«Привласнення гуманітарки» на Полтавщині — деталі справи від підозрюваної

11 листопада прокуратура Полтавщини повідомила про привласнення гуманітарної допомоги, яку надала іноземна організація. За версією слідства, «гуманітарку» привласнила директорка якоїсь агенції. Журналісти «Полтавської хвилі» провели власне дослідження та знайшли агенції, про яку йшлося в повідомленні прокуратури — Агенція регіонального розвитку Полтавської області «Офіс євроінтеграції». Нам вдалось поговорити з керівницею, яку звинувачують у привласненні майна, Вітою Клименко. Ми запитали про її версію та чи погоджується вона з тезами, які висловлює слідство.

Що говорить прокуратура

Почнемо з версії правоохоронців. Як пише Полтавська обласна прокуратура, цьогоріч, у травні директорка однієї з агенцій Полтавщини повідомили про підозру у привласненні ввіреного їй чужого майна. Правоохоронці повідомляють, що вказана особа не повідомила керівництво Полтавської військадміністрації про те, що отримала з-за кордону гуманітарну допомогу. Надалі жінка, за версією слідства, розпорядилася товарами на власний розсуд та з метою приховування протиправної діяльності підробила акт видачі гуманітарної допомоги одній із військових частин.

Поліціянти оцінили вартість гуманітарної допомоги у понад 200 000 грн. Йдеться про продукти, медобладнання, дитячий одяг, взуття, постільну білизну, засоби гігієни тощо.

poltavska-khvilia_xcwi/F53fBHOVg.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/ImKEfNd4R.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/w3rEfHO4g.jpeg

Наразі триває розслідування, а поліція інкримінує директорці одразу три кримінальних правопорушення:

  • привласнення чужого майна;
  • підроблення офіційного документа;
  • використання підробленого документа.

Хто є хто у цій справі

Нам вдалося дізнатись, що в повідомленні правоохоронців йдеться про директорку Агенції регіонального розвитку Полтавської області «Офіс євроінтеграції» Віту Клименко. А гуманітарну допомогу вона отримала від фундації «Українці в Нідерландах». Ми звернулися до Віти Клименко за роз'ясненням і вона погодилась розповісти про власне бачення цієї справи та свою версію перебігу подій, які передували врученню їй підозри.

Що таке фундація «Українці в Нідерландах»?

На сторінці фундації йдеться, що вони працюють над протидією наслідкам російсько-української війни. Фонд співпрацює з посольством України в Нідерландах.

Першочергово волонтери допомагають українцям, які постраждали від війни в Україні та за її межами. Також підтримують переселенців, надають громадські послуги. За весь час фундація відправила в Україну понад 460 тонн гуманітарної допомоги.

З Нідерландів до Полтави

Але залишимо цифри для сухої статистики та перейдімо до «головної підозрюваної». Віта Клименко очолює Агенцію, про яку йде мова з 2021 року. Засновниками цієї неурядової організації серед іншого є облдержадміністрація та обласна рада Полтавщини, тож працівники цієї структури підзвітні саме обласній владі. Віта Клименко говорить, ще на початку весни після повномасштабного вторгнення росіян вона отримала завдання від заступника голови Полтавської ОВА Максима Калініна знайти організації, які надають гуманітарну допомогу переселенцям, військовим та людям, які постраждали від війни. Маючи досвід роботи з зарубіжними проєктами, вона досить швидко знайшла партнерів у Нідерландах — організацію, засновану українською діаспорою, для якої донатять не лише українці, але й всі небайдужі громадяни цієї країни.

За словами директорки, для надання гуманітарної допомоги фундація вимагала листа від військової адміністрації, який зрештою підписав начальник ПОВА Дмитро Лунін. З цього моменту й почалася співпраця Полтавщини з нідерландським волонтерським рухом.

«Це дуже велика фундація, яка майже розгалужену систему, має декілька напрямків. Коли почалася війна, вони займалися допомогою українцям. Цю допомогу надавали не лише українці, які проживали в Нідерландах, а всі хто хотів долучитися до підтримки».
poltavska-khvilia_xcwi/UQg_BNOVg.jpeg
З листопада 2019 року до 24 грудня 2020 року Віта Клименко очолювала Департамент економіки та інвестицій Полтавської міської ради

У травні стало відомо, що перший гуманітарний вантаж їде до України. Закордонні друзі трьома фурами відправили для області близько 85 палет різної допомоги. Віта Клименко розповідає, що одразу повідомила про вантаж своєму безпосередньому керівникові — заступнику Луніна Максиму Калініну, адже такий обсяг вимагає великої кількості місця. Вся логістична робота з доставки вантажу лягла на Віту Клименко, тож вона мала повідомити куди саме водіям спрямовувати «передачку». Приїхавши на склади ПОВА керівниця агенції виявила, що місця для вивантаження та зберігання такої кількості допомоги там немає, про що їй повідомили й посадовці, які відповідають за склади.

«Я ще особисто поїхала на склад і запитала. Сказали, що (місця, — ред.) немає, бо зараз там перевантаження. Повідомила про це заступника, на що отримала відповідь: "Спробуй знайти склади, де можна розмістити цю гуманітарку". Потім мені заступник повідомив, що склади він вже знайшов».

Місце для розвантаження шукали скрізь, адже три машини вже були в дорозі. Начальник гуманітарного штабу області Максим Калінін зрештою сам знайшов власника одного зі складів, який погодився прийняти вантаж на своїй локації. Фури з допомогою приїхали в Полтаву 16 травня. Віта Клименко розповідає, що нідерландці передали величезну кількість необхідного як переселенцям, так і медикам, військовим: засоби гігієни, медичне обладнання, продукти, матраци, ліжка, інвалідні візки, подушки. Гуманітарну допомогу віддавали безпосередньо за потребами відповідно до усних розпоряджень Максима Калініна. Аби звітувати в адміністрацію та нідерландським партнерам Віта Клименко вела облік усього, що й кому передавали. Паралельно донорам відправляли фотозвіти про передані матеріали — військовим, волонтерам та в лікарні.

«Гуманітарка» під арештом

На початку червня Калінін повідомив Віті Клименко, що на складах з гуманітаркою проводять обшуки. Так вона дізналася, що правоохоронці відкрили кримінальну справу.

«Сказали, що відкрите кримінальне провадження в рамках того, що написана заяви голови (начальника Полтавської ОВА Дмитра Луніна, — ред.), що зникли три фури. Для мене було дивно, бо я все повідомляла заступнику голови».

Спершу директорка мала статус свідка. За словами Клименко, 7 листопада до неї зателефонував слідчий, який сказав, що її підозрюють в правопорушенні:

«10 (листопада, — ред.) з'явилася в поліції і була вручена підозра, з якою я повністю не погоджуюся. І не погодилася в додатку до підозри, де подала заперечення».
poltavska-khvilia_xcwi/sL_eBHO4R.webp
Віта Клименко очолює агенцію регіонального розвитку з липня 2021 року

Вже майже пів року величезна кількість гуманітарної допомоги з-за кордону знаходиться під арештом. Її описали та вилучили правоохоронці, і де вона наразі директорці агенції невідомо. Всю гуманітарну допомогу поліціянти оцінили 200 тисяч, але в агенції говорять насправді на складі було невиданої допомоги на значно більшу суму. Тим часом Віті Клименко суд обрав запобіжний захід — заставу в понад 200 000 грн. Наразі це рішення Віта Клименко оскаржує в апеляції.

Підроблений документ

Клименко розповідає, що фундація не зобов'язувала її вести облік переданої допомоги. Організація просила лише надавати фотозвіти та відгуки від військових на передовій. Однак для власного розуміння та звітності керівниця агенції все одно записувала кому та скільки гуманітарки зі складу передавали. А від військових просили підписувати акти приймання-передачі майна.

«Моє прізвище було прописане. Хто отримував — вписував своє прізвище і посаду. Я телефоную командиру від однієї частини. Кажу, що треба підписатися в акті, де ваші хлопці вже отримали "гуманітарку". Отримала відповідь: "Зараз не зможу приїхати. Від мене під'їде людина, яка підпише цей документ". Приїжджає людина. Підписується прізвищем цього командира. Задавати питання, чому він підписується прізвищем командира, а не своїм прізвищем? Може вони узгодили».

Примітно, що командир частини й нині підтверджує, що дійсно отримував гуманітарну допомогу. Утім зазначає, що акт він не підписував. Цей факт правоохоронці потрактували як підробку документів, щоби приховати злочин.

Отже...

Правоохоронці продовжують розслідувати справу. А поки директорка оскаржуватиме ухвалу суду, прокуратура шукатиме винних, більшість голандської «гуманітарки» залишається під арештом, а в медикаментів і продуктів харчування спливатимуть терміни придатності.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар