄСВ з 1 грудня — 21 450 грн.

Важливо, що починаючи з грудня 2021 року ФОПи сплачуватимуть податки за підсумками четвертого кварталу 2021 року (до 19 січня 2022 року).

Хто має сплачувати ЄСВ?

Станом на 1 листопада у державній податковій службі України Полтавщини перебуває на обліку 15 тисяч 479 юридичних осіб і 17 тисяч 976 ФОПів. У 2020 році платники податків сплатили 3 177 924 грн єдиного внесу. Цього року ця сума збільшилася до 3 502 808 грн.

poltavska-khvilia_xcwi/9ox4Czong.jpeg
Кількість платників податків
poltavska-khvilia_xcwi/0jjHCkonR.jpeg
Скільки соціального внеску сплатили підприємці

Платниками ЄСВ є роботодавці, зокрема:

  • підприємства, установи та організації, інші юридичні особи;
  • фізичні особи-підприємці;
  • фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту);
  • фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхування на інших підставах.

Підприємства поділяються на такі категорії:

  • мікропідприємствами — чистий дохід від реалізації продуктів до 700 000 євро, середня кількість працівників — до 10 осіб;
  • малі підприємства — чистий дохід від реалізації продуктів до 8 млн євро, середня кількість працівників до 50 осіб;
  • середні підприємства — чистий дохід від реалізації продукції до 40 млн євро, середня кількість працівників до 250 осіб;
  • великі підприємства — чистий дохід від реалізації продукції понад 40 млн євро, середня кількість працівників понад 250 осіб.

Погляд економіста

За словами фінансово-економічного оглядача Богдана Слуцького, громадяни, які отримували «мінімалку», сприймуть таке підвищення позитивно. Проте для роботодавців та ФОПів зростання ЄСВ — це навантаження на фонд оплати праці:

«В ухваленому державному бюджеті на 2022 рік ключові соціальні показники документу – мінімальна зарплата та прожитковий мінімум, до якого прив’язані майже усі соціальні допомоги та виплати, залишаються на низькому рівні».
poltavska-khvilia_xcwi/Jpn4ZmTng.jpeg
Богдан Слуцький (Фото з фейсбук-сторінки)

З 1 жовтня 2022 року мінімальна зарплата зросле на 200 грн, тобто до 6 700 грн (220 євро). Також поступово зростатиме прожитковий мінімум для працездатних осіб. З 1 липня він зросте на 119 грн — до 2 600 грн (83 євро), а з 1 грудня – до 2 684 грн (86 євро) на місяць.

«Це найнижчі показники серед країн Європи. Наприклад, у сусідній Польщі, рівень заробітної плати втричі більший, ніж у нашій країні. Мінімальна зарплата там становить 610 євро, а прожитковий мінімум перевищує 400 євро», — розповів оглядач.
poltavska-khvilia_xcwi/QwV-6zTng.jpeg

Реакція підприємців

За словами голови ГО «Підприємці Полтавщини» Євгена Диканя, усі підприємці міста будуть дотримуватися закону та сплачуватимуть податки. Дикань вважає, що підняття податків це ненайкращий варіант для підприємців:

«Будь-яке підняття податків у нашому місті й в країні не найкращий варіант для підприємців. Тим більш у такий тяжкий час. Однак якщо держава ухвалила, то звісно ми будемо в рамках чинного законодавства все виконувати, усі підприємці Полтави. Коли зарплатня зростає, то автоматично люди більше витрачають коштів».
poltavska-khvilia_xcwi/mc6VWiT7g.jpeg
Євген Дикань (Фото з фейсбук-сторінки)

Нагадаємо, що у 2021 році ФОПи отримали 2,7 млрд грн фінансової допомоги.

Також «Полтавська хвиля» писала, як забезпечити собі старість.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Економіка"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар