Продукти харчування в Україні знову подорожчали
За останній рік продукти харчування подорожчали на 9,1%. Зокрема, тільки за січень ціни зросли на 1,4%, в порівнянні з груднем, у лютому - ще на 2,2%, повідомляє Сегодня.
За прогнозами Нацбанку, ціни на продукти будуть рости до появи нового врожаю. Причини: поганий торішній урожай, подорожчання палива, збільшення мінімальної зарплати та інші.
"В умовах швидких кліматичних змін актуальні ризики зростання волатильності світових цін на продовольство. Через значну частку продуктів харчування в структурі індексу споживчих цін інфляція в Україні досить чутлива до таких шоків. Відповідно, вони можуть зумовити як короткострокове, так і більш тривале відхилення інфляції від мети ", - попереджають в НБУ.
В цілому в НБУ вважають, що за підсумками першого кварталу (до 1 квітня) інфляція складе 7,6%. А до кінця другого кварталу (до 1 липня) вона ще більше прискориться - до 8,4%.
Овочі та фрукти
Овочі борщового набору взимку значно подорожчали. Також вони стали коштувати більше на початку весни. Але потім ціни трохи знизилися.
Так, в березні буряк спочатку подорожчав в оптових цінах з 6 до 6,5 грн / кг, а в останні дні почав дешевшати. Ціна на моркву коливалася з 4,5 до 7 грн, але до кінця березня, як і на початку місяця, оптова ціна становила в середньому 5,5 грн / кг.
Стара білокачанна капуста спочатку подешевшала з 6 до 4,6 грн, а в останній тиждень березня знову подорожчала до 6 грн. А ось картопля подешевшала з 8 до 7,2 грн за кг, хоча в минулому році в цей час вже починала дорожчати перед зникненням.
Також в квітні можливий новий стрибок цін на овочі.
"Зазвичай на весну овочі минулого урожаю трохи додають в ціні. Той, хто дотримав до цього часу продукцію нормальної якості, повинен був зберігати її в нормальних овочесховищах, а це досить серйозні витрати. Зрозуміло, що ці витрати виробник буде компенсувати за рахунок більш високої ціни . Це нормальна практика ", - говорить генеральний директор Асоціації" Український клуб аграрного бізнесу "(УКАБ) Роман Сластьон.
Однак дешевшають молоді овочі. Так, рання капуста з'явилася на ринках в середині березня за оптовою ціною 35-37 грн / кг, а в останній тиждень місяця подешевшала на 4-5 грн. Тепличні огірки тримаються на рівні 54 грн за кг, але до кінця квітня вони подешевшають удвічі.
Помідори подорожчали з 31 грн до 40 грн. Однак у квітні на прилавках повинні з'явитися українські помідори, і ціни почнуть знижуватися, запевняють експерти.
Що стосується фруктів, то яблука в березні подорожчали в середньому на третину. Але зростання цін пояснювався в основному збільшенням частки імпортної продукції, яка дорожче вітчизняної. Запаси дешевих українських яблук до весни виснажуються. Тому в квітні буде більше пропозиції дорогих закордонних сортів і менше - українських яблук.
Хліб і випічка
Подорожчання хліба триває з минулого року. За минулих 12 місяців "продукт №1" додав у ціні 12% (станом на 1 березня). У тому числі за січень цього року хліб подорожчав на 1,1%, за лютий - на 2,8%.
Причиною називають підвищення цін практично на всі інгредієнти, причому не тільки в Україні. У світі дорожчає зерно, олію, цукор - через погане торішнього врожаю і зростання цін на світових ринках.
М'ясо-молочна продукція
Якщо порівнювати з минулим роком, то ціни на молочку виросли всього на 4%. Зараз, під час Великого посту, тим більше немає приводів для подорожчання.
А ось яйця в цьому році стали лідерами подорожчання. За рік вони додали в ціні майже 85%. За даними Укрстату, в січні цінники виросли більш, ніж на 15%.
У березні яйця вже почали дешевшати. За місяць оптова ціна знизилася з 32 до 28 грн за десяток.
Однак в цьому році в кінці квітня яйця, перед Великоднем, знову можуть почати дорожчати.
М'ясо за останній рік подорожчало менше за інших продуктів - всього на 3,6%. А деякі товари навіть подешевшали. Свинячий гуляш в кінці березня подешевшав з 86 до 70 грн / кг, ціни на сало впали в середньому з 100 до 95 грн / кг, на яловичу печінку - з 65 до 55 грн.
Курятина і інші види м'яса дорожчають зараз у багатьох країнах. А, оскільки Україна експортує цей товар, варто очікувати, що і всередині країни ціни на нього не будуть падати. До речі, в березні курятина вже подорожчала. Тушка - з 53 до 57,5 грн / кг, задня чверть - з 46 до 53 грн / кг.