Роботи в саду і на городі у квітні
Весна, яку, ми так чекали, наступила, а квітень, мабуть, один із найнапруженіших періодів у календарі садівника-городника. Згадаймо основні роботи у квітні.
Роботи у квітні в саду
Посадка і пересадка рослин
Квітень — це хороший час для посадки і пересадки буквально всіх дерев і чагарників – і плодових, і декоративних. Але не затягуйте, адже вже ближче до травня, погода стає спекотнішою, і приживаються саджанці набагато гірше. При посадці необхідно пам’ятати про два головні правила:
- Вершки та корінці мають бути в збалансованому стані. Адже саджанці при викопуванні неминуче втрачають частину своєї кореневої системи, а значить, саджанець потрібно правильно обрізати, видалити зайве. Тільки тоді укорочена коренева система зможе дати життя новим паросткам.
- Незалежно від вологості ґрунту, саджанці при посадці потрібно рясно полити. Навіть якщо йдуть дощі або тільки розтанув сніг. Такий полив потрібен для того, щоб в посадковій ямі всі повітряні порожнечі були заповнені, а земля щільно обліпила коріння. Це запорука гарного приживання дерева або куща.
Обрізка
Вважається, що оптимальними термінами обрізки є лютий-березень, але й у квітні робити це ще не пізно, головне – встигнути до розпускання бруньок. Так само на початку квітня варто провести обрізку живоплотів і топіарних форм (кульок, спіралей, конусів і ін.)
Весняне підживлення
На самому початку вегетації, тобто у квітні, відмінно спрацюють весняні азотні добрива. Я вважаю за краще використовувати комплексні мінеральні, які містять весь набір макро- і мікроелементів і навіть вітаміни. Підійде і звична нітроамофоска або навіть просто карбамід (сечовина). Головне, щоб вміст азоту в них був великим. Адже саме азот дає рослині сили заново відростити листя і нормально використовувати сонячне світло для фотосинтезу (живлення).
Тільки пам’ятайте, що азотні гранульовані добрива варто вносити в пристовбурові кола рослин із закладенням в ґрунт – тобто просто розпушити, або трохи перекопати, а потім полити. Тоді азот дійсно потрапить до коріння, а не випарується в повітря у вигляді аміаку. Ну і, звичайно, вносимо добрива відповідно до інструкції по використанню.
Хтось вважає кращим весняним добривом органіку – гній або курячий послід. Вирішувати вам. Головне – використовувати будь-які добрива вчасно і правильно.
Обприскування саду «по зеленому конусу»
У квітні починають помітно набухати бруньки на деревах і чагарниках, і значить – настає момент для другого весняного обприскування. Це обприскування «по зеленому конусу». Для нього підійде бордоська рідина, але вже в слабшій концентрації – 1%. Але краще вибрати більш сучасні препарати. Причому ви можете зробити так звану «бакову суміш», об’єднавши в одному розчині протигрибкові препарати і препарати для боротьби зі шкідниками. Кількість обробок зменшиться, а ефект буде хороший. Правда, варто враховувати, що багато сучасних пестицидів «працюють» тільки при температурах вище +10 градусів.
Весняні щеплення
Другий місяць весни – саме час для щеплень. Але живці для щеплення (щепи) варто заготовити заздалегідь і до потрібного моменту тримати в холоді – погребі чи холодильнику. Чому? Запорукою успішного щеплення є вже НЕ спляче дерево, на яке буде робитися щеплення (підщепа) і ще сплячий держак (щепа). Тільки при такому поєднанні, дерево зможе живити щеплення, а воно — нормально прокидатися і розвиватися. Кісточкові (слива, персик, алича, абрикос і вишня) прищеплюють трохи раніше, ніж насінневі (яблуня, груша, айва), адже і прокидаються вони раніше.
Зняття зимового укриття
Тепер перейдемо до кущів. Якщо ви використовували для утеплення якісь укриття, то пора вже їх знімати, а рослини звільняти від зимового «полону». Бажано робити це поступово і в похмуру погоду, привчаючи рослини до свіжого повітря. Особлива увага – винограду. При його відкриванні неминуче відбувається ламання і поранення лози, а це обов’язково призводить до «плачу». Лоза втрачає життєві соки, які їй так потрібні саме зараз на відновлення листя. Смертельного, звичайно, в цьому нічого немає, але, мені здається, і хорошого мало.
Догляд за полуницею
З садовою суницею все просто: проведіть огляд і зніміть утеплювачі, видаліть все хворе і засохле листя, ґрунт розпушіть і внесіть будь-яке весняне добриво. Іноді після морозної зими кущики видавлюються з землі вище, і їх коренева система трохи оголюється. Вам потрібно або пересадити їх по-нормальному, або трохи підсипати ґрунт навколо.
Догляд за газоном
Особливих клопотів вимагає у квітні газон, я маю на увазі справжній газон, рівний, «англійський». Ну, по-перше, квітень – це, мабуть, найкращий час для його закладки, адже земля вже прогрілася і, що дуже важливо, вона волога. Ділянку ретельно перекопують, видаляють бур’яни та вирівнюють. Потім висівають насіння і «накочують» спеціальним валиком. Так насіння трав вкарбовується в землю і не розмивається при поливах. Дуже важливо при закладці газону підтримувати постійну вологість ґрунту, і при посіві, і при появі перших сходів.
Якщо ж ви вже щасливий власник газону, то, швидше за все, навесні після танення снігу ви виявите на ньому прогалини, залишки сухої трави та інші неприємності. З чого почати? Дайте землі трохи просохнути і потім акуратно віяловими граблями зробіть йому прочісування. Ви здивуєтеся, скільки сміття і відмерлих частинок зберете. Добре б зробити газону аерацію, проколоти його на глибину 15-20 см. Є для цього і спеціальні пристосування, але підійдуть і звичайні садові вила.
Таке проколювання дозволить повітрю проникнути до коріння крізь шар щільної дернини, та й добрива швидше потраплять куди потрібно. Так, так, газону, як і деревам навесні, для гарного росту потрібні добрива, або прості, типу карбаміду, або спеціальні комплексні для газонів. Органіку на газони не вносять. Ну, а «лисини» в квітні варто реставрувати: розчистити і підсіяти заново, бажано тієї ж сумішшю трав, що і весь газон.
Роботи у квітні на городі
Ну, з городом у квітні все зрозуміло. Уже в прогрітий ґрунт сіємо салат, моркву, петрушку, кріп, редис, цибулю, буряк і інші улюблені холодостійкі культури. А під теплолюбні, які поки ще на підвіконнях у вигляді розсади, заздалегідь готуємо ґрунт на грядках. І головне – садимо картоплю! Робота важка, але заради своєї молодої картоплі на які жертви не підеш…
Догляд за розсадою
З розсадою у квітні багато клопоту, адже вона виходить на «фінішну пряму» і до травня повинна бути готова до висадки. Тому в потрібний момент проводимо пікіровку, і приблизно в середині квітня починаємо привчати її до свіжого повітря – загартовуємо. Робимо це акуратно і поступово. Виносимо спочатку на годину, потім на дві й так доводимо час до повних дня і ночі. Перші дні варто уникати попадання на молоді рослини прямого сонячного світла.
Роботи у квітні в квітнику
У квітнику варто навести порядок. Часто багаторічники, особливо з відмерлою на зиму надземною частиною, залишають в засохлому вигляді, щоб не втратити місце їх посадки. Та й, чого гріха таїти, щоб в період весняної посадкової лихоманки не посадити одну рослину на іншу. Так ось, всі ці сухі стебла вже варто видалити і дати місце і простір для нових паростків. Видаляємо і всі злежалі мульчуючі матеріали. Або відносимо їх в компост, або прикопуємо неглибоко тут же, на клумбі. Багаторічники, що розрослися, у квітні можна поділити і розсадити.
Настає відмінний час садити троянди, але, як і у випадку з деревами, при посадці обрізаємо і рясно поливаємо.
Подякуй автору!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.