Приречена народити? Сотні тисяч поляків повстали проти антиабортного закону

На вихідних Польщу сколихнули масові протести. Причина смерть через заборону абортів у країні.

poltavska-khvilia_xcwi/e7P2cic7R.jpeg

Що трапилося

В одному з польських міст померла жінка. Вона перебувала на 22 тижні вагітності, мала патологію плоду, але аборт робити в Польщі заборонено.

«Дитина важить 485 грамів. Поки що, завдяки закону про аборти, я мушу лежати. Вони нічого не можуть робити. Чекають доки помре, або щось почне діятись, а якщо ні, то в мене може початись сепсис. Пришвидшити нічого не можуть. Мусять чекати, доки перестане битись серце або щось почне діятись», – це повідомлення, які написала 30-тирічна Ізабелла своїй мамі з лікарні.

poltavska-khvilia_xcwi/BCB0cmcnR.jpeg
#Більшежодної — проти антиабортного закону в Польщі вийшли сотні тисяч людей

Ізабелла — пересічна полька, власниця перукарського салону в невеличкому містечку. Вона потрапила в лікарню тому, що на 22 тижні вагітності в неї відійшли води.

Лікарі підтвердили діагностовані раніше вади розвитку плоду та діагностували маловоддя, але аборту пацієнтці не зробили, оскільки боялись що їх дії буде визнано протизаконними. Тому сиділи чекали доки плід помре і вже потім вони почнуть щось робити.

Плід помер. Ізабелла теж, залишивши сиротою свою старшу дитину та вдівцем чоловіка.

Ця подія спонукала жителів польських міст вийти на вулиці. Учасники акцій по всій країні підтримують родину загиблої та висловлюють свій протест проти закону про аборти, який було прийнято в жовтні 2020 року. Протести відбуваються під гаслом #anijednejwięcej, що дослівно перекладається як #більшежодної.

poltavska-khvilia_xcwi/xHiQtm57R.jpeg

Раніше переривання вагітності було можливе після зґвалтування, за умови небезпеки для життя або здоров'я матері, або якщо діагностовано тяжку патологію плоду. Тепер же остання передумова більше не діє. Тобто і смертельно хворі діти мають народжуватися, навіть якщо у них немає шансів на виживання.

Такий підхід до абортів підтримує католицька церква Польщі, а також керівництво партії "Право і справедливість" (ПіС). 71-річний глава партії Ярослав Качинський — сам бездітний і неодружений переконує, що і смертельно хворі діти мають бути народжені, аби «бути хрещеними й похованими».

кадр із фільму "Пізній вечір"

Реакція держави

Міністерство охорони здоров'я Польщі у неділю, 7 листопада, випустило офіційну інструкцію із додатковими роз'ясненнями для лікарів нюансів законодавчої заборони абортів. У документі польський МОЗ підтверджує: в разі, якщо вагітність загрожує життю чи здоров'ю жінки, її медичне переривання буде законним.

Окрім того, у лікарні, де сталася трагедія, заявили, що прокуратура розслідує справу, однак «всі медичні рішення були прийняті з урахуванням правових положень і стандартів поведінки, що діють у Польщі».

poltavska-khvilia_xcwi/Q8iucicng.jpeg

Україна

У країнах, де дозволено аборти, їхня кількість стабільно зменшується. Інформування щодо контрацепції та підтримка материнства – найдієвіші методи боротьби з ними.

poltavska-khvilia_xcwi/t6tucmc7g.jpeg

В Україні аборти легалізовано. Юрист В'ячеслав Курило говорить:

Цивільний кодекс України та Закон України «Основи законодавства про охорону здоров`я» визначають, що:

  • операція штучного переривання вагітності (аборт) може бути проведена за бажанням жінки у закладах охорони здоров'я при вагітності строком не більше 12 тижнів;
  • у випадках, встановлених законодавством, штучне переривання вагітності може бути проведене при вагітності від 12 до 22 тижнів. У постанові КМУ № 144 від 15.02. 2006 р. «Про реалізацію статті 281 Цивільного кодексу України» закріплені підстави, за яких можна зробити аборт у період з 12 до 22 тижнів вагітності. До таких підстав відносяться, наприклад: туберкульоз, злоякісні новоутворення будь-якої локалізації, цукровий діабет, шизофренія та ін.
poltavska-khvilia_xcwi/g8l95icnR.jpeg

Проте періодично з’являються законопроєкти про заборону, які не отримують підтримки в парламенті.

Нардепка Марина Бардіна переконана, що аби уникнути абортів – варто проводити ефективну інформаційну кампанію серед населення, розповідати про методи контрацепції та працювати на рівні політики так, аби більшість людей з розумом підходили до планування вагітності.

poltavska-khvilia_xcwi/3EhSLmcng.jpeg

Замість висновків

Марія – полтавка. У неї уже є донька та чоловік. Коли жінка завагітніла вдруге – питань про те, народжувати чи ні навіть не виникало. Вона пройшла всі медичні скринінги, за всіма показниками плід був здоровий. Єдина проблема в тому, що лікарі пропустили патологію. Дитина народилася із синдромом Дауна.

Попри те що трава досі зелена, а небо блакитне, життя жінки змінилося. Тепер вона розуміє, що ніколи більше не повернеться на роботу, що до кінця свого життя піклуватиметься про хвору дитину (ім'я героїні змінено з етичних міркувань).

poltavska-khvilia_xcwi/R6hwtm5ng.jpeg

Право на життя має кожен – здоровий, хворий, народжений і ще ненароджений. Так само як і кожен повинен мати право вибору. Право розпоряджатися своїм тілом, право їсти здорову їжу, право витрачати гроші на власні забаганки або обирати місце для життя. Цивілізоване суспільство повинне враховувати це, і приймати та поважати вибір кожного.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Новини регіону"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар